مدل های اپیلاتور و مزایای استفاده از اپیلاتورها

مدل های اپیلاتور و مزایای استفاده از اپیلاتورها

مدل های اپیلاتور و مزایای استفاده از اپیلاتورها

اپیلاتور دستگاهی الکتریکی برای موزدایی است که این کار را با کندن مو انجام می‌دهد. از این نظر کارکرد آن مشابه موم (وکس) است. با این تفاوت که موم انداختن مو را از اپیتلیوم که قسمتی از رو پوست است جدا می‌کند. اما اپیلاتور این کار را نمی‌کند. اپیلاتورهای امروزی مدل های زیادی دارند و قطعه‌هایی که نیاز به تعویض داشته باشند، ندارند. امروز در این مطلب از گلدن ایت قصد داریم شما را با مدل های اپیلاتور و مزایای آن آشنا کنیم. با ما همراه بلاشید.

اپیلاتور
اپیلاتور

پیلاتورها در انواع برقی، باتری و قابل شارژ عرضه می‌شوند. از آنجا که استفاده از اپیلاتورها مانند سایر روش‌های موزدایی مانند موم انداختن برای اغلب افراد دردناک است، برخی ترجیح می‌دهند بار اول از موم انداختن استفاده کنند و سپس برای جلوگیری از رشد مجدد آن از اپیلاتور استفاده کنند.

 

معرفی مدل های اپیلاتور

اگر به تازگی با دستگاه اپیلاتور آشنا شده‌اید و با کاربرد و قابلیت‌های آن آشنا نیستید، باید بدانید این دستگاه شبیه به ریش تراش برقی است، اما با این تفاوت که مو‌ها را از ریشه می‌کند. این کار باعث ایجاد پوستی نرم و صاف می‌شود و از سرعت رشد مو‌ها می‌کاهد.

اپیلاتور
اپیلاتور

مدل های اپیلاتور از نظر کاربرد و شکل به سه دسته فنری، دیسک چرخشی و موچین تقسیم می‌شود. که در ادامه مطلب به توضیح هرکدام از مدل های اپیلاتور بطور جداگانه خواهیم پرداخت.

 

1- اپیلاتور فنری از اولین مدل های اپیلاتور است

اپیلاتورهای فنری اولین مدل از اپیلاتورها بوده اند که طراحی و عرضه شده اند. در ساختار اپیلاتورهای فنری، می‌توانید چند فنر متصل به هم را مشاهده کنید. نحوه عمل این نوع اپیلاتور به این صورت است که وقتی اپیلاتور فنری را بر روی پوست خود می‌کشید، مو در داخل فنر گیر کرده و درنتیجه کنده می‌شود.

اپیلاتور فنری از اولین مدل های اپیلاتور
اپیلاتور فنری از اولین مدل های اپیلاتور

یکی از بزرگ ترین عیب هایی که برای این دسته از اپیلاتورها مطرح می‌شود این است که توانایی کندن همه موها را نداشته و همچنین زود خراب می‌شوند. زیاد خم شدن فنر به دلیل انعطاف پذیری بالای آن باعث می‌شود که توانایی کندن همه موهای بدن شما را نداشته باشد. فنرهای این نوع اپیلاتورها در بازار موجود می‌باشد و اگر پس از مدتی از کار افتادند شما می‌توانید به راحتی با فنرهای جدید جایگزین کنید.

 

2- از دومین مدل های اپیلاتور،اپیلاتور چرخشی است

اپیلاتور نوع دیسک چرخشی از یک عملکرد شبیه نوع فنری استفاده می‌کند، با این تفاوت که این مدل به جای فنر حلقوی از دیسک دوار فلزی استفاده می‌کند. رمینگتون اولین شرکتی بود که این نوع اپیلاتور را ابداع کرد، اگر چه با مشکل حق ثبت اختراع (Patent) به خاطر شباهت بسیاری که با Epilady نوع فنر داشت مواجه شد. با این حال، رمینگتون برنده پرونده دادخواهی حق ثبت اختراع شد و به آن‌ها و دیگر تولیدکنندگان اجازه استفاده از این طرح داده شد.

مدل چرخشی
مدل چرخشی

اپیلاتور دیسک دوار دارای چند صفحه یا دیسک فلزی است که در بالای اپیلاتور نصب شده و توسط یک محفظه پلاستیکی محافظت می‌شود. این دستگاه با چرخش سریع دیسک‌های فلزی کار می‌کند که با حرکت نوک آن اثری مشابه موچین دارد. هنگامی که نوک دیسک‌ها نزدیک هم هستند، موهای متعدد را گرفته، در حالی که چرخش آن‌ها موها را از پوست همانند موم انداختن می‌کند. موهای کنده شده نیز به لطف نیروی گریز از مرکز ناشی از چرخش دیسک‌ها دور ریخته می‌شود. حرکت اپیلاتور دیسک دوار در سراسر پوست موجب کشیدن، کندن و حذف موهای زائد و ناخواسته می‌شود.

 

3- اپیلاتور موچینی از سومین مدل های اپیلاتور است

اپیلاتورهای موچینی در حال حاضر به عنوان مدرن ترین و بهترین اپیلاتورهای موجود در بازار شناخته می‌شوند. طراحی اپیلاتورهای موچینی، بسیار شبیه اپیلاتورهای دیسک چرخشی است. دیسک های این نوع اپیلاتورها برخلاف اپیلاتورهای چرخشی، بلند و دراز نیستند و دارای صفحاتی هستند که در مناطق خاص قطع می‌شوند. این ویژگی ها به شما کمک خواهد کرد تا به طور مؤثرتری بتوانید موهای زائد خود را حذف کنید.

مدل موچینی
مدل موچینی

صفحات این نوع اپیلاتورها همانند یک موچین، یکبار با هم و یکبار دیگر در خلاف جهت هم می‌چرخند. در این صورت، وقتی دو صفحه با هم می‌چرخند، مو کنده می‌شود و وقتی دو صفحه از هم جدا می‌شوند، موی کنده شده رها می‌شود. هرچه تعداد موچین ها بیشتر باشد، سرعت عمل اپیلاسیون نیز بالاتر خواهد بود. قیمت اپیلیدی های موچینی در مقایسه با انواع دیگر اندکی بالاتر است.

 

مزایای استفاده از اپیلاتورها

1- استفاده از این وسیله هم بسیار آسان است؛ آن را به برق می‌زنید و روی قسمتی که مو دارد می‌کشید تا موها را از ریشه‌ در‌آورد.

2- بعد از استفاده مدام از این دستگاه موهای زائد نازک می‌شوند و رشد آنها کند می‌شود.

3- استفاده از اپیلاتور برای از بین بردن موهای زائد در مقایسه با سایر روش های رایج برای رفع موهای زائد ازجمله تیغ، موم و یا وکس درد کمتری دارد.

مزایای استفاده از انواع اپیلیدی ها
مزایای استفاده از انواع اپیلیدی ها

4- دستگاه اپی‌لیدی را یک‌بار تهیه می‌کنید و می‌توانید تا مدت‌ها از آن استفاده کنید، اما اصلاح با موم یا وکس به‌تنهایی سخت است و اگر به مراکز اپیلاسیون هم بروید، باید هزینه‌ای بپردازید. علاوه بر ‌آن، همیشه در دسترس نیست.

5- انواع مدل های اپیلاتور برای کار کردن به هیچ گونه کرم و یا ماده دیگری نیاز ندارد. عدم نیاز به کرم و موادی از این قبیل، باعث می‌شود که دستگاه هیچ کثیفی نیز به همراه نداشته باشد.