تاریخچه آیفون از اولین نسخه آن تا به امروز

تاریخچه ایفون

تاریخچه آیفون از اولین نسخه آن تا به امروز

در این مقاله از سایت گلدن تاریخچه پیدایش آیفون را خواهیم گفت و از روزهای آغازینی که جرقه ی ایجاد اپل زده شده سخن می‌گوییم. استیو جابز نامی آشنا و پیوسته با نام اپل است و کسی است که مهم ترین نقش را در شکل گیری و توسعه ی نام اپل داشته است. مهم ترین اتفاقاتی که در این شرکت افتاده و تاریخ پر فراز و نشیب آن مربوط به استیو جابز است.در یکم آپریل سال 1976 شرکتی با نام اپل تاسیس شد.

 

تاریخچه ی آیفون

تاریخچه ی اپل شامل 41 سال تلاش مداوم و نوآوری است. همه چیز از ملاقات استیو جابز و وزنیاک شروع شد. دانستن اینکه چرا نام اپل، اپل شد و چگونه اپل این مسیر طولانی را پیمود، داستان Apple I و Apple II و ماجرای Xerox و ماوس یک دکمه ای اپلخالی از لطف نخواهد بود. قصه ی Lisa در ماجرای پیدایش مکینتاش و آگهی اپل در سال 1984 به کارگردانی ریدلی اسکات شنیدنی است.

تاریخچه آیفون
تاریخچه آیفون

در مورد اتفاقاتی که میان دو شخصیت تاثیرگذار اپل یعنی استیو جابز و اسکولی افتاد و باعث جدا شدن استیو جابز از اپل شد و آن سالهای سکوت و بی خبری در اپل سخن خواهیم گفت، زمانی که استیو جابز در اپل حضور نداشت و اپل روز به روز به سقوط نزدیک تر می‌شد و رقیب های اپل یعنی IBM و مایکروسافت رشد می‌کردند و این که اپل چطور توانست بار دیگر با همکاری با IBM و موتورولا و مایکروسافت به روزهای اوج خود بازگردد. داستان بازگشت دوباره استیو جابز به اپل و جان دادن دوباره به پیکره نیمه جان اپل، بسیار شنیدنی خواهد بود. برای دیدن فروشگاه گلدن ایت کلیک کنید.

 

پیدایش اپل

جرقه ی اکثر تکنولوژی های امروز، از یک گاراژ زده شده است. همه چیز در تاریخچه پیدایش آیفون ریشه در دوستی سه رفیق که پایه ی اپل را بنا نهادند، داشت. دو جابز که یکی استیو بود و دیگری وزنیاک مهم ترین نقش آفرینان در خلق اپل بودند. اما اگر دوست مشترک آنها یعنی رونالد وین نبود امروز خبری از آیفون و آیپد و iMAc نبود. جابز 10 درصد از سهام اپل را به رونالد وین بخشید تا به عنوان داور میان دو شریک عمل کند.

وین پس از 12 سال داوری میان دو شریک، سهام خود را به قیمت 500 دلار فروخت. این درحالی است که اگر رونالد سهم آن روزهای خود را نگه داشته بود، امروز 72میلیارد دلار ارزش آن سهم بود.

 

jobs and wasniac

جابز و وزنیاک نیروهای خود را تجمیع کردند و اولین “Blue Box” را طراحی کردند. این جعبه آبی می‌توانست تماس های راه دور را به صورت رایگان برقرار کند. جابز و وزنیاک یکدیگر را در Atari arcade game ملاقات کرده بودند. در آن زمان استیو جابز کارمند Atari arcade game و وزنیاک کارمند شرکت HP بود. در واقع مساله ی ملاقات آنها این بوده است که استیو جابز از وزنیاک در مورد کاهش تعداد چیپ های لاجیک لازم برای ساخت برد، کمک خواسته بود. جابز پس از آن که تواسنت با کمک وزنیاک تعداد چیپ ست های برد پروژه خود را کاهش دهد، پاداشی دریافت کرده بود که مقدار بسیار اندکی از آن را به وزنیاک پرداخت کرده بود.

 

دلیل نامگذاری اپل

نام گذاری اپل بعدها باعث به وجود آمدن مسایلی شد. اما ریشه ی نام گذاری شرکت با نام اپل، بسیار معصومانه بوده است. وزنیاک در دسامبرسال 1984 با مجله ی بایت مصاحبه ای کرد و در آن گفت که پروژه اپل برای مدت های مدیدی بود که ذهن جابز را به خود مشغول کرده بود و جابز مخصوصا زمانی که به طبیعت پناه می‌برد بسیار بیشتر به حل مساله های پیش آمده در مورد طراحی و ساخت محصولات خود فکر می‌کرده است. ایده نیز بسیار اتفاقی به ذهن او خطور کرد و به همین دلیل تصمیم گرفتیم نام سیب را برای شرکت انتخاب کنیم (داستان سقوط سیب بر روی سر نیوتون و کشف قانون جاذبه). از طرفی ذات طبیعی و میوه بودن سیب ما را در انتخابمان مصمم تر کرد. هر دو با هم در مورد نام اپل برای شرکت به توافق رسیدیم.

بر اساس زندگی نامه استیو جابز، نام اپل توسط جابز و بر اساس خاطراتی که او از مزرعه سیب به خاطر داشت، مطرح شده بود. به نظر استیو جابز این نام الهام بخش ترین نامی بود که می‌شد برای شرکت انتخاب شود. نام اپل همچنین با حرف A آغاز می‌شود و چون A اولین حرف زبان انگلیسی است، آشناترین حرف برای هر گوشی است.

 

تاریخچه لوگوی آیفون

نظریه ی ابتدایی که در مورد نام گذاری شرکت به نام اپل موجود است. ایده نام گذاری شرکت به دلیل ماجرای نیوتون و کشف قانون جاذبه است. در واقع نیوتون زیر درخت سیبی نشسته بود و به قوانین طبیعت فکر می‌کرد که سیبی از درخت بر روی سر او سقوط کرد و بر همین اساس، قانون جاذبه را کشف کرد. با نگاهی به اولین لوگوی شرکت اپل، می‌توان نقش نیوتون و درخت سیب و الهامی که بر تصمیم وی سایه انداخته است، را در طراحی اولیه لوگوی اپل دید. پس از مدتی که از تاسیس شرکت گذشت، لوگوی شرکت ساده تر طراحی شد. به نظر می‌توان معنای نهفته در لوگوی اولیه اپل را دلیلی محکم برای دیگر طراحی های لوگوی اپل دانست.

لوگوی اپل
لوگوی اپل

ایده ی دیگری که در مورد دلیل طراحی لوگوی اپل به شکل یک سیب گاز زده، مطرح است ماجرای تورینگ (دانشمند کامپیوتر و پدر هوش مصنوعی) است که یک هکر بود و کدها را بازگشایی می‌کرد، می‌باشد. وی به دلیل گاز زدن از سیبی که مسموم شده بود خودکشی کرد و این سیب گاز زده همان سیبی است که در کنار جسد آلان تورینگ پیدا شد.

 

تاریخچه موبایل های آیفون

تاریخچه موبایل های آیفون از درخواست شرکت Apple Inc آغاز شد. در آن سالها استیو جابز مدیریت عامل اپل را بر عهده داشت. در واقع اپل Inc از جابز خواسته بود که دستگاهی با صفحه نمایش لمسی شبیه به کامپیوترهای تبلتی ارائه دهد. اپل قبل تر از درخواست Apple Inc دستگاه لمسی به نام newton MessagePad را به بازار عرضه کرده بود. طراحی اولین آیفون دقیقا همانند Newton MessagePad بود که چیزی شیه به تمام صفحه بود. در آپریل 2003، جابز در کنفرانس “All Things Digital” عنوان کرد که زمان استفاده از PDA ها برای کسب و کارها تمام شده است و زمان آن شده است که با استفاده از دستگاهی جدید، گام های جدیدی را در استفاده از تکنولوژی برداشت. به عقیده ی جابز استفاده از تلفن های همراه، نقش بسیار مهمی در صنایع بازی می‌کرد. در این زمان، جابز و اپل کار روی iPod را آغاز کردند.

موبایل های اپل
موبایل های اپل

از طرفی دیگر جابز اعتقاد داشت که نرم افزار نقش بسیار اساسی در استفاده از سخت افزار دارد و به همین دلیل شروع به کار روی نرم افزارهای آیتیونز کرد. آیتیونز در ژانویه 2001 معرفی شد. در سال 2005 اپل و موتورولا به صورت اشتراکی موبایلی را طراحی کردند که POKR 1 نامیده می‌شد و از آیتیونز استفاده می‌کرد. این اولین گوشی تلفن همراهی بود که از آیتیونز استفاده می‌کرد. جابز از طراحی POKR1 راضی نبود و به نظرش اصلا شبیه به محصولات اپل نبود.

در بهار سال 2007 اولین مدل از آیفون ها منتشر شد. این مدل از آیفون ها نام iPhone 2G را یدک می‌کشید. بعد از معرفی اولین آیفون، اپل هر سال مدلی جدید از آیفون ها را ارائه داد و هر سال نوآوری و خلاقیت را بیش از پیش روی آیفون های خود به نمایش گذاشت.