بخاری گازی؛ راهنمای خرید بهترین بخاری گازی

بخاری گازی

بخاری گازی؛ راهنمای خرید بهترین بخاری گازی

لذت روزها و شب‌های برفی زمستان با نشستن کنار بخاری و نگاه کردن به مناظر برفی بیرون از پنجره تکمیل می‌شود. بخاری یکی از وسایل گرمایشی برای خانه و محل کار است. البته سال‌هاست بسیاری از منازل از وسایل گرمایشی دیگر مانند رادیاتور، پکیج و … استفاده می‌کنند، اما همچنان بخاری گازی در صدر وسایل گرمایشی مورداستفاده است.

بخاری گازی
بخار‌ی‌های گازی‌

بخاری‌های گازی به دلیل هزینه‌های مصرفی کمتر بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. سوالات زیادی در خصوص اندازه، قدرت بخاری‌های گازی و … درباره این محصول پرسیده می‌شود برای خرید بهتر این محصول تا اخر مقاله با گلدن8 همراه باشید.

 

انواع بخاری گازی

بخاری گازی در انواع دیواری و زمینی، با دودکش و بدون دوکش وجود دارد. بخاری دیواری در مقایسه با بخاری زمینی کوچک است و فضای کمتری را اشغال می کند. این بخاری برای مکان هایی طراحی شده است که متراژ پایینی دارند.

بخاری گازی
بخار‌ی‌های گازی

اگر صاحب مغازه یا محل کاری هستید که متراژ پایینی دارد و یا یک اتاق کوچک مدنظرتان است، بخاری های دیواری می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. در مقابل، حرارت این نوع بخاری نسبت به بخاری زمینی کمتر بوده و قدرت آن نهایتاً تا هفت هزار کیلوکالری در ساعت می‌باشد. اما بخاری های زمینی برای خانه های با متراژ بیشتر بهتر می‌باشند و می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

 

بخاری گازی بدون دودکش یا دودکش دار کدامیک بهتر است؟

برای پاسخ به سوال بخاری گازی بدون دودکش یا دودکش دار کدامیک بهتر است؟ ابتدا باید به متراژ خانه و تهویه محیط توجه داشته باشید، چرا که خرید بخاری گازی های بدون دودکش برای فضاهای با متراژ کم و همچنین فاقد تهویه مناسب توصیه نمی شود و معمولا از این نوع در محیط هایی که رفت و آمد زیاد است، مانند مغازه و فروشگاه ها استفاده می‌کنند. یکی از مزایا بخاری گازی های بدون دودکش مربوط به قدرت گرمایشی سریع آن است، البته مدل های بخاری بدون دودکش فن دار عملکرد بهتری دارند. بخاری بدون دودکش برای افرادی که دچار بیماری های تنفسی هستند مناسب نیست و بهتر است از خرید این مدل صرف نظر کنند.

بخاری گازی
بخار‌ی‌های گازی

سیستم ایمنی بخاری‌های گازی بدون دودکش به گونه ای است که در صورت رسیدن اکسیژن محیط به زیر 18 درصد وارد عمل شده و بخاری خاموش می‌شود. توجه داشته باشید که بخاری‌های گازی دودکش دار گاز مونوکسید کربن تولید می کنند که از طریق لوله خارج می شود و در نتیجه هنگام نصب و راه اندازی تمام جوانب ایمنی را رعایت کرده و از خارج شدن درست این گاز اطمینان حاصل کنید.

 

نکات خرید بهترین بخاری گازی

برای خرید بخاری گازی لازم است که یک سری نکات را رعایت نمایید. برخی از آن‌ها را در زیر برای شما شرح خواهیم داد:

 

اندازه بخاری گازی و متراژ خانه

یکی از نکات مهم هنگام خرید بخاری توجه به اندازه بخاری گازی و متراژ خانه می‌باشد و نباید از آن غافل شد. به منظور روشن شدن این موضوع، فرمولی در نظر گرفته شده است که با کمک آن به راحتی می توان بخاری متناسب با محیط را انتخاب کرد.

اندازه بخاری و متراژ فضا
اندازه بخاری‌‌ و متراژ فضا

میزان تولید گرما که برحسب کالری است معمولا بر روی هر بخاری ثبت شده است که باید آن را بر عدد 24 تقسیم کنید و حاصل ضرب متراژ خانه بر عدد سه را به دست آورید. در صورتی که عدد به دست آمده نزدیک به حاصل ضرب این دو عدد با حاصل تقسیم اولی باشد می توان گفت که این بخاری برای محیط کاربر مناسب می‌باشد.

 

مصرف انرژی

برخی از مشتریان به رده انرژی بخاری توجه نمی کنند و تصور می‌کنند که با خرید بخاری ارزان‌تر و دارای رده پایین انرژی در هزینه ها صرفه جویی کردند در حالی که این نوع بخاری سوخت بیشتری مصرف می‌کند و در طولانی مدل متحمل پرداخت هزینه های سنگین می‌شوند. اکثر بخاری‌های گازی که در ایران وجود دارند رده انرژی آن‌ها E و D می‌باشو و بازدهی پایینی دارند.

مصرف انرژی
مصرف انرژی

متأسفانه بسیاری از بخاری‌های گازی موجود در کشور حتی رده انرژی بسیار پایین تری مانند G نیز دارند و بسیاری از مردم به دلیل ارزان بودن گاز اصلا توجهی به رده انرژی نمی کنند. اگر به دنبال خرید این نوع از بخاری‌ها با بازدهی بالا و رده انرژی خیلی بهتر هستید از شرکت‌های معتبر خرید و به برچسب رده انرژی دقت کنید.

 

میزان تولید گرما

هر کیلووات یا کیلوکالری انرژی تقریبا 10 متر مربع از فضای منزل یا شرکت و .. را گرم می‌نماید. در هنگام خرید بخاری‌های گازی به حداکثر و حداقل میزان تولید انرژی بخاری گازی دقت داشته باشید. متراژ فضایی که بخاری در آن نصب‌ می‌شود را نیز در نظر داشته باشید و متناسب با مساحت به انتخاب نوع و اندازه بخاری اقدام کنید.

میزان تولید گرمای بخاری‌‌‌‌
میزان تولید گرمای بخاری‌

البته توجه داشته باشید که میزان تولید گرمای بخاری‌های گازی علاوه بر اندازه بخاری و متراژ خانه و یا گرمایش بخاری گازی به عوامل دیگری مانند شرایط آب و هوایی منطقه و عایق بندی و تعداد پنجره های خانه وابسته است.

 

ترموکوپل

ترموکوپل از قطعاتی است که برای امنیت بیشتر بخاری بسیار ضروری می‌باشد. عملکرد این سیستم به این صورت است که در صورت خاموش شدن شعله یا قطع و وصل شدن جریان گاز، گردش گاز به طور اتوماتیک متوقف می شود و از این رو از نشت گاز در محیط جلوگیری شده و خطر گاز گرفتگی یا انفجار محل به طور قابل توجهی کاهش می یابد. خرید بخاری‌ دارای ترموکوپل اجباری است زیرا در صورت لزوم به صورت خودکار خاموش می شود و خطری ساکنین خانه را تهدید نمی کند.