شوفاژ برقی چیست؟ مزایای و معایب رادیاتور برقی

شوفاژ برقی چیست؟

شوفاژ برقی چیست؟ مزایای و معایب رادیاتور برقی

شوفاژ برقی به وسیله یک مایع ترمودینامیکی که روغن نام دارد، باعث سهولت انتقال انرژی گرمایی تولید شده توسط الکتریسیته می‌گردد سپس سیال منبسط می‌شود و رادیاتور، گرما را به هوای اطراف پخش می‌نماید. در سال‌های اخیر از برق برای گرمایش در مکان‌های مسکونی و ساختمان‌ها استقاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که انرژی الکتریکی از سوخت‌هاس فسیلی گران‌تر می‌باشد اما به دلیل کاهش آلودگی هوا، راحتی و تمیزی معمولا افراد زیادی از انرژی الکتریکی استفاده می‌نمایند. شوفاژهای برقی معمولا برای تبدیل برق به گرما ۱۰۰ درصد موثر می‌باشد.

 

چگونگی کارکرد شوفاژ برقی

نحوه کار شوفاژ برقی به این صورت است که ابتدای راه اندازی شوفاژ باید آن را به پریز برق متصل کرد تا جریان الکتریکی لازم برای کار شوفاژ تامین گردد. بعد از روشن کردن شوفاژ با استفاده از ترموستات میزان درجه حرارت لازم برای محیط را تنظیم نمود. با روشن شدن شوفاژ و جریان پیدا کردن برق داخل آن، المنت گرم می‌شود و کم کم روغن موجود در داخل شوفاژ نیز گرم خواهد شد.

شوفاژ برقی
شوفاژ برقی

زمانی که روغن تا درجه‌ی تعریف شده گرم می‌شود در قسمت لوله‌های عمودی شوفاژ برقی بالا رفته و با طی کردن هر مسیر توسط روغن دمای آن به محیط اطراف منتقل می‌شود و کم کم از دمای روغن کاسته می‌شود. روغنی که دمای خود را از دست می‌دهد دوباره به المنت‌ها برگشت داده می‌شود و هنگامی که دمای محیط کاهش پیدا کرد مراحل گفته شده را مجدد طی می‌نماید.

 

تفاوت شوفاژهای معمولی با شوفاژهای برقی

در شوفاژهای معمولی از آب به عنوان ماده سیال استفاده می‌شود. ولی در رادیاتورهای برقی، روغن به عنوان ماده سیال استفاده می‌شود. شوفاژهای معمولی دارای موتورخانه هستند. ولی شوفاژهای برقی به موتورخانه نیاز ندارند.

 

مزایای شوفاژ برقی

 • نصب راحت
 • کاربری آسان
 • سرویس و نگهداری ارزان
 • تنوع در اندازه
 • سازگاری با محیط زیست
 • روغن دائمی دستگاه

 

معایب شوفاژ برق

 • مصرف برق بالا
 • عدم تطبیق با سیم کشی‌های قدیمی ساختمان
 • نیازمند به سیستم الکتریکی پر قدرت
 • توان و قدرت گرمایش کمی نسبت به رادیاتورهای شوفاژ سیستم حرارت مرکزی دارند.
 • شوفاژهای برقی از آنجا دارای مصرف برق بالایی هستند برای گرم کردن مکان‌های بزرگ مناسب نیستند. این شوفاژها در حدود ۲ تا ۳ کیلو وات در ساعت مصرف دارند به همین دلیل استفاده از آنها به صورت مداوم در فصل‌های سرد سال به صرفه نمی‌باشد.

 

نکات مهمی که هنگام خرید شوفاژ برقی

قبل از خرید شوفاژ برقی باید عوامل زیادی را در نظر داشته باشید که در ادامه برخی از آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد:

 

تعداد پره های شوفاژ برقی

از نکات مهمی که در هنگام خرید شوفاژ برقی باید به آن توجه نمود تعداد پره‌های آن است، چرا که تعداد پره‌های رادیاتور برقی با مساحت مکانی که قصد خرید شوفاژ برای آن دارید ارتباط مستقیمی دارد.

شوفاژ برقی
شوفاژ برقی

هرچه تعداد پره‌های رادیاتور برقی خریداری شده بیشتر باشد برای محیط‌های بزرگتر مناسب می‌باشد. به این نکته توجه داشته باشید استفاده از این وسیله گرمایشی برای محیط‌های خیلی بزرگ توصیه نمی‌شود چرا که این شوفاژ ها نمی‌توانند محیط‌های خیلی بزرگ را گرم کنند و یکی از معایب آن‌ها نیز همین است.

 

مدل رادیاتور

یکی دیگر از نکات خرید رادیاتور برقی مدل رادیاتور می‌باشد شما بایدبه این نکته توجه داشته باشید که کدام نوع رادیاتور برای شما مناسب می‌باشد. رادیاتور ها در دو نوع دیواری و قابل حمل موجود می‌باشند. هزینه، نقش اساسی در تصمیم‌گیری شما دارد. برندها و مدل‌های زیادی برای انتخاب وجود دارند.

 

اندازه و متراژ اتاق ها

اندازه اتاق‌ها به انتخاب شما در خرید شوفاژ برقی تاثیر مستقیمی دارد. یک اتاق بزرگ‌ برای اینکه به طور مناسب گرم شود باید یک رادیاتور با ظرفیت بالاتر برای آن خریداری نمود. البته دقت داشته باشید قبل از خرید رادیاتور با ظرفیت بالا باید از اتلاف انرژی در اتاق مورد نظر جلوگیری نمایید.

اندازه و متراژ اتاق ها در خرید شوفاژ
اندازه و متراژ اتاق ها در خرید شوفاژ

استفاده از پنجره دو جداره یا استفاده از درزگیر درب و پنجره یکی از گزینه‌های جلوگیری از اتلاف انرژی می‌باشد. اگر اتاق عایق نباشد استفاده از رادیاتورهایی با ظرفیت بالاتر کاری بیهوده است. چرا که محیط را گرم نمی‌کند.

 

سیستم قطع خودکار

از نکات خیلی مهم دیگری که هنگام خرید شوفاژهای برقی باید دقت داشته باشید سیستم قطع خودکار در آن‌ها می‌باشد. رادیاتورها با داشتن سیستم قطع خودکار آسودگی خاطر را برای مصرف کننده فراهم خواهد نمود.

 

جنس شوفاژ برقی

جنس بدنه شوفاژ برقی از نکات مهمی است که در هنگام خرید آن باید توجه داشته باشید. رادیاتورهای برقی از جنس آلومینیوم می‌باشند و از نظر قیمت برای خریداران به صرفه هستند. همچنین آلومینیوم از نظر رسانای گرمایشی پس از طلا، نقره و مس به عنوان چهارمین رسانای برتر گرمایی شناخته شده است.

 

برچسب انرژی

از نکات دیگر خرید شوفاژ برقی برچسب انرژی آن می‌باشد. سعی کنید همیشه وسایل برقی کم مصرف خریداری نمایید. امروزه تمامی لوازم خانگی برقی دارای برچسب انرژی می‌باشند.

برچسب انرژی
برچسب انرژی

این برچسب براساس حروف الفبای لاتین از حرف A شروع و هرچه جلوتر می‌رویم مصرف انرژی وسیله برقی مورد نظر بیشتر می‌شود. وسایل دارای برچسب A از همه مناسب تر می‌باشند چرا که انرژی کمتری مصرف می‌نمایند.

 

خدمات پس از فروش

همیشه وسایلی را خریداری نمایید که دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می‌باشند. این محصولات جدا از اینکه کیفیت بالایی دارند، اگر در آینده با مشکل مواجه شوند به راحتی می‌توانید با شرکت خدمات پس از فروش آن تماس گرفته و از خدمات آن استفاده نمایید.

 

قیمت شوفاژ برقی

در قیمت شوفاژ برقی عوامل زیادی تاثیر دارند که در این مقاله از سایت گلدن8 آن‌ها را ذکر نمودیم اما مهم‌ترین نکته ای که در قیمت شوفاژهای برقی تاثیرگذار می‌باشد اندازه محیط مورد استفاده و توان گرمایشی این دستگاه‌ها می‌باشد.