رنده برقی آشپزخانه؛ راهنمای خرید بهترین رنده برقی

رنده برقی آشپزخانه

رنده برقی آشپزخانه؛ راهنمای خرید بهترین رنده برقی

امروزه‌ خرد کن‌ها و غذاساز‌ها به ملزومات جدانشدنی آشپزخانه تبدیل شده‌اند. رنده کردن سبزیجات یکی از بهترین راه‌های نگهداری و فریز کردن آن‌ها می‌باشد. بسیاری از سالاد‌ها، پیش غذاها و دسرها با سبزیجات رنده شده تهیه می‌شوند و نمی‌توانیم رنده را از روال تهیه مواد غذایی حذف نماییم. در صورت استفاده از رنده های برقی کاهش زمان و انرژی را به نسبت رنده های معمولی خواهید داشت.

رنده برقی آشپزخانه
رنده برقی آشپزخانه

رنده‌های برقی دارای چندین تیغه می‌باشند که با استفاده از آنها می‌توانید انواع سبزیجات را به آسانی خورد نمایید.

 

کاربرد دستگاه رنده برقی

  • تیغه مخصوص رنده ریز مناسب برای رنده کردن مواد غذایی که میخواهید در سایز کوچک استفاده نمایید مانند هویج. برای رنده کردن مواد غذایی که بافت سخت دارند بهتر است از یک تیغه تیز و نازک استفاده نمایید.
  • تیغه مخصوص رنده درشت اغلب برای مواد غذایی که می‌خواهید به صورت درشت استفاده نمایید مانند خورد کردن خیار برای سالاد. این تیغه برای موادی با بافت بسیار نرم مانند پنیر نیز مناسب می‌باشد.
  • تیغه مخصوص برش ضخیم برای مواد غذایی با بافت سخت می‌باشد، مانند چغندر.
  • تیغه مخصوص برش نازک برای مواد غذایی مانند سیب‌زمینی و میوه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل بافت نرم این گونه موادغذایی بهتر است برای برش دادن آن‌ها از تیغه‌ای تیز و نازک استفاده نمایید.

 

نکات ایمنی برای استفاده از رنده برقی

رعایت یک سری از نکته ها می‌تواند در بهبود کارایی رنده برقی آشپزخانه و افزایش طول عمر آن موثر باشد، چرا که روش استفاده صحیح و انجام مراقبت‌های لازم از این دستگاه می‌تواند در حفظ سلامت آن موثر است. در ادامه از این مطلب قصد داریم چندین نکته برای استفاده بهتر از رنده برقی را بیان کنیم:

  • برای بهترین نتیجه از خرد کردن و برش دادن، بهتر است میوه و سبزیجات تازه اما خیلی رسیده نباشند، را انتخاب نمایید.
  • توجه داشته باشید که رنده برقی برای برش مواد سخت مانند گوشت طراحی نشده است. با این کار شما به سلامت گوشت و تیغه های دستگاه خود آسیب میرسانید.
  • برای خرد کردن میوه‌های نرم و خیلی رسیده بهتر است قبل از شروع خرد کردن به مدت چند دقیقه آن را درون فریزر قرار دهید.
  • قبل از استفاده از دستگاه رنده برقی دفترچه راهنمای آن را مطالعه نمایید و با شیوه صحیح استفاده از این دستگاه آشنا شوید.
  • برای استفاده از رنده ریز و مشاهده نتایج خوب، روی مواد غذایی فشار کمی وارد نمایید اما در زمان استفاده از رنده درشت و یا تیغه برش ضخیم باید فشار بیشتری روی مواد غذایی داشته باشید.
  • در صورتی که می‌خواهید مواد نرم و شبیه پنیر را رنده نمایید، آن را یک شبانه روز درون یخچال نگه‌داری نمایید و پس از آن به وسیله رنده برقی، پنیر را برش دهید.

 

نکاتی که باید قبل از خرید رنده برقی بدانید!

قبل از خرید رنده برقی آشپزخانه حتماً نکاتی را رعایت کنید که ما در این مقاله از گلدن8 قصد داریم برای شما شرح دهیم:

 

قدرت موتور

قدرت موتور رنده برقی از مهم‌ترین مواردی می‌باشد که موقع خرید این دستگاه باید به آن توجه نمایید، زیرا این دستگاه انواع میوه ها و سبزیجات را رنده و یا برش می‌دهد، بنابرایناگر از موتور با قدرت بالای برخوردار نباشد سرعت آن کم باعث له شدن و خراب شدن میوه ها می‌شود. چرا که با انواع مختلف میوه ها که گاهی سفت و محکم و گاهی شل و نرم هستند، سرو کار دارید.

رنده برقی آشپزخانه
رنده برقی آشپزخانه

علاوه بر این مورد، رعایت کردن یک سری نکات مانند استفاده نکردن از دستگاه بیش از ۱۲۰ ثانیه در هر بار استفاده، میزان ماندگاری و سلامت دستگاه را تضمین می‌کند بنابراین اطمینان حاصل نمایید که برای حفظ کیفیت و عملکرد از دستگاه استفاده صحیح داشته باشد.

 

جنس بدنه رنده برقی آشپزخانه

قبل از خرید رنده برقی باید به جنس بدنه توجه نمایید، جنس بدنه رنده ها باهم تفاوت دارند بعضی فلزی و بعضی دیگر پلاستیکی می‌باشند. در ظاهر ممکن است بدنه فلزی زیباتر و از نظر دکور آشپزخانه زیباتر جلوه می‌دهد. انتخاب این که جنسه بدنه دستگاه رنده برقی شما فلزی باشد یا استیل کاملاً آزادانه و به سلیقه خودتان باشد اما فراموش نکنید که بدنه پلاستیکی هم می تواند از نظر شکل ظاهری دست کمی از نوع فلزی آن نداشته باشد و هم اینکه شست و شو و تمیز کاری آن آسان تر است.

 

 جنس تیغه ها

از آن جایی تیغه رنده برقی به طور دائم در تماس با موادغذایی‌ و آب میوه و سبزیجات است، اگر از کیفیت لازم برخوردار نباشد، علاوه بر آسیب بر سلامت مواد غذایی، با خطر زنگ‌زدگی و فرسودگی شدید مواجه است. توجه به تیغه‌های رنده در هنگام خرید بسیار مهم است. تیغه‌هایی از جنس استیل ضدزنگ گزینه‌هایی بسیار خوبی برای رنده برقی هستند. چرا که زمانی که مواد غذایی آب‌دار مانند خیار، گوجه یا پیاز را رنده می‌کنید، امکان زنگ‌زدگی رنده هم بالا می‌رود. اما اگر رنده برقی شما از جنس استیل ضدزنگ باشد دیگر این مشکل برای شما پیش نخواهد آمد.

 جنس تیغه ها
جنس تیغه ها

استیل ضدزنگ دارای ماندگاری و مقاومت زیادی می‌باشد. با خرید رنده برقی که تغیه آن از جنس استیل ضد زنگ باشد دیگر نگران زنگ زدگی و خراب شدن زودهنگام آن نیستید. فلزات دیگر در تماس با مواد غذایی دچار خردگی می‌شوند و ممکن است که طعم مواد غذایی را عوض نمایند. اما استیل ضدزنگ این‌طور نیست و تماسش با مواد غذایی بی‌خطر و بدون ایجاد واکنش شیمیایی است.

 

ظرفیت رنده برقی آشپزخانه

قبل از خرید رنده برقی آشپزخانه حتما توجه کنید که این دستگاه قرار است چه نقشی در آشپزخانه شما داشته باشد. بنابراین برای خرید این محصول باید به ظرفیت آن توجه نمایید، اگر موادی که می خواهید با آن رنده کنید حجمش زیاد باشد پس رفتن به سراغ رنده های با ظرفیت امری ضروری به حساب می‌آید. ولی اگر در فرار است که مواد غذایی در حجمی اندک را رنده کنید، نباید به سراغ وسایل با ظرفیت‌های زیاد بروید. چون این وسایل، اندازه بزرگی دارند. و زمانی که لازم نباشد، حجم وسیعی از مواد را با وسیله رنده کنید، ناخودآگاه از آن استفاده نمی‌کنید و آن را کنار خواهید گذاشت. پس بهتر است، در هنگام خرید رنده برقی به این نکته دقت کنید که ظرفیت وسیله چقدر است و می‌خواهید چه چیزهایی را با آن رنده کنید.

 

شکل و اندازه سوراخ تیغه ها

رنده برقی برای رنده و برش مواد غذایی متنوع کاربرد دارد پس قبل از خرید توجه به شکل و اندازه سوراخ های موجود در تیغه های آن خیلی مهم است. برای آماده سازی غذا ها، سالاد های مختلف به وسیله ای با تیغه های زیاد با سوراخ های متنوع نیازمند هستید. باید دقت داشته باشید که بعضی از رنده‌ها دارای تیغه‌های متنوعی می‌باشند که اجازهٔ رنده‌کردن مواد غذایی متنوع مثل پنیر پیتزا، سیر، پیاز، سیب‌زمینی، هویج و مواد دیگر را می‌دهند. بنابراین هنگام خرید رنده برقی به سوراخ تیغه‌ها دقت کنید.

شکل و اندازه سوراخ تیغه ها
شکل و اندازه سوراخ تیغه ها

علاوه بر شکل و اندازه تیغه ها باید به ورودی مواد در دهانه رنده برقی نیز توجه نمایید چرا که مواد از طریق دهانه به دستگاه وارد می شوند بنابراین دقت در دستگاهی که انتخاب می‌کنید و پذیرای مواد در اندازه های مختلف باشد یا باید مواد را به اندازه مناسب ورودی دستگاه برسانید، نیز از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. سرعت رنده‌کردن نیز خیلی مهم می‌باشد. بعضی از رنده‌های برقی قابلیت تنظیم رنده‌کردن در سرعت‌های مختلف را دارند. پس اگر می‌خواهید رنده خریداری نماییدباید به سرعت رنده کردن نیز دقت داشته باشید که وسیله فقط با یک سرعت مشخص، کار رنده‌کردن را برایتان پیش می‌برد یا شامل سرعت های بیشتری نیز می‌شود.

 

توجه به شست و شوی آسان دستگاه

یکی از دیگر مواردی که قبل از خرید رنده برقی باید به آن توجه شود شست و شوی وسیله مورد نظر است. بسیاری از رنده های برقی راحت جدا می‌شوند و در ماشین های ظرفشویی به راحتی شسته می‌شوند، اما بعضی دیگر این قابلیت را ندارند و باید با دست شسته شوند. اگر شست‌وشوی وسیله‌ای دشوار باشد، احتمال اینکه از آن استفاده نکنید بالاتر می‌رود پس بهتر است در هنگام خرید رنده برقی به فکر انواعی از وسیله باشید که راحت‌تر شسته می‌شود. قبل از خرید حتما به سهولت جداسازی قطعات نیز دقت نمایید. هر چه قطعه ها راحت تر قابلیت جداسازی را داشته باشند کار با آن نیز آسانتر می‌باشد.

 

سرعت رنده برقی

چنانچه دستگاه سرعت بالایی داشته باشد انرژی بسیار اندکی مصرف می‌کند و در زمان بسیار اندکی قادر می باشید کارهای خود را انجام دهید. البته خیلی از دستگاه ها به صورتی طراحی و عرضه شده اند که می توان خودتان سرعت دستگاه را تنظیم کنید و با هر سرعتی که دوست داشتید مواد خرد شوند. اما بعضی دیگر تنها با یک سرعت مشخص مواد را خرد می کنند.