غذاساز: نکاتی که هنگام خرید باید مد نظر داشته باشید

غذاساز: نکاتی که هنگام خرید باید مد نظر داشته باشید

غذاساز: نکاتی که هنگام خرید باید مد نظر داشته باشید

غذاساز وسیله‌ای چندکاره و مناسب آشپزخانه است. با این وسیله آشپزخانه می‌توان اکثر کارهای آشپزی ازجمله آسیاب و مخلوط کردن، خرد و رنده کردن، چرخ کردن را انجام داد. به همین دلیل با خرید غذاساز، عملا چندین وسیله کار راه انداز را برای آشپزخانه خود خریداری کرده‌اید. بنابراین، بررسی ویژگیهای غذاساز و خرید یک غذاساز مناسب بسیار مهم است. در این مطلب از سایت گلدن ایت با ما همراه باشید تا با نکاتی که هنگام خرید غذاساز باید مد نظر داشته باشید، آشنا شوید و بتوانید متناسب با بودجه خود، غذاساز مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

 

قیمت غذاساز

یکی از فاکتورهای مهم برای خرید هر وسیله‌ای، قیمت است. پیش از انتخاب مدل خاصی از یک دستگاه، باید توان مالی خود را درنظر بگیرید.

قیمت غذاساز
قیمت غذاساز

باتوجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید، راحت‌تر می‌توانید یک دستگاه مناسب را از میان بی‌شمار دستگاه با مدل‌های مختلف خریداری نمایید. بنابراین، ابتدا دستگاه‌های در محدوده بودجه خود را در نظر گرفته و ویژگیهای آن‌ها را مقایسه نمایید.

 

ظرفیت دستگاه

ظرفیت محفظه غذاسازها از یک لیتر تا ینج لیتر متفاوت است و شما باید بر اساس جمعیت خانواده غذاسازی با ظرفیت مناسب انتخاب نمایید. غذا ساز دارای ظرفیت 1 / 5 تا 2 لیتری برای خانواده‌های 4 نفره و غذا ساز دارای ظرفیت 2 لیتر به بالا برای خانواده‌های پر جمعیت‌تر مناسب هستند.

ظرفیت دستگاه
ظرفیت دستگاه

افزایش ظرفیت محفظه دستگاه سبب بالاتر رفتن میزان قیمت غذاساز نیز می‌شود. همچنین غذاسازهایی که ظرفیت بالایی دارند، در آشپزخانه فضای بیشتری اشغال می‌کنند.

 

ظرف اصلی غذاساز

ظرف اصلی غذاساز، یکی از قسمت‌های مهم این دستگاه است که باید در هنگام خرید غذاساز به آن دقت کنید. از نکات مهم ظرف غذاساز می‌توان جنس ظرف و ظرفیت آن را نام برد.

ظرف اصلی غذاساز
ظرف اصلی غذاساز

در کنار این موارد باید به دهانه یا ورودی ظرف نیز دقت شود. ساختار دهانه ظرف باید طوری باشد که در حین کار با آن در صورتی که بخواهید ماده‌ای به آن اضافه کنید، هیچ چیزی از ظرف بیرون نریزد.

 

تیغه‌های دستگاه

دلیل اصلی کارایی و همه‌فن حریف بودن غذاسازها تعداد زیاد تیغه‌های قابل تعویضی است که می‌توانید در آنها استفاده کنید. تیغه کلاسیک و معمولی که همه غذاسازها دارند، برای خرد کردن و ریزکردن به کار می‌رود. تیغه کوچکتر ویژه نان به شما اجازه می‌دهد در زمان بسیار اندک خمیر مورد نظرتان را آماده کنید.

تیغه‌های دستگاه
تیغه‌های دستگاه

صفحه‌های ورقه کن و رنده هم در سایزهای مختلف به همراه غذاساز عرضه می‌شوند که شما را قادر می‌سازد مواد غذایی را در قطعات و بافتهای مختلف خرد و آماده کنید. تیغه‌های همزن هم به بخشی عمومی در غذاسازها تبدیل شده‌اند. البته به خوبی همزن‌های اختصاصی نباید از آنها انتظار کار داشت، اما در بیشتر موارد نیاز شما را برطرف خواهند ساخت.

 

صفحه لمسی دستگاه

برخی غذاسازها نیز مانند بیشتر وسایل موجود در بازار، دارای صفحه کنترل لمسی یا نمایشگر هستند. صفحه کنترل لمسی یا نمایشگر یک گزینه مثبت است و موجب می‌شود تمیزکردن دستگاه راحت‌تر انجام شود. باید بدانید که دستگاه‌های فاقد کنترل لمسی و دارای صفحه کلید نیز، دستگاه‌های بدی نیستند.

 

جنس بدنه و ظرف غذاساز

جنس بدنه می‌تواند عامل تاثیرگذاری در دوام دستگاه باشد و بهتر است از جنسی باشد که استحکام بیشتری به همراه داشته باشد. مثلا استیل ضدزنگ. به رنگ بدنه هم دقت کنید. چرا که غذاساز دستگاه پر استفاده‌ای است و چون هنگام کار با مواد اولیه به آن زیاد دست می‌زنید ممکن است روی بدنه آن لکه بیفتد. پس رنگ‌هایی که کمتر رنگ می‌گیرند و لکه روی آنها مشخص می‌شود انتخاب بهتری به نظر می‌رسند.

جنس بدنه و ظرف غذاساز
جنس بدنه و ظرف غذاساز

ظرف غذاساز هم معمولا یا شیشه‌ای یا پلاستیکی شفاف هستند یا استیل. ظرف‌های شیشه‌ای و پلاستیکی به دلیل اینکه شفاف هستند و فرآیند آماده سازی مواد اولیه در آنها قابل مشاهده است جذاب‌تر هستند. اما با گذشت زمان احتمال رنگ گرفتن و یا خش دار شدن آنها وجود دارد. مدل‌های استیل دوام بیشتری دارند اما ظاهر چندان جذابی ندارند و نمی‌توانید مراحل آماده سازی غذا در آنها را مشاهده کنید.

 

اندازه دهانه ظرف غذاساز

اگر برای خرد کردن سبزیجات و مواد اولیه نسبتا بزرگ از غذاساز استفاده می‌کنید، مهم است که اندازه دهانه به قدر کافی بزرگ باشد. وگرنه مجبور می‌شوید انرژی و زمان اضافه‌ای صرف کوچک‌تر کردن مواد اولیه بکنید.

اندازه دهانه ظرف غذاساز
اندازه دهانه ظرف غذاساز

البته دقت داشته باشید که طراحی دهانه باید به گونه‌ای باشد که ضمن اینکه ظرفیت ورودی قابل قبولی دارد، مواد اولیه هنگام کار با دستگاه از آن خارج نشوند.

 

عملکردهای غذاساز

هر غذاسازی تعداد مشخصی از عملکردها را دارد و نمی‌توانید مدلی پیدا کنید که بتواند تمام عملکردها را در اختیار شما بگذارد. پس مهم است بدانید کدام عملکردها برای شما در اولویت هستند و آیا مدلی که در نظر دارید این عملکردها را دارد یا خیر.

عملکردهای غذاساز
عملکردهای غذاساز

عملکردهایی که می‌توانید در غذاسازها دنبال آن باشید عمدتا عبارتند از: یخ خردکن، آب مرکبات گیری، آب میوه گیری، آسیاب، خردکن کوچک، رنده ریز و درشت، رنده نگینی، رنده چیپس ساز، رنده رشته ساز، رنده خلال کن، پوره ساز، رب ساز، خمیر زن و همزن.

 

عملکرد توربو و وزن غذاساز

در حین خرید غذاساز به وزن دستگاه توجه کنید زیرا شما ناگزیر هستید که این وسیله پرکاربرد را برای هر بار استفاده از کابینت خارج کنید و مجدد در جای خود قرار دهید. پس وزن آن باید به گونه‌ای باشد که این جابجایی شما را خسته نکند.

عملکرد توربو و وزن غذاساز
عملکرد توربو و وزن غذاساز

در مورد عملکرد توربو باید بگوییم که عملکرد توربو، برای رسیدن دستگاه به حداکثر توان در مدت محدود است. دستگاه در این حالت در بالاترین میزان عملکرد خود قرار می‌گیرد.

 

نیروی دستگاه

غذاساز به منظور انجام کلیه کارهایی که از آن توقع دارید، باید قدرت لازم را داشته باشد. این دستگاه‌ها در توان‌های ۴۰۰ تا ۱۱۰۰ وات و بیشتر وجود دارند. توان موتور هرچه بالاتر باشد، وظایفش را با سرعت بیشتری انجام می‌دهد، در مجموع سعی کنید غذاسازی با توان بالای ۷۵۰ وات تهیه کنید.

نیروی دستگاه
نیروی دستگاه

در رابطه با سرعت این محصول حالت خاموش، روشن و قابلیت پالس وجود دارد. حالت پالس به شما این امکان را می‌دهد بدون وقفه، ولی با نظارت دقیقی امورتان را به انجام برسانید. البته بعضی غذاسازها در ۱۰ درجه سرعت آنها قابل تنظیم است، اما در مجموع دکمه خاموش و روشن و پالس کار شما را راه می‌اندازد.

 

قابلیت میکروسوییچ

میکروسویچ قابلیتی است که اگر پارچ یا هر تکه دیگر خوب روی دستگاه قرار نگرفته یا اینکه در جای خود نصب نشده بود، غذاساز شروع به کار نکند.

قابلیت میکروسوییچ
قابلیت میکروسوییچ

اگر این تکنولوژی روی غذاساز یا هر دستگاه برقی چند تکه نصب نباشد، ممکن است به محض روشن شدن، دستگاه دچار مشکل شده و همه مواد غذایی شما را روی در و دیوار پخش کند.

 

تعداد تنظیمات سرعت دستگاه

تعداد تنظیمات سرعت در غذاسازهای مختلف متفاوت است. برخی از غذاسازها به همان دو حالت روشن و خاموش بسنده کرده‌اند اما در برخی مدل‌ها تا ۱۵ حالت سرعت در نظر گرفته شده است.

تعداد تنظیمات سرعت دستگاه
تعداد تنظیمات سرعت دستگاه

این سرعت‌های متفاوت می‌توانند بسته به عملکردی که مد نظرتان است کارایی دستگاه را بالاتر ببرند. مثلا برای عملکرد خردکن ریز و چیپس‌ساز سرعت بیشتر، نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت.

 

طول سیم دستگاه

برخی غذاسازها مجهز به محفظه‌ای اضافه بر روی خود هستند. در این محفظه، طول سیم دستگاه جای می‌گیرد و ظاهر مرتب‌تری را خواهد داشت.

طول سیم دستگاه
طول سیم دستگاه

البته این معیار برای برخی افراد چندان مهم نیست و بستگی به ساختار آشپزخانه شما دارد. اما اگر این معیار برای شما اهمیت دارد، حتما درهنگام خرید غذاساز به آن توجه کنید.

 

گارانتی غذاساز

در آخر موضوعی که درباره تمام ابزارها و لوازم منزل‌تان صدق می‌کند و حتی در تمام زندگی باید رعایت کنید، این است که محصولی با گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب و کافی را انتخاب نمایید. حتی اگر به دنبال مدل گران قیمتی هستید که کارایی طولانی و مطمئنی دارد، باز هم برای اندکی ارزانتر خریدن، گارانتی را فدا نکنید.

گارانتی غذاساز
گارانتی غذاساز

همچنین مدلی را انتخاب کنید که به طور وسیع در بازار توزیع شده و از نظر دفاتر خدماتی پوشش کشوری خوبی را داشته باشد. معمولا قطعات و لوازم یدکی این‌گونه محصولات بسیار بیشتر است و راحت‌تر خدمات دریافت می‌کنید. در عین حال که خدمات دهندگان هم در زمینه تعمیر این ابزارها دقیقتر و ماهرتر هستند.