مزایای تلوزیون‌های منحنی که باید بدانید

مزایای تلوزیون‌های منحنی که باید بدانید

مزایای تلوزیون‌های منحنی که باید بدانید

تلویزیون‌های منحنی یا خمیده یکی از آن وسایلی هستند که از ابتدای ورود آن‌ها به بازار سوال‌های بسیاری را پیرامون خود به وجود آورده‌اند. مسئله‌ از آن جایی سوال برانگیز‌تر شده بود که این تلویزیون‌ها در مقایسه با تلویزیون‌های تخت هم رده‌ی خود هیچ تفاوت دیگری به جز انحنای موجود در پنل تصویری نداشتند و برای همین خریداران نمی‌دانستند و همچنان نمی‌دانند که آیا خرید چنین تلویزیون‌هایی برای آن‌ها مفید خواهد بود یا خیر؟ برای دانستن مزایای تلوزیون‌های منحنی در این مطلب از سایت گلدن 8 با ما همراه باشید. همچنین با کلیک اینجا می‌توانید مطلب تلوزیون تخت یا تلوزیون خمیده کدام بهتر است؟ مطالعه نمایید.

 

مزایای تلوزیون‌های منحنی

در ادامه مطلب 5 مورد از مزایای تلوزیون‌های منحنی را توضیح خواهیم داد.

 

1- لذت بیشتر تماشای فیلم؛ از مزایای تلوزیون‌های منحنی

شاید اصلی‌ترین دلیل گرایش مردم به تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی، افزایش لذت دیدن فیلم با این دستگاه‌ها باشد. تلویزیون‌های منحنی باعث می‌شوند که در هنگام دیدن ویدئو، دنیای پیش روی شما وسیع‌تر به نظر آید.

لذت بیشتر تماشای فیلم؛ از مزایای تلوزیون‌های منحنی
لذت بیشتر تماشای فیلم؛ از مزایای تلوزیون‌های منحنی

به طوری که شما بیشتر در چیزی که می‌بینید غرق می‌شوید! همین ایده‌ی به نظر پیش پا افتاده یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی در بین افرادی است که طرفدار فیلم هستند!

 

2- گوشه‌های تصویر با وضوح بسیار بیشتری قابل مشاهده است

به دلیل اینکه صفحات منحنی بسیار بهتر از صفحات تخت انحنای طبیعی کره چشم را پوشش می‌دهند، تصاویر آنها (به خصوص در گوشه‌ها) شفاف‌تر و واضح‌تر به نظر می‌رسد. این پدیده طبیعی در بسیاری از سینماهای تجاری پیشرفته هم مورد استفاده قرار می‌گیرد تا با ایجاد انحنا در گوشه‌ها، وضوح بیشتری را در برابر چشمان‌تان به نمایش در آورند.

گوشه‌های تصویر با وضوح بسیار بیشتری قابل مشاهده است
گوشه‌های تصویر با وضوح بسیار بیشتری قابل مشاهده است

زیرا با بزرگتر شدن صفحه نمایش، به خصوص در نمایشگرهای مسطح چشم شما وضوح کمتری را در گوشه تصاویر درک خواهد نمود. با رعایت این اصل، می‌توان گفت که وضوح گوشه‌ای تنها در تلویزیون‌های منحنی بسیار بزرگ با اندازه بالاتر از ۷۰ اینچ قابل درک و احساس است.

 

3- بهبود بخشیدن به قدرت تمرکز یکی دیگر از مزایای تلوزیون‌های منحنی

این بزرگترین استدلال ساخته شده در حمایت از تلویزیون‌های منحنی (خمیده) می‌باشد. عقیده این است که این انحنا موجب می‌شود که تصاویر اندکی به جلو آمده و اینگونه به نظر می‌آید که جهانی که مشاهده می‌کنید، شما را احاطه کرده است.

بهبود بخشیدن به قدرت تمرکز یکی دیگر از مزایای تلوزیون‌های منحنی
بهبود بخشیدن به قدرت تمرکز یکی دیگر از مزایای تلوزیون‌های منحنی

اندکی بیشتر به محیط پیرامون شما وارد شده و بنابراین اندکی عمیق‌تر شما را به دنیایی که از تلویزیون مشاهده می‌کنید، می‌کشد.

 

4- افزایش میدان دید از دیگر مزایای تلوزیون‌های منحنی

همان طور که گفتیم، تکنولوژی تلویزیون‌های منحنی براساس افزایش میدان دید نمایشگر طراحی شده است. خم بودن لبه‌های این تلویزیون‌ها به سمت شما باعث می‌شود تا میدان دید آن‌ها نسبت به تلویزیون‌های صفحه تخت گسترده‌تر باشد. این مورد را می‌توانیم با یک مثال توضیح دهیم:

به طور فرضی دو خط از موقعیت سر خود به دو لبه‌ی یک تلویزیون صفحه تخت ۶۵ اینچ بکشید. حال فرض کنید که در همان مکان به جای یک تلویزیون صفحه تخت، یک تلویزیون منحنی وجود داشته باشد.

افزایش میدان دید
افزایش میدان دید

دوباره دو خط فرضی از محل سر خود به لبه‌های تلویزیون منحنی وصل کنید. اگر کمی تخیل شما قوی باشد، به سادگی متوجه می‌شوید که زاویه بین این دو خط فرضی، در حالتی که آن را به دو لبه‌ی یک تلویزیون منحنی وصل کرده‌اید بیشتر از زاویه بین دو خطی است که آن را به لبه تلویزیون صفحه تخت متصل کرده بودید. در واقع در یک سایز یکسان، به نظر می‌رسد که یک تلویزیون منحنی عرض بیشتری از یک تلویزیون صفحه تخت را روی دیوار اشغال کرده است.

 

5- کنتراست و تباین رنگ بسیار قوی در تلوزیون‌های منحنی

البته برای درک محسوس و قابل لمس این موضوع باید از تلویزیون‌های سه بعدی بسیار بزرگ استفاده کرد. اما نکته مهم این است که صفحات نمایش منحنی به بهترین شکل جهت نور را به سمت محل نشستن شما متمرکز می‌کنند.

کنتراست و تباین رنگ بسیار قوی در تلوزیون‌های منحنی
کنتراست و تباین رنگ بسیار قوی در تلوزیون‌های منحنی

اما تلویزیون‌های مسطح آن را در منطقه وسیع‌تری و در خط مستقیم ارسال می‌نمایند. لذا شما تباین یا کنتراست (اختلاف میان بخش‌های تیره و روشن تصویر) بسیار بهتری را درک خواهید کرد.

 

سخن پایانی در مورد مزایای تلوزیون‌های منحنی

تلویزیون‌های منحنی با هدف افزایش زاویه دید و ارائه کیفیت تصویری بهتر تولید شدند و شعار تولیدکنندگان نیز همین بود و آنها تلویزیون منحنی را انقلابی در صنعت می‌دانند و در نتیجه توانستند طرفدارانی را جذب خود کنند. در این مقاله برخی از مزایای تلویزیون‌های منحنی ذکر شد ولی در آخر انتخاب با خود شما است که بنا به خواسته و نیاز خود و همچنین فضا و بودجه‌ای که درنظر دارید هر آنچه که می‌خواهید را انتخاب کنید.