اسپیلت؛ راهنمای خرید کولر اسپیلت برای داشتن هوایی بهاری

خرید کولرگازی اسپیلت

اسپیلت؛ راهنمای خرید کولر اسپیلت برای داشتن هوایی بهاری

کولر گازی اسپیلت نوعی از جدید‌ترین کولرهای گازی است و در واقع پیشرفته‌ترین نسل آن‌ها می‌باشد. کولر گازی اسپیلت (دو تکه) در حال حاضر پرفروش ترین و محبوب ترین نوع کولر گازی در جهان است و به دلیل ساختار خاص آن‌ها به کولر گازی دو تکه نیز معروف است. خرید کولر گازی اسپیلت برای کسانی که از گرمای هوا در تابستان کلافه می‌شوند به یکی از وسایل مورد نیاز هر خانه ای تبدیل شده است. کولرهای اسپیلت مزایای زیادی نسبت به سایر کولرها دارند.

کولر گازی اسپیلت
کولر گازی اسپیلت

البته با مطالعه و بررسی راهنمای خرید کولر گازی اسپیلت نیز می‌توانید بسیاری از مزایای این نوع کولرهای گازی و تفاوت‌های آنها با سایر انواع دستگاه‌های تهویه مطبوع را متوجه شوید.

 

مزایای استفاده از سیستم اسپیلت

  • از مزایای مهم آن کم کردن آلودگی هواست، چرا که دارای فیلتر ضد آلرژی است.
  • برای هر واحد ساختمانی به طور جداگانه نصب می‌شود.
  • ظرفیت بالا برای گرم و سرد کردن منازل
  • دارای ترموستات دمایی است تا بتوانید دمای محیط را تا هر مقدار کنترل کنید.
  • پخش یکنواخت هوای خنک در محیط
  • امکان نصب جداگانه برای هر واحد ساختمانی
  • وجود امکانات جانبی در مدل‌های جدید
  • صدای کم آن و حفظ آرامش محیط
  • ترموستات دمایی باعث صرفه جویی در پول و انرژی می‌شود.

 

راهنمای خرید کولر گازی اسپیلت

کولر گازی اسپیلت دارای دو قسمت می‌باشد، یک قسمت پنل است که در داخل قرار می‌گیرد و دومین قسمت که موتور و یا کمپرسور است در بیرون قرا میگیرد. برای خرید کولرهای اسپیلت باید نکاتی را در نظر بگیرید که برخی را در زیر برای شما شرح می‌دهیم:

 

ظرفیت مناسب کولرگازی اسپیلت

یکی از مسائلی که هنگام خرید کولر گازی با آن مواجه هستید خرید اسپیلت با ظرفیت مناسب می‌باشد. کولرهای اسپیلت دارای ظرفیت‌های مختلفی می‌باشند شما باید قبل از خرید درباره ظرفیت دقت لازم را داشته باشید چرا که پس از نصب کولر گازی تعویض آن غیر ممکن می‌باشد.

ظرفیت مناسب کولرگازی
ظرفیت مناسب کولرگازی

اگر ظرفیت خنک‌ کنندگی کولری که انتخاب می‌کنید کمتر از سطح نیازتان باشد، با مشکل عدم کارایی کافی مواجه خواهید شد و محیط‌تان آن‌طور که انتظار دارید خنک نخواهد شد. چنانچه کولری با ظرفیت بیشتر از نیازتان تهیه کنید، مجبور می‌شوید زودبه‌زود آن را خاموش نمایید.

 

پرتاب باد اسپیلت

پرتاب باد یعنی یک کولر تا چه فاصله‌ای می‌تواند باد خنک را انتقال دهد. معمولا فروشندگان کولر گازی از عددی بر حسب متر استفاده می‌کنند به طور مثال گفته می‌شود پرتاب باد این کولر ۱۰ متر است. پرتاب باد بیشتر به معنی بهتر بودن کولر اسپیلت می‌باشد. سعی کنید کولری با حداقل پرتاب باد ۱۰ متر تهیه نمایید.

پرتاب باد
پرتاب باد

برخی از مدل‌های اسپیلت جدید فناوری‌هایی در آن‌ها به کار رفته است که باد را تنها در جهتی که افراد نشسته‌اند، هدایت می‌نماید و زمانی که کسی درون اتاق نباشد، قدرت را به حداقل می‌رسانند تا برق کمتری مصرف شود.

 

میزان برق مصرفی کولر گازی

در مورد اینکه برق مورد نیاز کولر اسپیلت شما چطور باید تامین شود هم از قبل تحقیق نمایید. اکثر کولرهای خانگی با برق تک‌فاز کار می‌کنند و برخی هم به برق سه‌فاز احتیاج دارند. برای کولرهای اسپیلت، همان برق تک‌فاز هم کافی است.

کمپرسور کولر گازی اسپیلت

کمپرسور یا موتور در هر دستگاهی مانند قلب تپنده آن سیستم عمل می‌کند ویکی از حیاتی‌ترین قطعات آن محسوب می‌شود. دستگاه‌های تهویه مطبوع هم شامل این قاعده هستند. باید کولر گازی که خریداری می‌کنید بهترین کمپرسور را داشته باشد. کمپرسور پیستونی، یک پیستون که داخل سیلندر است برای فشرده کردن مبرد استفاده می‌شود. ظرفیت کمپرسور پیستونی معمولا بین ۱۶۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ بی تی یو و یکی از مهمترین عیب‌های آنها صدای زیاد می‌باشد.

کمپرسور‌ کولر‌ گازی‌ اسپیلت‌
کمپرسور‌ کولر‌ گازی‌ اسپیلت‌

در بین کمپرسورهای کولر گازی کمپرسور اسکرول بهترین کمپرسور کولر گازی است که بهترین عملکرد را نسبت به کمپرسورهای روتاری و پیستونی دارند ولی خیلی کمتر استفاده می‌شوند و کمپرسور روتاری جزو پرکاربردترین کمپرسورهای کولر گازی است.

 

کولر گازی اسپیلت اینورتر دار یا معمولی

اینورتر بودن قابلیتی است که به واسطه‌ی یک برد الکترونیکی به کمپروسور اضافه می‌شود و در تمام کمپرسورها می‌توان ازآن بهره برد. در کولرهای که کمپرسور آن‌ها اینورتر نمی‌باشد، زمانی که دمای محیط به حد دلخواهی که به دستگاه داده‌ایم برسد، کمپرسور خاموش می‌شود. با گذشت زمان و هنگامی‌که دمای محیط زیاد شد، کمپرسور دوباره شروع به کار می‌کند. در این کولرها تنها دو حالت برای کمپرسور و موتور وجود دارد، یا روشن است و یا خاموش. اما کمپرسورهایی که سیستم اینورتر در آن‌ها به کار رفته است، در هنگام رسیدن به دمای مطلوب کمپرسور را خاموش نمی‌کنند و فقط دور موتور را کاهش می‌دهند، کمپرسورهای اینورتر به موتورهای با دور متغیر مشهور هستند.

 

مصرف انرژی کولر گازی

مصرف انرژی کولر گازی به معنای میزان بهره‌وری انرژي الکتریکی می‌باشد. از این معیار می‌توان فهمید کولر مورد نظر، چه مقدار از انرژی الکتریکی را به سرما تبدیل می‌کند. به هر میزان که EER بیشتر باشد، دستگاهِ بهتر محیط را خنک می‌کند. ترکیب EER بالاتر و اینورتر بهتر در یک کولر، یک دستگاه الکتریکی با بازده‌ بالا می‌سازد.

مصرف انرژی
مصرف انرژی

در صورتی که از یک کولرگازی ۱۸۰۰۰ با گرید A به جای کولری با گرید G استفاده شود بیش از ۴۰درصد در میزان مصرف برق و هزینه آن صرفه جویی می‌شود و در صورتیکه از یک کولر با گرید A به جای کولری با گرید D استفاده شود این صرفه جویی به میزان ۲۵ درصد خواهد بود.

 

صدای کولر گازی

به دنبال خرید کولر گازی با حداقل صدا باشید. صدای کولر گازی یکی از عواملی است که هنگام خرید باید به آن دقت زیادی شود. با نگاه کردن به عدد دسی‌بل (db) کولر متوجه می‌شوید که میزان صدای کولر به چه اندازه می‌باشد. کمتر بودن این شاخص به معنای کم‎ صداتر بودن می‌باشد. این عدد را همه‌ی سازنده‌ها در کاتالوگ محصولات خود می‌نویسند.

 

منطقه با کدام آب و هوا

در صورتی‌ که در هنگام خرید به مشخصات کولرهای گازی توجه نمایید و کولری متناسب با اقلیم آب و هوایی خود انتخاب نمایید، نه تنها عمر کولر را افزایش می‌دهید، بلکه باعث کاهش مصرف برق و هزینه‌های مربوط به آن نیز می‌شوید. بر اساس این گزارش، کولرهای گازی به سه کلاس آب و هوایی معتدل، خنک و گرمسیری تقسیم می‌شوند. کولرهایی که دارای کلاس آب و هوایی گرمسیری هستند درمناطق گرمسیر مانند هرمزگان، بوشهر، خوزستان وسیستان بلوچستان استفاده می‌شوند. نوع کلاس آب وهوایی هر کولر بر روی برچسب انرژی آن نوشته شده است.