دستگاه تصفیه هوا و نکاتی که هنگام خرید باید بدانید

دستگاه تصفیه هوا و نکاتی که هنگام خرید باید بدانید

دستگاه تصفیه هوا و نکاتی که هنگام خرید باید بدانید

با افزایش آلاینده‌ها و ذرات معلق و زیان‌آور در هوای شهرهای بزرگ، بسیاری از مردم تصمیم به استفاده از دستگاه تصفیه هوا گرفتند، اما در هنگام خرید با انبوهی از مدل‌ها، برندها، تکنولوژی‌ها و همچنین تنوع قیمت‌ها مواجه می شوند که همین امر باعث سخت شدن انتخاب دستگاه تصفیه هوا مطلوب و مناسب می‌گردد.

در این مطلب از سایت گلدن 8 نکاتی در مورد چگونگی انتخاب یک دستگاه تصفیه هوای خوب ارائه می‌دهیم. با ما همراه باشید.

 

فضای پوشش دهی

اولین موردی که باید در نظر گرفت مقدار فضایی است که قصد دارید هوای آن را تصفیه کنید. این موضوع در واقع مهم‌ترین موردی است که باید مد نظر قرار دهید. پیشنهاد می‌کنیم که ظرفیت فضای پوشش تصفیه‌ی هوایی که تهیه می‌کنید، کمی بیشتر از اندازه‌ی اتاق مورد نظر شما باشد.

فضای پوشش دهی
فضای پوشش دهی

در نظر داشته باشید که ظرفیت پوشش این دستگاه‌ها به متر مکعب محاسبه می‌شود. هنگام محاسبه‌ی فضای اتاق خود ارتفاع را نیز باید در نظر بگیرید. بطور مثال یک دستگاه تصفیه‌ی هوا که ظرفیت آن ۴۵۰ تا ۵۰۰ متر مکعب است، می‌تواند برای اتاقی با ۳۰۰ متر مکعب فضا و ۹ متر ارتفاع مناسب باشد.

 

فیلتر دستگاه تصفیه هوا

شاید مهم‌ترین معیار در انتخاب شما، باید فیلترهای محصول باشد. فیلترها تقریبا همه آلاینده‌ها مانند پشم، مو و پرز، گرد و غبار، دود و آلودگی، بو و سایر موارد مضر موجود در هوا را به خود جذب می‌کنند. اما این دستگاه‌ها فقط یک فیلتر ندارند. قبل از هرچیز دستگاه تصفیه باید دارای یک ‌فیلتر بیرونی باشد تا ذرات نسبتا درشت مانند مو را در همان مرحله ورود هوا به دستگاه دفع کند. پس از آن فیلتر داخلی قرار دارد.

فیلتر دستگاه تصفیه هوا
فیلتر دستگاه تصفیه هوا

هزینه تعویض این فیلترها معمولا ارقام بالایی دارد. بنابراین سعی کنید دستگاه‌هایی را انتخاب کنید که عمر فیلترهایشان به ‌مراتب بیشتر است. بهترین مدل‌های بازار، می‌توانند تا ۶ ماه بدون هیچ افت کیفیتی هوا را تصفیه کنند. بهتر است با انتخاب مدل‌های مشهورتر و پرفروش‌تر، ریسک پیداکردن فیلترهای جایگزین را به حداقل برسانید.

 

تعیین نوع آلودگی محیط

بیشتر در معرض چه نوع آلودگی‌هایی قرار دارید؟ اگر دنبال دستگاهی هستید که استریل‌ترین فضای ممکن جهت تنفس را برای شما فراهم کند. به سراغ دستگاه‌هایی بروید که از تکنولوژی نور فرابنفش استفاده می‌کنند. چرا که این تکنولوژی با استفاده از نور فرابنفش باکتری‌، ویروس‌ها و جرم‌ها را از بین می‌برد.

تعیین نوع آلودگی محیط
تعیین نوع آلودگی محیط

اما اگر بیشتر به دنبال این هستید که بوها و آلودگی‌های ناشی از سیگار کشیدن، نگهداری حیوانات خانگی و پخت و پز را از بین ببرید، دستگاه‌هایی که فیلتر کربنی دارند بیشتر به کار شما خواهد آمد. البته دستگاه‌هایی هم وجود دارند که این دو قابلیت‌ را با هم دارند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

میزان صدای دستگاه تصفیه هوا

علاوه بر نحوه کارایی دستگاه تصفیه هوا، صدای آن در حین کار نیز اهمیت فراوانی دارد. به دلیل اینکه این دستگاه‌ها، به طور شبانه ‌روزی مشغول به کار هستند، باید صدای کمی در حین کار داشته باشند. بنابراین، توجه به صدای دستگاه نیز اهمیت ویژه‌ای برای انتخاب آن دارد.

میزان صدای دستگاه تصفیه هوا
میزان صدای دستگاه تصفیه هوا

صدای تولید شده توسط محصول، روی بسته ‌بندی آن توسط عددی در واحد دسیبل نوشته می‌شود. اگر این عدد روی بسته ‌بندی محصول یافت نشد، می‌توانید آن را در وب‌سایت شرکت تولید ‌کننده دستگاه پیدا کنید.

 

سایر امکانات دستگاه تصفیه هوا

برخی دستگاه‌های تصفیه هوا دارای امکانات ویژه ای هستند، مثلا مجهز به تایمر جهت قطع اتوماتیک هستند و یا دارای سنسورهای تشخیص میزان آلودگی هوا و نوع آلاینده‌ها می‌باشند.

سایر امکانات دستگاه تصفیه هوا
سایر امکانات دستگاه تصفیه هوا

برخی دیگر مجهز به نمایشگر عمر باقیمانده فیلترها می‌باشند و یا مثلا مجهز به آیونایزر یا اشعه ماورای بنفش برای تصفیه بهتر هوا می‌باشند. ممکن است برخی از این تجهیزات مستقیما در تصفیه کردن هوا نقشی نداشته باشند اما وجود آنها به کارایی دستگاه کمک خواهد کرد.

 

عملکرد دستگاه تصفیه هوا بر اساس نرخ تحویل

نرخ تحویل یا CADR درواقع به شما می‌گوید چه مقدار هوای تصفیه‌شده از دستگاه خارج می‌شود و سرعت عملکرد دستگاه چقدر است. هرچه CADR بالاتر باشد ظرفیت تصفیه‌ی دستگاه نیز بالاتر است.

عملکرد دستگاه تصفیه هوا بر اساس نرخ تحویل
عملکرد دستگاه تصفیه هوا بر اساس نرخ تحویل

بر اساس فضای اتاقی که قصد قرار دادن دستگاه تصفیه در آن را دارید می‌توانید دستگاهی با نرخ تحویل بالاتر برای آن فضا انتخاب کنید.

 

عملکرد دستگاه تصفیه هوا در ساعت

تهویه در ساعت یا ACH مشخص می‌کند که دستگاه تصفیه‌ در هر ساعت چند بار موفق به تصفیه‌ی کامل هوای اتاق می‌شود.

عملکرد دستگاه تصفیه هوا در ساعت
عملکرد دستگاه تصفیه هوا در ساعت

با توجه ‌به بالا بودن آلودگی هوا در برخی شهرها، لازم است دستگاهی انتخاب کنید که دارای ACH چهار باشد. یعنی هر ۱۵ دقیقه یک بار هوای اتاق را کاملا تصفیه کند.

 

فناوری دستگاه

فناوری مورد استفاده در یک دستگاه تصفیه‌ی هوا عامل بسیار مهمی در انتخاب و خرید آن به شمار می‌آید. اساسا فناوری مورد استفاده در این دستگاه‌ها به دو بخش کلی اکتیو (Active) و پسیو (Passive) تقسیم می‌شوند. شما به‌عنوان خریدار باید فرق بین این دو فناوری را بدانید.

فناوری دستگاه
فناوری دستگاه

اکتیو؛ یک دستگاه تهویه هوای اکتیو، آلاینده‌های موجود در هوا را یونیزه کرده و رسوب می‌کنند. این دستگاه‌ها اگر Ozone-Safe نباشند، گاز اوزون منتشر می‌کنند که برای ریه انسان مضر است. بنابراین برای استفاده در داخل منزل، گزینه مناسبی نیستند.

پسیو؛ یک تهویه هوای پسیو، به فیلترهایی مجهز است که آلاینده‌ها را جذب می‌کنند و گاز اوزون ساطع نمی‌کند. به همین علت برای قرارگیری در منزل، توصیه می‌شوند.

 

گارانتی دستگاه تصفیه هوا

ضمانت و خدمات پس از فروش تصفیه کننده هوا یکی از مهمترین معیارهایی است که پیش از خرید دستگاه باید به آن توجه کنید. از آنجا که فیلترها عمر مشخصی دارند و بعد از مدتی استفاده باید تعویض شوند، تامین این فیلترها و وجود آنها در بازار از اهمیت زیادی برخوردار است.

گارانتی دستگاه تصفیه هوا
گارانتی دستگاه تصفیه هوا

بنابراین شرکت تامین کننده فیلترها باید از سابقه و اعتبار قابل قبولی برخوردار باشد تا خدمات پس از فروش و ارائه فیلترهای با کیفیت را تضمین نماید.