آب مرکبات گیری؛ نکات طلایی برای خرید آب مرکبات گیری دستی و برقی

آب مرکبات گیری؛ نکات طلایی برای خرید آب مرکبات گیری دستی و برقی

آب مرکبات گیری؛ نکات طلایی برای خرید آب مرکبات گیری دستی و برقی

وجود بسیاری از لوازم خانگی در خانه ضرورتی ندارند. اما در بعضی از مواقع استفاده از آن‌ها برایمان خالی از لطف نیست. آب مرکبات گیری جزو همین دسته از لوازم آشپزخانه است که برای ما امکان نوشیدن یک آبمیوه تازه و طبیعی را فراهم می‌کند. تعداد کمی از آبمیوه‌گیری‌های موجود در بازار دارای آب مرکبات گیری هستند. اما در بیشتر خانه‌ها تنها دستگاه آبمیوه‌گیری یافت می‌شود و خبری از آب مرکبات گیری نیست. به همین خاطر بسیاری از افراد قصد خرید آب مرکبات گیری دارند ولی اطلاعات کافی و دقیق از این دستگاه ندارند. اگر شماهم جزو افرادی هستید که اطلاعات کافی برای خرید ندارید در این مطلب از سایت گلدن 8 با ما همراه باشید تا با اطلاعات کامل یک خرید هوشمندانه داشته باشید.

 

توان موتور دستگاه آب مرکبات گیری

یکی از نکات مهم که باید در هنگام خرید آب مرکبات‌گیری برقی به آن توجه کنید، توان موتور دستگاه است. توان موتور دستگاه آب مرکبات گیری برقی معمولا باید بین 400 تا 1000 وات باشد. البته این مقدار بسته به مدل دستگاه تغییر می‌کند.

توان موتور دستگاه
توان موتور دستگاه

آب مرکبات‌گیری‌هایی در بازار موجود هستند که توان آن‌ها بین 100 الی 160 وات است و این محصولات عملکرد ساده‌تری دارند. با این تفاسیر می‌توان به این نتیجه رسید که هر چقدر توان موتور بیشتر باشد، دستگاه پیشرفته‌تر خواهد بود. پس در هنگام خرید آب مرکبات گیری به این موضوع توجه کنید.

 

اندازه و وزن دستگاه آب مرکبات گیری

از قبل جای دستگاه را در آشپزخانه یا کابینت درنظر بگیرید. البته برای آب مرکبات‌گیری‌های دستی یا فشاری این موضوع اهمیت چندانی ندارد. اگر به دستگاهی بزرگ و سنگین نیاز دارید، یادتان باشد که نمی‌توانید آن را در کابینت بگذارید و هر بار آن را از کابینت به روی میز یا پیشخوان انتقال دهید.

اندازه و وزن دستگاه
اندازه و وزن دستگاه

زیرا احتمال آسیب ‌رسیدن به خودتان یا دستگاه در هنگام جابه‌جایی وجود دارد. بنابراین باید فضایی ثابت را برای آن داشته باشید. اگر واقعا نیاز چندانی به دستگاه بزرگ ندارید، نوع سبک‌تر و کوچک‌تر آن را انتخاب کنید.

 

بازده عملکرد آب مرکبات گیری

همه آب مرکبات‌گیری‌ها چه دستی و چه اتوماتیک، فقط برای یک هدف طراحی می‌شوند و آن گرفتن آب مرکبات است. بنابراین از نظر عملکرد اختلافی بین آن‌ها وجود ندارد. (یعنی مدلی نداریم که به‌جز این، کار بیشتری را هم انجام دهد). مهم‌ترین عامل در تعیین بهتر بودن دستگاه آب مرکبات‌گیری بازده کار آن است.

بازده عملکرد آب مرکبات‌گیری
بازده عملکرد آب مرکبات‌گیری

بنابراین مقدار آب مرکبات جمع‌آوری‌شده دستگاه در هر برند با توجه به قابلیت‌هایی که دارد، با برند دیگر متفاوت است. برخی از دستگاه‌ها با تعداد ریمرهای بیشتر، ریمرهای بزرگتر و ظرف نگهداری آب با گنجایش بیشتر، در یک زمان حجم آب مرکبات بیشتری را تحویل می‌دهند.

 

طعم و جدا سازی پوست میوه

یک آب مرکبات‌گیری خوب به عمق و داخل میوه نفوذ و پوست میوه را جدا می‌کند. جداسازی پوست میوه و میزان پالپ باقی مانده چیزهای زیادی را در خصوص کارایی آب مرکبات گیری به شما می‌گوید. اگر گزینه Taste خاموش باشد، آب مرکبات گیری می‌تواند به پوست نفوذ کند.

 

تعداد سری مخروطی آج دار یا ریمر ها

تعداد سری مخروطی آج‌دار یا ریمرها یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها در این دستگاه است. این قطعه با حرکت‌های متوالی گوشت و مغز میوه را از پوست آن جدا می‌کند. دستگاه‌های دستی معمولا از یک ریمر برخوردارند، در صورتی که برخی از آب مرکبات گیری‌های برقی دارای دو یا چند ریمر هستند.

تعداد سری مخروطی آج دار
تعداد سری مخروطی آج دار

اگر مصرف نوشیدن آب مرکبات شما در خانه زیاد است، به شما توصیه می‌کنیم تا در هنگام خرید آب مرکبات‌گیری، دستگاهی را انتخاب کنید که ریمر و سری بیشتری برای آب گیری دارد. زیرا این دستگاه می‌تواند حجم بیشتر از مرکبات را آب گیری کنند.

 

 

صافی تنظیم‌شونده

این بخش از دستگاه، آب مرکبات را از گوشت آن جدا می‌کند و همان قسمتی است که آب از آن به درون مخزن یا لیوان می‌ریزد. در برخی از دستگاه‌های برقی، صافی یا فیلتر قابل‌ تنظیم است. دستگاه‌های آب مرکبات‌گیری دستی معمولا صافی تنظیم‌شونده ندارند.

صافی تنظیم‌شونده آب مرکبات گیری
صافی تنظیم‌شونده آب مرکبات گیری

با تنظیم آن می‌توانید انتخاب کنید که آب مرکبات کاملا صاف و بدون تفاله می‌خواهید یا ترجیح می‌دهید مقداری از گوشت مرکبات در آب آن شناور باشد.

 

دوام دستگاه آب مرکبات گیری

دستگاه آب مرکبات‌گیری را از نوع بادوام آن انتخاب کنید که مدت‌های طولانی برایتان کار کند. معمولا ریمرهای چوبی و آب مرکبات‌گیری‌های دستی تا مدت‌های طولانی برایتان بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند. مخصوصا اگر نوع دستی آن استیل باشد.

دوام دستگاه آب مرکبات گیری

اما درباره دستگاه‌های برقی، بادوام‌ترین دستگاه از جنس فولاد ضدزنگ با قطعات ارگونومیک است. پایه‌های دستگاه را هم بررسی کنید که بسیار محکم باشند تا به‌دلیل لرزش و ناپایداری پایه‌ها، دستگاه از روی میز یا پیشخوان سقوط نکند.

 

شستشوی آسان دستگاه اب مرکبات گیری

بسیاری از آب مرکبات‌گیری‌ها، قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را دارند. شما می‌توانید پس از گرفتن آب میوه محفظه را آبکشی کنید و آن را در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید.

شستشوی آسان دستگاه آب مرکبات گیری
شستشوی آسان دستگاه آب مرکبات گیری

ممکن است برای برخی افراد جداسازی محفظه‌ها برای شستشو دشوار باشد، حتی اگر قسمت‌هایی از آن مناسب قرار گرفتن در ماشین ظرفشویی باشد.

 

حجم مخزن دستگاه

حجم مخزن دستگاه جزو معیار هایی است که باید هنگام خرید آب مرکبات‌گیری به آن توجه زیادی داشت. زیرا این قابلیت می‌تواند کار شما را راحت‌تر کند.

حجم مخزن دستگاه آب مرکبات گیری
حجم مخزن دستگاه آب مرکبات گیری

هر چقدر حجم مخزن دستگاه بیشتر باشد، آب مرکبات بیشتری در آن جای می‌گیرد و با خیال راحت می‌توانید مقدار زیادی از آب مرکبات مورد نظرتان را بگیرید.

 

قیمت و گارانتی محصول

معمولا دستگاه‌های آب مرکبات‌گیری در قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. مسلما قیمت دستگاه‌های برقی و موتوردار از نوع دستی گران‌تر است، اما در بین هر دسته هم برندهای مقرون ‌به‌صرفه‌تری را پیدا خواهید کرد. ویژگی‌های دستگاه از جمله توان بالاتر، تعداد ریمرهای بیشتر، جنس مرغوب‌تر و برند معروف‌تر با قیمت دستگاه ارتباط مستقیم دارند. درباره جنس دستگاه باید گفت در شرایط یکسان، استیل‌ها گران‌تر هستند.

قیمت و گارانتی محصول
قیمت و گارانتی محصول

درباره گارانتی دستگاه سؤال کنید. هرچه قیمت بالاتر باشد گارانتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. از سوی دیگر، هرچه گارانتی طولانی‌تر باشد، قیمت دستگاه هم بالاتر است.

 

آیا می‌توان از دستگاه برای میوه‌های دیگر استفاده کرد

پاسخ متأسفانه خیر است. چون ریمرهای دستگاه آب مرکبات‌گیری مخصوص مرکبات مانند پرتقال، لیمو یا گریپ فروت هستند. به‌ این‌دلیل که پوسته ضخیم این میو‌ه‌ها به شکلی است که دستگاه به‌راحتی می‌تواند آن را فشرده کند یا درون آن را بتراشد. بنابراین درباره میوه‌های دیگر به‌خوبی عمل نمی‌کند. برای میوه‌های دیگر باید آبمیوه‌گیری استفاده کنید.