سرخ کن؛ راهنمای خرید سرخ کن برقی

راهنمای خرید سرخ کن برقی

سرخ کن؛ راهنمای خرید سرخ کن برقی

دستگاه های سرخ کن جزو دستگاه هایی هستند که امروزه برای آشپزی بهتر به کمک آشپزان آمده اند و می توانند بسیار راحت تر از گذشته مواد غذایی را به صورت سرخ شده در اختیار آشپز قرار دهند. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی بیشتر وسایل از حالت سنتی خارج شده اند، و شکل و شمایل مدرن به خود گرفته اند، سرخ کن ها علاوه بر این که کار شما را در پخت و پز راحت تر می‌کنند، به آشپزی شما سرعت می‌بخشند و همچنین طعم غذا را بسیار تردتر می‌کنند.

سرخ کن ها با توجه به المنتی که دارند گرمای یکسان و منظمی را به روغن و در نهایت به سبد داخل دستگاه منتقل می‌کنند، که این فرآیند باعث می‌شود خوراکی محتوای سبد به سرعت و با حرارت یکسان سرخ شود و شما در پایان شاهد رنگ زیبای غذای سرخ شده باشید. اگر برای راحت کردن آشپزی خود و تکمیل وسایل آشپزخانه قصد خرید یک سرخ کن را دارید به شما توصیه می کنیم تا راهنمای خرید سرخ کن های باکیفیت، کم مصرف و ارزان قیمت موجود در بازار را با دقت مطالعه فرمایید.

 

راهنمای خرید سرخ کن

سرخ کن یکی از لوازم محبوب آشپزخانه است که برای تهیه غذاهای سرخ شده مانند گوشت، چیپس، سیب زمینی و حتی بعضی از سبزیجات بدون هیچ‌گونه زحمت و ریخت و پاش و پاشش روغن به اطراف استفاده می‌شود. سرخ کن عملیات پخت غذا را با سرعت و در دمای معین و به صورت یکدست انجام می‌دهد. این دستگاه دارای یک محفظه‌ی روغن است که شما باید در آن به اندازه‌ی مشخصی روغن بریزید. در این محفظه یک سبد وجود دارد تا شما غذا را در آن قرار دهید و آن را در روغن فرو ببرید و سپس بعد از پایان سرخ شدن سبد را به سمت بالا بیاورید.

راهنمای خرید سرخ‌کن‌
راهنمای خرید سرخ‌کن

این دستگاه امکانات زیادی همچون تایمر، اهرم اتوماتیک برای بالا و پایین آودن سبد، سیستم تهویه و… دارد که به شما در روند سرخ کردن غذا کمک زیادی می‌کند. همچنین دارای المنت‌های گرمایی است که با روغن در تماس هستند و اینکار باعث می‌شود تا اتلاف انرژی در این دستگاه کم‌تر باشد. برای خرید این دستگاه لازم است که برخی از نکات را در نظر داشته باشید ما در این مقاله آن‌ها را برای شما خواهیم گفت با ما همراه باشید.

 

جنس سرخ کن

جنس بدنه‌ی سرخ‌کن‌ها از استیل یا پلاستیک فشرده است. اما جنس استیل گزینه‌ی بهتری برای خرید از نظر مقاومت است ولی ممکن است بدنه استیل در زمان روشن بودن دستگاه کمی داغ شود. سرخ کن‌ها با بدنه پلاستیکی در برندهای معتبر امتحان خود را به خوبی پس داده‌اند و شما می‌توانید با خیال آسوده این جنس بدنه را برای خرید در نظر بگیرید.

 

قابلیت جدا شدن قطعات

در لوازم آشپزی باید به پاکیزگی و نکات بهداشتی اهمیت دهیم، پس بنابراین باید به این نکته توجه کنید که اقلام مختلف دستگاه به راحتی از بدنه جدا شود و قابل شستشو باشد این اقلام میتواند شامل سبد و سینی باشد که به طور مستقیم با غذای در حال پخت تماس دارد و باید بعد از هر بار استفاده به خوبی تمیز شود.

 

امنیت دستگاه

ٰاین درست است که هر وسیله پخت‌وپز دیگری هم ممکن است خطراتی داشته باشد، اما به‌طورکلی رعایت نکات ایمنی در سرخ کن‌ها مخصوصا سرخ کن‌های گازی اهمیت بیشتری دارد. در هنگام خرید سرخ کن توجه کنید که تجهیزات ایمنی مانند دکمه خاموش‌شدن خودکار که این دکمه زمانی که روغن به دمایی بالاتر از حد عادی می‌رسد خود به‌ خود دستگاه را خاموش می‌کند تا روغن و دستگاه آتش نگیرد.

امنیت دستگاه سرخ کن
امنیت دستگاه سرخ‌کن

کابل جدا شونده و پنجره نظارت یا در شیشه‌ای زیرا می‌توانید بدون باز کردن در دستگاه بر روند سرخ‌شدن غذا نظارت کنید. به این ترتیب، خطر سوختگی با بخار داغ یا روغن جوشان وجود نخواهد داشت.

 

سیستم قطع خودکار دستگاه

وقتی اقدام به خرید سرخ کن می‌کنید، قطعا یکی از دلایل خرید شما این است که مدام پای گاز نایستید و وظیفه ی سرخ کردن غذا را به بهترین شکل ممکن به دستگاه بسپارید، پس باید حتما به این نکته توجه کنید که سرخ کن دارای قطع خودکار باشد تا درصورتی که غذای شما بیش از حد سرخ شد، به طور اتوماتیک خاموش شود. درنظر داشته باشید که این ویژگی با علامت هشدار کاملا متفاوت است.

 

کابل جدا شونده

سرخ کن‌های برقی معمولا سیم بلندی دارند. تصور کنید اگر پای کسی به سیم گیر کند واژگون شدن این دستگاه که پر از روغن جوشان است تا چه اندازه می‌تواند خطرناک باشد. در سرخ کن‌های با کابل جداشونده، در صورت کشیدگی سیم دیگر دستگاه واژگون نمی‌شود و فقط خود کابل از دستگاه جدا می‌شود پس بنابراین خطر کمتری دارد.

 

قابل تعویض بودن فیلتر

تکه‌های به جا مانده از مواد غذایی در روغن می‌تواند باعث مشکلاتی همچون کاهش کیفیت و سلامت روغن در استفاده‌های متعدد و بروز انواع حساسیت‌های غذایی شود. این فیلتر می‌تواند از ورود این تکه‌ها به روغن جلوگیری کند. در جهت کاهش بخار و بوی نامطلوب هنگام پخت غذا فیلتر دیگری در سرخ‌کن‌ها استفاده می‌شود. این فیلترها در دو نوع قابل تعویض و غیرقابل تعویض هستند.

قابل تعویض بودن فیلتر سرخ کن
قابل تعویض بودن فیلتر سرخ‌کن

فیلترهای غیرقابل تعویض را می‌توان در ماشین ظرف‌شویی شست و فیلترهای قابل تعویض را باید به طور مرتب عوض کرد. بهتر است سرخ کنی خریداری کنید که فیلتر آن قابل تعویض است. کار فیلتر جلوگیری از بخار و پخش بوی ناشی از پختن غذاست. جنس فیلتر از کربن است.

 

نمایشگر دما

نمایشگر دما در دستگاه‌های سرخ کن می‌تواند یک حسن محسوب شود، این موضوع ارتباط مستقمی به بودجه‌ایی که می‌خواهید برای یک سرخ کن کنار بگذارید، دارد. بعضی از سرخ کن ها از نمایشگر لمسی در طراحی آن‌ها استفاده شده است و برخی دیگر از دکمه هایی در اطراف نمایشگر. اما سرخ کن هایی که قیمت نسبتا پایینی دارند کلا از صفحه نمایشی استفاده نمی‌کنند. این موضوع نمی‌تواند از معایب سرخ کن باشد.

 

ظرفیت سرخ کن

سرخ کن‌ها از نظر ظرفیت مخزن روغن و مواد غذایی، قدرت و انواع ویژگی‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. ظرفیت و گنجایش سرخ کن بر اساس تعداد جمعیت خانواده مشخص می‌شود، یک دستگاه کوچک با محفظه‌‌ای چهارگوش برای خانواده‌ای دونفره عالی است. از آنجا که یکی از دلایل عدم استقبال از سرخ کن میزان مصرف بالای روغن در آن است، در سال‌های اخیر انواع مجهز به سیستم کاهش مصرف روغن و حتی بدون نیاز به روغن هم روانه بازار شده است.

 

قیمت

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که شما باید به آن دقت کنید، هزینه‌ای است که می‌خواهید برای خرید یک سرخ کن متقبل شوید. اگر شما می‌خواهید در سرخ کن یک مرغ درسته را سرخ کنید نمی‌توانید یک دستگاه سرخ کن برقی کوچک خریداری کنید و باید بدانید با بالا رفتن سایز سرخ کن، قیمت آن نیز بالا می‌رود. قیمت در برندها و مدل‌های مختلف متفاوت است و شما باید بودجه را بر طبق نیاز خود و اینکه این دستگاه را برای استفاده چند نفر در نظر دارید برنامه‌ریزی کنید.

قیمت سرخ کن
قیمت سرخ‌کن

ارزان‌‌ترین انتخاب، سرخ کن‌های برقی کوچک‌تر هستند، اما این انتخاب تنها در صورت منطبق بودن با نیازهای شما منطقی است. همان طور که پایین بودن قیمت به معنای پایین بودن کیفیت دستگاه نیست، گران قیمت بودن نیز کیفیت بالای سرخ کن را تضمین نمی‌کند.

نظرات (1)

[…] می‌توانید راهنمای خرید سرخ کن برقی را در اینجا مشاهده […]