خرید خردکن برقی؛ راهنمای جامع قبل از خرید

خرید خردکن برقی؛ راهنمای جامع قبل از خرید

خرید خردکن برقی؛ راهنمای جامع قبل از خرید

دستگاه خردکن برقی یکی از وسایل و تجهیزات پر مصرف و کاربردی آشپزخانه است. در حال حاضر برندها و مدل‌های زیادی از این دستگاه در بازار وجود دارد و این موضوع در زمان خرید شما را سردرگم می‌کند. اما با اطلاع از قطعات تشکیل‌دهنده، نحوه کارکرد و البته با در نظر گرفتن تعداد اعضای خانواده خود می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید. به همین دلیل اگر قصد خرید این وسیله برقی غیر ضروری امکا پر کاربرد را برای آشپزخانه خود دارید با ما در این مطلب از سایت گلدن ایت همراه باشید تا شما را با نکات جامع و کلیدی هنگام خرید خردکن برقی آشنا کنیم.

 

توجه به میزان سرعت دستگاه

سرعت موتور، یکی از موارد مهمی است که در خرید خردکن برقی باید مورد توجه قرار دهید. همچنین بهترین خردکن‌های موجود در بازار قابلیت تنظیم سرعت داشته و شما با تعیین سرعت دستگاه، ابعاد مواد غذایی را می‌توانید تحت کنترل خود قرار ‌دهید.

 

دقت به تیغه‌های دستگاه هنگام خرید

تعداد و نوع تیغه‌های دستگاه خردکن بستگی به مدل دستگاه دارد. دستگاه‌های خردکن چندکاره دارای چندین مدل تیغه هستند که برای خرد کردن انواع مختلف سبزیجات و میوه‌ها طراحی شده‌اند.

دقت به تیغه‌های دستگاه  هنگام خرید خردکن برقی
دقت به تیغه‌های دستگاه هنگام خرید خردکن برقی

جالب است بدانید که برخی از دستگاه‌های خردکن امکان رنده کردن مواد غذایی را نیز دارند. البته لازم است بگوییم که تیغه‌های برخی از مدل‌های دستگاه‌های خردکن دارای ۴ تیغه کنار هم هستند که منجر به افزایش سرعت و یکنواختی مواد غذایی خرد شده می‌شود.

 

توجه به جنس دستگاه هنگام خرید خردکن برقی

هر وسیله‌ای که با مواد غذایی در تماس است، باید از جنس مطمئن و سلامت‌ محور باشد. درمورد خرید خردکن برقی هم چون مخزن یا همان کاسه اغلب مدل‌ها پلاستیکی است، دقت کنید که پلاستیک مورد استفاده فاقد BPA باشد، بیسفِنول آ نوعی ماده شیمیایی است که در تولید محصولات پلاستیکی کاربرد دارد و گفته می‌شود برای سلامتی خوب نیست.

توجه به جنس دستگاه هنگام خرید خردکن برقی
توجه به جنس دستگاه هنگام خرید خردکن برقی

جنس تیغه‌ها هم بهتر است استیل ضدزنگ باشد. فرقی نمی‌کند خردکن دستی تهیه می‌کنید یا برقی، درهرصورت تیغه‌ها باید تیز و محکم باشند، وگرنه براثر استفاده مداوم زود مستهلک خواهند شد. از خرید خردکن‌های دارای تیغه‌های ضعیف که جدا باید خودداری کنید، چون دوام چندانی ندارند و وسط میوه‌ها و سبزیجات سخت‌گیر می‌کنند.

 

توجه به اندازه کاسه خردکن برقی هنگام خرید

نکته دیگری که ممکن است در ابتدای خرید خردکن برقی از آن غافل شوید و بعدا متوجه شوید، اندازه ظرف خردکن می‌باشد. در صورتی که اندازه ظرف کوچک باشد شما هر بار مجبور هستید ظرف را در کاسه دیگری خالی کنید. این کار نه تنها سرعت کار شما را تا حد زیادی پایین می‌آورد بلکه در پایان کار مجبور خواهید شد ظرف‌های بیشتری را بشویید.

 

توجه به دارا بودن قابلیت شست‌وشو هنگام خرید خردکن برقی

شست‌وشوی وسایل آشپزخانه یا به طور کل هر وسیله‌ای که با مواد غذایی سروکار دارد، یکی از مهم‌ترین اصولی است که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه کرد. سعی کنید خردکنی خریداری کنید که لوازم آن قابلیت جداسازی و شست‌وشوی آسان داشته باشد.

دارا بودن قابلیت شست‌وشو
دارا بودن قابلیت شست‌وشو

تیغه‌ها، کاسه و سایر ابزارهای آن به راحتی جدا شده تا بتوان پس از استفاده آن‌ها را شست و تمیز کرد. متاسفانه برخی از مدل‌های این دستگاه به دلیل نداشتین امکان جداسازی ابزارهای متصل، به سختی تمیز می‌شود که ممکن است در طولانی‌ مدت باعث ایجاد بیماری به دلیل تجمع میکروب در بین تیغه‌ها و درزها شود.

 

دقت به کاربرد دستگاه هنگام خرید خردکن برقی

در تهیه غذا، سالاد و انواع خوراکی‌ها لازم است که برخی از مواد غذایی خرد و ریز شوند اما همان‌طور که می‌دانید این عمل وقت زیادی می‌گیرد و گاهی سبب بریدن دست هم می‌شود. علاوه بر این خرد کردن بسیار ریز برخی سبزیجات و مواد غذایی مختلف با دست امکان پذیر نیست.

دقت به کاربرد دستگاه هنگام خرید خردکن برقی
دقت به کاربرد دستگاه هنگام خرید خردکن برقی

به همین دلیل انواع خردکن برقی و دستی به بازار عرضه شده تا به این دشواری‌ها پایان دهد و برای شما وقت بیشتری خریداری نماید. در عین حال این وسیله سبب می‌شود تا خرد کردن انواع مواد غذایی با اندازه‌های یکسان و بسیار یک دست انجام گیرد. خردکن برای انواع خوراکی کاربرد دارد که از جمله آن می‌توان به خرد کردن خیار، گوجه، انواع سبزیجات، میوه‌جات و … اشاره کرد.

 

خرید خردکن برقی یا دستی، کدام بهتر است؟

باید بگوییم که خردکن‌های دستی جمع‌وجورتر هستند و معمولا به متعلقات و تیغه‌های متعددی برای برش‌های مختلف مجهز شده‌اند. اما خردکن‌های برقی نسبتا پت و پهن تر هستند و باید فضای نگهداری بیشتری برای آن‌ها مهیا کنید. همچنین مدل‌های برقی از پس سبزیجات درشت وبه قولی سخت‌جان هم به‌خوبی برمی‌آیند. مهم‌تر اینکه دست‌ خسته‌کن نیستند. البته، همان‌طور که حدس می‌زنید، خردکن‌های برقی گران‌تر هستند، ولی به کم ‌زحمت‌تر بودن‌شان می‌ارزند. خرید خردکن‌های برقی را به‌خصوص به کسانی پیشنهاد می‌کنیم که به ‌دلیل مشکلات سلامتی نباید به دست‌ خود فشار اضافه وارد کنند.