راهنمای خرید پنکه؛ چگونه یک پنکه با کیفیت بخریم؟

خرید پنکه با کیفیت؛ چگونه یک پنکه با کیفیت بخریم؟

راهنمای خرید پنکه؛ چگونه یک پنکه با کیفیت بخریم؟

در این مقاله از گلدن8 قصد داریم راهنمای خرید پنکه را بگوییم تا بتوانید یک خرید رضایت بخش داشته باشید. خنک کردن منزل، محل کار، محل استراحت و … از دیرباز همواره موردتوجه بشر بوده است و انسان همواره سعی کرده به شیوه مختلف فضا را خنک کند. امروزه وسیله‌های مختلفی برای خنک سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها پنکه می‌باشد. در واقع پنکه وسیله سرمایشی سبکی است که به راحتی می‌توان آن را جابجا کرد. پنکه در مقایسه با سایر گزینه‌های سرمایشی قیمت مناسب‌تری دارد، به همین دلیل پنکه یکی از وسایل سرمایشی پرطرفدار است. از مزایای دیگر پنکه‌‌ها این است که برق کمی مصرف می‌کند، قیمت مناسبی دارد و در محیط‌ها کوچک کاربرد بهتری نسبت به سایر وسایل دارد.

خرید پنکه با کیفیت؛ چگونه یک پنکه با کیفیت بخریم؟
خرید پنکه با کیفیت؛ چگونه یک پنکه با کیفیت بخریم؟

پنکه‌ها انواع متفاوتی دارند مانند: پنکه‌های سقفی، رومیزی، ایستاده و دیواری. این وسیله که برای خنک کردن اتاق‌های کوچک و خانه‌های آپارتمانی بسیار مناسب است. پنکه‌ها همچنین علاوه بر خنک کردن محیط، به شما در کارهایی مانند بیرون راندن دود از فضای اتاق، خشک کردن تابلوهای نقاشی و سایر وسایل خیس و جابجایی هوا کمک می‌کند.

 

انواع پنکه

در بازار پنکه، انواع برندها فعال هستند و مدل‌های مختلفی تولید می‌کنند. بنابراین، در این قسمت با معرفی انواع پنکه، کمک کنیم مدل مورد نظر خود را بهتر بتوانید انتخاب کنید.

 

پنکه دیواری

پنکه دیواری از نظر ساختمان شبیه پنکه رومیزی است. بین این مدل و پنکه ایستاده و یا رومیزی از نظر کارکرد هیچ فرقی وجود ندارد و فقط متفاوت نصب می‌شوند. برای محل‌هایی که نباید پنکه جا به جا شود، می‌توانید از این مدل استفاده کنید.

پنکه دیواری
پنکه دیواری

تفاوت دیگر پنکه دیواری با پنکه رومیزی در این است که پنکه رومیزی روی زمین یا میز قرار می‌گیرد اما پنکه ی دیواری رو دیوار نصب می‌شود و همین یکی از مزیت‌های پنکه دیواری محسوب می‌شود که در دسترس کودکان قرار نمی‌گیرد و خطر برخورد با آن‌ها را کاهش می‌دهد. پنکه‌های دیواری دارای دستگاه کنترل از راه دور است.

 

پنکه سقفی

پنکه‌های سقفی ما را یاد خانه‌های قدیمی می‌اندازند. با وجود این، حتی امروزه در بسیاری از محیط‌های بزرگ مانند مساجد کاربرد دارند. قدرت خنک کنندگی بالای آن‌ها به علت استفاده از پره‌های قطورتر و بزرگ‌تر است. پنکه سقفی دارای موتوری از نوع تک فاز خازن دار می‌باشد. در زیر پنکه‌های سقفی ممکن است لوستر نصب کنند. بیشتر پنکه‌های سقفی دارای سه نوع پره هستند اما امروزه پنکه‌های سقفی وجود دارند که تعداد پره‌های آن نیز بیشتر است. پنکه‌های سقفی دارای دو سیم پیچ اصلی و کمکی است. پنکه‌های سقفی دارای کنترل از راه دور هستند که از راه یک کلید گردان است که روی دیوار نصب می‌شود.

 

پنکه رومیزی

پنکه‌های رومیزی در دو مدل پایه کوتاه و پایه بلند وجود دارد. همانطور که اسم این مدل نشان می‌دهد، اندازه کوچک با طراحی ایستاده دارد و جریان هوای بسیار خنک و قابل قبولی تولید می‌کند. معمولا از پنکه رومیزی بیشتر در یک فضای کوچک استفاده می‌شود.

پنکه رومیزی
پنکه رومیزی

برای کنترل جریان هوای پنکه رومیزی که وسایل گوناگون روی میز را پراکنده نکند، می‌توانید مدل بدون پره آن را بخرید که قابلیت تنظیم سرعت دارد.

 

نکات مهم هنگام خرید پنکه

پنکه ها محصولاتی هستند که تنوع بسیار زیادی در بازار دارند. اگر قصد دارید پنکه ای را خریداری کنید که متناسب با نیازهای شما باشد بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 

کارایی و اندازه از نکات مهم هنگام خرید پنکه

اولین نکته ای که در هنگام خرید پنکه باید به آن توجه داشت کارایی آن است. اگر به بازار این محصول سری بزنید، مدل‌های بسیار زیادی از انواع پنکه های خانگی را مشاهده می‌کنید که هرکدام دارای کارایی‌های مخصوص به خود هستند. به همین علت قبل از همه چیز باید مشخص کنید که شما چه کارایی را از پنکه انتظار دارید. همچنین انتخاب نوع و اندازه پنکه رابطه مستقیمی با وسعت فضای مورد نظر دارد.

کارایی و اندازه از نکات مهم هنگام خرید پنکه
کارایی و اندازه از نکات مهم هنگام خرید پنکه

باید بین این دو یک تناسب خوب وجود داشته باشد تا هوا به خوبی خنک شود. به عنوان مثال، اگر یک اتاق بزرگ را می‎خواهید سرد کنید، اندازه پنکه نیز باید بزرگ باشد و برای محیط‌های کوچک انواع رومیزی انتخاب بهتری می‌باشند.

 

میزان صدا

يکی از نکاتی که هنگام خرید پنکه باید رعایت شود میزان صدای تولید شده توسط آن می‌باشد. چرا که در طول کار کردن پنکه دیگر هیچ صدای آزاردهنده‌ای وجود نخواهد داشت و می‌توان در محیطی آرام و ساکت از هوای خنک تولید شده توسط پنکه لذت برد. اغلب پنکه های پیشرفته و مدرنی که در بازار وجود دارند، با وجود موتور قدرتمند صدای بسیار کمی را تولید می‌کنند. اگر قصد خرید پنکه را دارید حتماً باید پنکه هایی را خریداری کنید که کمترین میزان صدا از آن‌ها تولید خواهد شد.

 

تنظیمات پنکه از نکات مهم هنگام خرید

نکته مهم بعدی که در هنگام خرید پنکه باید به آن توجه کنید، شیوه کنترل و تنظیم آن می‌باشد. بیشتر پنکه های مدرن امروزی دارای ریموت کنترل برای دستکاری تنظیمات هستند. وجود نمایشگر دیجیتالی روی بدنه پنکه نیز باعث می‌شود راحت تر و سریع تر به تنظیمات آن دسترسی داشته باشید.

 

ظاهر مناسب

ظاهر پنکه می‌تواند تا حدود زیادی روی انتخاب شما تاثیر گذار باشد. از آنجایی که این وسیله ابعاد بزرگی دارد، استفاده از آن در دکوراسیون باعث می‌شود نگاه‌های زیادی به سمت آن جذب شود. پنکه های جدید با تنوع رنگی بالا عرضه می‌شود و ظاهر پنکه یکی از المان‌های اصلی در هنگام خرید تلقی می‌شود که باید با دکوراسیون خانه هماهنگ باشد.

ظاهر مناسب پنکه‌ها
ظاهر مناسب پنکه

بنابراین پنکه ای را خریداری کنید که از نظر رنگ و شیوه ساخت با سایر عناصر موجود در دکوراسیون خانه شما هماهنگی داشته باشد.

 

بدنه مستحکم از نکات مهم هنگام خرید پنکه

از نکات دیگر که هنگام خرید پنکه به آن توجه داشت، طراحی بدنه و استحکام آن است. اکثر پنکه های امروزی از بدنه‌های مستحکمی برخوردار هستند که در برابر لغزش و خوردگی ازخودمقاومتنشان می‌دهند. نکته قابل توجه این است که، کسانی که در منزل خود بچه کوچک یا حیوان خانگی نگهداری می‌کنند، باید پنکه هایی را خریداری کنند که اطراف پره‌های آن به خوبی محافظت شده باشد و امکان ورود دست و یا اشیای دیگر به داخل پره‌ها وجود نداشته باشد.

 

قابلیت حمل و نقل آسان

پنکه های ایستاده و رومیزی در مقایسه با نسخه‌های سقفی پرتابل محسوب می‌شوند که به راحتی می‌توان آن‌ها را جابه جا کرد اگرچه وجود دستگیره مناسب و سبک بودن برای حمل آسان آن‌ها تاثیر گذار است. پنکه های ایستاده ابعاد بزرگتری را نسبت به پنکه های رومیزی دارند که در بسیاری از موارد حمل و نقل این پنکه ها بسیار سخت بوده به راحتی نمی‌توان آن را به محلی دیگر جا به جا کرد.

قابلیت حمل و نقل آسان پنکه‌ها
قابلیت حمل و نقل آسان پنکه

پنکه هایی را خریداری کنید که از نظر ابعاد و وزن، در سطح مناسبی بوده و برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

قابلیت تمیز کردن آسان از نکات مهم هنگام خرید پنکه

قابلیت تمیز کردن آسان یکی دیگر از نکات مهم هنگام خرید پنکه است و خانم‌های خانه دار نسبت به آن حساسیت زیادی دارند. چرخیدن پره‌ها باعث جذب گرد و غبار موجود در هوا می‌شود و معمولاً سطح پره پنکه ها پس از مدت کوتاهی کار کردن بسیار کثیف می‌شود و مقدار زیادی گرد و غبار روی آن مشاهده خواهد شد. این موضوع می‌تواند در عملکرد پنکه نیز اختلال ایجاد کند و گرد و غبار روی پره‌ها را در محیط انتشار دهد. پیشنهاد ما این است پنکه ای را خریداری کنید که پره‌های آن به سادگی قابل تمیز کردن باشد و همچنین موتور آن نیز نسبت به ورود گرد و غبار حفاظت شده باشد.