خرید اجاق گاز و نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه کنیم

خرید اجاق گاز و نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه کنیم

خرید اجاق گاز و نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه کنیم

اجاق گاز یکی از وسایل مهم و ضروری برای هر خانه ای محسوب می‌شود. شما تقریبا هر روزه چندین بار از این وسیله استفاده می‌کنید و ممکن است نزدیک به ده سال اجاق گاز خود را تعویض نکنید. لذا بهتر است در هنگام خرید اجاق گاز جدید به چشم یک سرمایه گذاری به این قضیه نگاه کنید.

 

نکات مهم در هنگام خرید اجاق گاز

به ‌طور کلی، اجاق گاز باید با نیازهای شما برای پخت ‌و پز متناسب باشد. خواه یک آشپز حرفه‌ای هستید یا مبتدی، تنها زندگی می‌کنید یا در خانواده‌ای پرجمعیت، نوع اجاق گاز انتخابی شما باید پاسخگوی انتظارات‌تان باشد.

نکات مهم در هنگام خرید اجاق گاز
نکات مهم در هنگام خرید اجاق گاز

در این مطلب از گلدن ایت نکاتی که هنگام خرید اجاق گاز باید مدّنظر داشته باشید را برای شما توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

1- در نظر گرفتن بودجه خود هنگام خرید اجاق گاز

برای خرید اجاق گاز، اولین نکته ای که مورد توجه قرار می‌گیرد میزان مبلغی است که شما برای خرید اجاق گاز در نظر گرفته‌اید. بهترین اجاق گاز از لحاظ قیمت، اجاق گازی است که بدون فر باشد.

در نظر گرفتن بودجه
در نظر گرفتن بودجه

هر چه قابلیت‌های یک اجاق گاز بیشتر باشد، به همان نسبت قیمت آن نیز بالاتر می‌رود.

 

2- دقت به طرح و ظاهر اجاق گاز

علاوه بر قیمت، عامل بعدی در انتخاب اجاق گاز طرح، رنگ و ظاهر اجاق گاز است. اجاق گازهای موجود در بازار، ازتنوع طرح و رنگ بالایی برخوردارند.

دقت به طرح و ظاهر اجاق گاز
دقت به طرح و ظاهر اجاق گاز

شما می‌تواند بر اساس دکور آشپزخانه ی خود، از اجاق‌هایی با شعله‌های مربعی، ردیفی و یا شعله‌هایی با طرح‌های هندسی منظم استفاده کند. این نوع ترکیب شعله‌ها اخیراً وارد بازار شده اند و به آشپزخانه نمایی مدرن و امروزی می‌بخشند.

 

3- توجه به نوع اجاق در هنگام خرید اجاق گاز

اجاق گاز بسته به سیستم اشتعالی که در آن تعبیه شده است، می‌تواند از نوع پیلوت‌دار سنتی باشد یا از نوع الکتریکی پیشرفته. نوع پیلوت‌دار جریان ثابتی از گاز را فراهم می‌کند تا شعله را روشن نگه دارد و به این ترتیب بیش‌ از حد نیاز انرژی مصرف می‌کند.

 

توجه به نوع اجاق در هنگام خرید اجاق گاز
توجه به نوع اجاق در هنگام خرید اجاق گاز

اما نوع الکتریکی آن از جریان الکتریکی استفاده می‌کند که در ابتدای چرخه گرمایی روشن می‌شود و دیگر نیازی به جریان مداوم ندارد، بنابراین میزان مصرف انرژی آن کمتر است.

 

4- توجه به اندازه آن در هنگام خرید اجاق گاز

ابعاد اجاق گاز مهم ترین عامل در تصمیم گیری برای خرید اجاق گاز است. اندازه آن باید به گونه ای باشد که در آشپزخانه شما جا بگیرد. بسیاری از خانه‌ها کابینت بندی و مکان خاصی برای اجاق دارند، بنابراین باید در خرید خود دقت کنید و اندازه مناسب را انتخاب نمایید.

توجه به اندازه آن در هنگام خرید اجاق گاز
توجه به اندازه آن در هنگام خرید اجاق گاز

البته شرکت‌های سازنده اجاق گاز نیز این موضوع را می‌دانند و سعی می‌کنند مدل‌هایی را تهیه کنند که استاندارد باشد، اما شما هنوز هم در اندازه گیری‌های خود باید دقیق باشید و با یک متر به فروشگاه بروید تا ابعاد را بررسی کنید.

 

5- توجه به جنس اجاق گاز

شما این گزینه را دارید که بین اجاق گاز استیل و صفحه شیشه ای یکی را انتخاب کنید. اجاق گاز شیشه ای اخیراً به دلیل ظاهر براق خود، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با این حال هنگام پخت و پز و تمیز کردن نیاز به توجه و مراقبت بیش تری دارد، بنابراین به این نکته توجه کنید.

توجه به جنس اجاق گاز
توجه به جنس اجاق گاز

تفاوتی در قطعات داخلی اجاق گازهای استیل یا شیشه ای وجود ندارد و تفاوت اصلی تنها در ظاهر آن ها است و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند که بر حسب سلیقه خود می‌توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

 

6- دقت به توان حرارتی اجاق گاز

هنگام خرید اجاق گاز به توان حرارتی آن توجه کنید. توان حرارتی اجاق گاز میزان گرمایی است که از شعله‌ها خارج می‌شود و واحد اندازه ‌گیری استاندارد آن بی‌تی‌یو بر ساعت است. معمولا ایده‌ آل ‌ترین توان حرارتی برای هر شعله در اجاق گازهای خانگی ۲,۰۵ کیلووات (معادل ۷۰۰۰ BTU) است.

دقت به توان حرارتی اجاق گاز
دقت به توان حرارتی اجاق گاز

توان حرارتی بالاتر از این مقدار، بیشتر برای رستوران‌‌ها مناسب است. با این‌حال، معمولا اجاق گازها دارای شعله‌هایی با توان حرارتی یکسان نیستند و توان بعضی شعله‌ها از ۰,۸۷تا ۱,۴ کیلووات (معادل ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ BTU) است.

 

7- توجه به تعداد شعله ها در هنگام خرید اجاق گاز

تا چندین سال پیش اکثر اجاق‌ها دو شعله بودند. اما شما باید به این نکته توجه کنید که چقدر وقت دارید تا همه چیز را آماده کنید.

توجه به تعداد شعله ها
توجه به تعداد شعله ها

اگر شما یکی از کسانی هستید که در یک بازه زمانی کوتاه به یک وعده غذای کامل احتیاج دارید، اجاق گاز چهار شعله انتخاب مناسبی برای شما است.

 

8- در نظر گرفتن ایمنی در هنگام خرید اجاق گاز

نکته مهم دیگر در انتخاب اجاق گاز، ایمنی آن است. معمولا اجاق گاز دارای فندک و ترموکوپل ایمنی بیشتری دارد. اگر به هر دلیلی شعله اجاق گاز خاموش شود (مثلا در اثر باد یا سرریز شدن غذا)، ترموکوپل خود به‌ خود سبب قطع جریان گاز می‌شود و به ‌این‌ ترتیب از خطر انتشار گاز در فضای آشپزخانه و آتش ‌سوزی جلوگیری به عمل می‌آورد.

در نظر گرفتن ایمنی در هنگام خرید اجاق گاز
در نظر گرفتن ایمنی در هنگام خرید اجاق گاز

مورد دیگر، مسئله ایمنی کودکان است. امروزه بسیاری از اجاق گازها قفل کودک دارند یا دارای تجهیزاتی برای جلوگیری از دسترسی کودک به گاز و فر هستند. این اجاق گازها برای حفاظت از جان کودکان دلبندتان که به ‌شدت درباره گاز و فر کنجکاو هستند مناسب هستند. می‌توانید از وسایل ایمنی کودک هم استفاده کنید و سرپیچ‌ها بپوشانید.

 

 

9- توجه به برند اجاق گاز

در سال‌های اخیر، برندهای اجاق گاز ایرانی به خوبی توانسته اند با برندهای خارجی رقابت کنند. تا جایی که حتی می‌توان از نظر کیفیت آن‌ها را در یک رتبه قرار داد. برند های ایرانی اجاق گاز، علاوه بر دارا بودن کیفیت بالا، دارای گارانتی و خدمات پس از فروش نیز می‌باشند.

توجه به برند آن
توجه به برند آن

علاوه بر آن، مزیت دیگر اجاق گازهای ایرانی نسبت به نمونه ی خارجی آنها این است که اگر قطعه ای از آنها دچار مشکل شود، می‌توانید هر زمانی که بخواهید آن قطعه را به راحتی پیدا کنید.