کیک پز برقی و هر آنچه قبل از خرید باید بدانید!

کیک پز برقی و هر آنچه قبل از خرید باید بدانید!

کیک پز برقی و هر آنچه قبل از خرید باید بدانید!

برای اینکه تجربه پخت کیک و پیتزا خانگی لذت بخشی داشته باشید نیاز به خرید کیک پز برقی مناسبی دارید. برای انتخاب یک محصول مناسب لازم است تا یه سری نکات را قبل از خرید بررسی کنید. اغلب افراد کیک و شیرینی را دوست دارند اما کمتر کسی وجود دارد که مهارت کافی در پخت آن‌ها را داشته باشد یا برای پخت کیک از ابزارها و لوازم مناسب استفاده ‌کند. یکی از این لوازم، کیک پز برقی است و همان طور که از نام آن مشخص است، این وسیله با برق کار می‌کند.

کیک پز برقی
کیک پز برقی

کیک پز در واقع یک فر خانگی کوچک است که علاوه بر کیک‌های خانگی می‌توانید انواع غذاهای دیگر مانند پیتزا و موارد مشابه را به کمک آن تهیه کنید. این روزها، ایمنی کیک‌پزها بسیار زیاد شده است. کیک پزها مجهز به ترموستات و ویژگی‌های ایمنی مختلفی می‌باشند. مثلا برخی از انواع آن‌ها، دارای حس‌گرهایی هستند که مانع از سوختن کیک درون وسیله می‌شوند یا به شما اجازهٔ باز کردن درب کیک‌پز در حین پخت را نمی‌دهند و همین باعث می‌شود تا خطرات کمتری به وجود بیاید. طرز کار کیک‌پزهای برقی به این صورت است که با ایجاد فشار بخار، مواد داخل وسیله پخته می‌شود.

 

آیا کیک در کیک پز برقی زودتر می پزد؟

سرعت پخت کیک با استفاده از کیک پز خوب و مطلوب است اما اگر انتظار دارید در عرض دو تا پنج دقیقه به کیکی آماده برسید، این انتطار اشتباه است. واقعیت این است که سرعت پخت کیک با این مجصول به چند عامل بستگی دارد. مانند میزان پربودن آن و حجم موادی که داخل دستگاه قرار دارد از جمله نکاتی است که می‌تواند روی سرعت پخت کیک اثر بگذارد. سرد یا گرم بودن مواد داخل کیک پز یا میزان مایع بودن مواد نیز روی سرعت پخت تاثیرگذار است. میانگین زمانی که نیاز است تا کیک با این محصول پخته شود، حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه می‌باشد. بنابراین سرعت پختن کیک با آن مطلوب و کوتاه است.

آیا کیک در کیک پز برقی زودتر می پزد؟
آیا کیک در کیک پز برقی زودتر می پزد؟

کیک پز علاوه بر پختن کیک برای غذاهای دیگری مانند پیتزا نیز کاربرد دارند. پس اگر فِر ندارید و نمی‌توانید از امکانات آن برای پختن دسرها و غذاهای خوشمزه‌ای مانند کیک و پیتزا استفاده کنید خرید این محصول می‌تواند به شما کمک کند.

 

مزایای استفاده از کیک پز برقی

در کنار سرعت نسبتا خوب تهیه کیک با این دستگاه حفظ رطوبت در بافت کیک نیز از مزایایی است که کیک پز برقی دارا می‌باشد. یکی از مزایای دیگر این محصول گرمایی است که در آشپزخانه تولید می‌شود و در مقایسه با گرمایی که استفاده از اجاق گاز یا فِر برای تهیه کیک به وجود می‌آورد بسیار کمتر می‌باشد. همچنین با استفاده از این دستگاه طعم مواد بیشتر حفظ می‌شود.

مزایای استفاده از کیک پز برقی
مزایای استفاده از کیک پز برقی

حفظ ارزش مواد غذایی و طعم آن‌ها از جمله مزایایی است که خرید این وسیله مقدور می‌کند. اکسید نشدن مواد در کیک پز باعث می‌شود تا رنگ مواد غذایی و ظاهرشان در مقایسه با روش‌های دیگر تهیه کیک، بهتر باشد. فشار بخار و حرارتی که در این محصول تولید می‌شود نیز به از بین رفتن میکروب‌های ریز کمک می‌کند و مواد غذایی سالم‌تری در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

نکات مهم هنگام خرید کیک پز برقی

برای خرید کیک پز برقی با رعایت نکات مهم زیر می‌توان یک خرید رضایت بخش داشت:

 

جنس بدنه و روکش داخلی کیک پز برقی

بدنه دستگاه کیک پز در عین دوام و ماندگاری باید از زیبایی‌های ظاهری نیز برخوردار باشد، به همین دلیل عمده کیک پزهای بازار بدنه‌ای از جنس آلومنیوم، گرانیت و سرامیک دارند. اما اگر طرح کیک پز برای شما از اهمیت کمتری برخوردار است می‌توانید از کیک پزی با جنس استیل ضد زنگ استفاده نمایید چرا که دوام بالاتری دارند. نکته مهم بعدی که روی کیفیت این محصول تاثیر زیادی دارد پوشش نچسب یا همان تفلون است.

جنس بدنه و روکش داخلی کیک‌پز
جنس بدنه و روکش داخلی کیک پز برقی

برخی دستگاه‌های کیک پز علاوه بر این نیز به شکلی هستند که رویه داخلی حالت لانه زنبوری دارند و از چسبیدن کیک به دیواره‌ها جلوگیری می‌کنند. این کار باعث می‌شود در هنگام خارج کردن کیک از ظرف مشکلی وجود نداشته باشد. در برخی از مدل‌ها هم از روکش گرانیت استفاده می‌شود که چسبندگی کمی دارد.

 

قابلیت شستشوی کیک پز برقی

از آنجا که شستن کیک پز با توجه به امکان چسبندگی مقداری از مواد به داخل ظرف، چندان هم راحت و آسان نیست، بهتر است شما به دنبال خرید کیک پزی باشید که از قابلیت انجام شستشو با ماشین‌های ظرفشویی نیز برخوردار باشد.

 

پنجره نشکن و جنس دستگیره

تمام مدل‌های کیک پز دارای پنجره شیشه‌ای هستند تا بتوانید پخت کیک را لحظه به لحظه بررسی نمایید و پیش از آنکه از پخت کیک مطمئن نشده‌اید درب کیک پز را باز نکنید. جنس پنجره از پیرکس حتما نشکن می‌باشد و در برابر گرما مقاوم است. هنگام پخت کیک و زمانی که دستگاه به برق است بدنه کیک پز کمی گرم می‌شود بنابراین دسته کیک پز که روی بدنه نصب شده است باید از جنس عایق باشد.

پنجره نشکن و جنس دستگیره کیک‌پز
پنجره نشکن و جنس دستگیره کیک پز

معمولا دستگیره‌های کیک‌پز را از جنس پلاستیک نسوز می‌سازند که عایق است و بر اثر گرما نمی‌شکند یا ذوب نمی‌شود.

 

تک کاره یا چند کاره بودن

با استفاده از مدل‌های چندکاره کیک پز می‌توان علاوه بر کیک انواع نان و شیرینی، پیتزا و خمیر پیتزا را نیز پخت. اگر به دنبال خرید دستگاه پیشرفته‌ای هستید یعنی محصولی که قابلیت برنامه دادن به آن وجود داشته باشد لازم است به سادگی کارکردن با وسیله نیز دقت داشته باشید. تایمر زمانی، هشدار دهنده تاخیر در پخت، صفحه نمایشگر، محفظه پخت گردان برای پخت بهتر کیک و … از امکانات جانبی است که دستگاه‌های حرفه‌ای بازار از آن برخوردار هستند. اگر اهل پخت و پز چنین خوردنی‌های خوشمزه‌ای هستید محصولی چند کاربره خریداری کنید.

 

نتیجه گیری

خرید کیک پز برقی برای کسانی که به درست کردن کیک‌های مختلف علاقه دارند، فکر بسیار خوبی است. کیفیت کیک و مدت زمانی که در آن آماده می‌شود نیز بهبود می‌یابد. اگر به دنبال خرید محصول پیشرفته هستید یعنی مواردی که قابلیت برنامه‌‌دادن به آن‌ها وجود داشته باشد باید به سادگی کارکردن با وسیله نیز دقت داشته باشید.

نتیجه گیری خرید کیک‌پز
نتیجه گیری خرید کیک پز

اگر طرز کار یک دستگاه، ساده نباشد، امکان اینکه دوست داشته باشید با آن کار کنید بسیار کم خواهد شد. کیک پزی از آن کارهایی است که ذوق و علاقه می‌خواهد. پس بهتر است، وسیله‌ و مدلی را انتخاب کنید که کار با آن لذت بخش باشد.