نکات مهم در خرید یخچال فریزر که باید به آن توجه کنید

نکات مهم در خرید یخچال فریزر که باید به آن توجه کنید

نکات مهم در خرید یخچال فریزر که باید به آن توجه کنید

در این مطلب از سایت گلدن ایت نکات مهم در خرید یخچال فریزر که باید به آن توجه کنید را شرح خواهیم داد تا در انتخاب مدل مناسب به شما کمک کنیم. پس اگر قصد خرید یخچال فریزر دارید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

امروزه در اغلب خانه‌ها از یخچال فریزر برای نگهداری و انجماد مواد غذایی استفاده می‌شود. با گذشت سال‌ها، یخچال فریزر از یک جعبه خنک کننده با تعدادی قفسه ساده به یک وسیله ای پیچیده تبدیل شده است و دارای تنوع زیادی است که قیمت‌های متفاوتی هم دارند و احتمالا فکر می‌کنید هرچقدر بیشتر هزینه کنید بهتر است اما اینطور نیست. مهمترین نکته در خرید یخچال فریزر این است که انتظارات خود را از این وسیله مشخص کنید.

 

تاریخچه یخچال

در زمان‌های قدیم، بشر برای نگهداری مواد غذایی از روش‌ها و بناهای مختلفی استفاده می‌کرد مثل آب انبار و یخدان. در سال 1748 میلادی William Cullen دانشمند اسکاتلندی اولین یخچال مصنوعی را در دانشگاه Glasgow رونمایی کرد. مخترع امریکایی Oliver Evans که به عنوان پدر علم یخچال شناخته می‌شود، در سال 1805 سیستم یخچال بخار فشرده را اختراع کرد. اما بعدها در سال 1834 میلادی یک مخترع امریکایی دیگر به نام Jacob Perkins اولین یخچال جهان را ساخت. همینطور در طی سال‌ها مخترعان مختلف طرح اولیه اولیور اونس را تکمیل‌تر کردن. بلاخره در سال 1913 میلادی یک مخترع امریکایی دیگر به نام Fred W. Wolf اولین یخچال خانگی را اختراع کرد. داستان تکامل یخچال‌های امروزی خیلی طولانیه و در این مطلب نمی‌گنجد. اما همینقدر بدانید که دانشمندان و مخترعین زیادی زحمت کشیدن تا ما بتوانیم از یخچال‌های امروزی استفاده کنیم.

 

1- نکته اول در خرید یخچال فریزر ابعاد آن است

نکته‌ی مهم اول این است که بدانید دقیقا چقدر فضا برای قرار دادن یخچال فریزر خود در آشپزخانه در اختیار دارید. توجه داشته باشید که یخچال فریزرها تک سایز نیستند.

از نکات مهم در خرید یخچال فریزر ابعاد آن است
از نکات مهم در خرید یخچال فریزر ابعاد آن است

پس بهتر است قبل از خرید به نکات زیر در خصوص اندازه‌‌ی محصول توجه کنید.

 

ورودی یخچال

این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است و به‌ عنوان خریدار باید بدانید اندازه‌ی ورودی یخچال چقدر است و آیا در فضایی که شما در آشپزخانه‌ی خود در اختیار دارید جا می‌گیرد یا نه؟ چنان‌ چه فضای شما از اطراف نیز محدود باشد، بهتر است عرض و ارتفاع و عمق این محدوده را قبل از خرید اندازه‌گیری کنید. در این اندازه‌‌گیری حداقل دو سانتی ‌متر فضا در اطراف برای به اصطلاح تنفس دستگاه و جلوگیری از داغ شدن آن در نظر بگیرید.

 

توجه به فضای در دسترس برای باز شدن درب یخچال فریزر

این نکته زمانی اهمیت می‌یابد که یخچال شما در کنار دیوار قرار می‌گیرد. برای اینکه بتوانید درب یخچال را کاملا باز کنید باید توجه داشته باشید که جهت باز شدن آن به سمت دیوار نباشد. در مواردی که یخچال بین کابینت‌ها یا در نزدیکی دیوار تعبیه می‌شود.

فضای در دسترس برای باز شدن درب یخچال فریزر
فضای در دسترس برای باز شدن درب یخچال فریزر

حداقل پنج سانتی ‌متر فضا برای گردش لولاها باید در نظر گرفته شود، البته برخی از یخچال فریزرهای جدید از لولاهایی استفاده می‌کنند که هیچ گونه بیرون ‌زدگی ندارند، اما در سایر موارد باید به این نکته توجه کرد.

 

اندازه ورودی آشپزخانه

اینکه تمام سختی‌های خرید و حمل ‌و نقل یخچال را تحمل کنید و در نهایت متوجه شوید که نمی‌توانید یخچال جدید خود را وارد آشپزخانه کنید بسیار ناخوشایند است. پس قبل از خرید، اگر آشپزخانه‌ی شما در دارد و به‌ اصطلاح اوپن نیست، بهتر است چهارچوب آن را اندازه ‌گیری کنید و ابعاد را به همراه داشته باشید تا در انتخاب خود مدنظر قرار دهید.

 

2- برچسب انرژی یکی دیگر از نکات مهم در خرید یخچال فریزر است

نقش برچسب انرژی وقتی پررنگ می‌شود که قصد خرید یک وسیله پر مصرف برقی ازجمله یخچال فریزر را داشته باشید.

برچسب انرژی یکی دیگر از نکات مهم در خرید یخچال فریزر
برچسب انرژی یکی دیگر از نکات مهم در خرید یخچال فریزر

اگر به لوازم آشپزخانه دقت کرده باشید، شاید هیچ کدام به اندازه یخچال فریزر مصرف برق نداشته باشد. رده بندی انرژی از حروف A+++ (برای بهترین مصرف انرژی) تا G (برای بیشترین مصرف انرژی) درجه بندی می‌شود. رده مصرف انرژی A را می‌توانید هم در مدل‌های تولید داخلی و هم در مدل‌های وارداتی پیدا کنید. با توجه به اینکه یخچال فریزر یک کالای بادوام محسوب می‌شود، تا سال‌ها می‌توانید اثرات این برچسب را در قبض‌های برق خود مشاهده کنید.

 

3- توجه به منطقه جغرافیایی از دیگر نکات مهم در خرید یخچال فریزر است

اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید یخچال فریزرهایی با موتور قدرتمند نیاز نیست، چون زیاد به یخچال فشار نمی‌آید. ساکنان این مناطق باید بیشتر به اندازه یخچال فریزر خود فکر کنند. اما در مناطقی مانند خوزستان که دمای هوا در تابستان واقعا بسیار گرم است، ساکنان باید یک یخچال فریزر تهیه کنند که موتور بسیار قدرتمندی داشته باشد و بتواند از پس گرمای منطقه بر بیاید.

 

4- توجه به میزان سر و صدا در یخچال فریزر

باید یخچال فریزی را انتخاب کنید که سر و صدای کمی داشته باشد. یخچال فریزرها معمولا یک صدای بسیار خفیفی دارند. با این‌حال، یخچال فریزرها صداهای مختلف و عجیب غریبی را به دلیل کار کمپرسور، یخ ‌زدایی اتوماتیک، عملکرد فن‌های الکتریکی و حتی منقبض و منبسط شدن بدنه به دلیل تغییر دما ایجاد نمایند که این یک مسئله طبیعی است، ولی از یک حدی نباید سر و صدای زیادی تولید کند که موجب اذیت و آزار گردد.

 

5- نوفراست بودن یخچال از دیگر نکات مهم در خرید یخچال فریزر است

در کنار ابعاد یخچال فریزر باید به نوفراست یا بدون برفک بودن یخچال فریزر دقت کنید. البته معمولا همه یخچال فریزر‌های جدید سیستم کنترل سرمای برفک ‌زدایی و تصفیه هوا دارند.

توجه به نوفراست بودن یخچال
توجه به نوفراست بودن یخچال

این قابلیت علاوه ‌بر اینکه عمر دستگاه را بالا می‌برد، هوای جریان ‌یافته در یخچال را هم خنک‌تر می‌کند، همچنین لازم نیست هر از گاهی دستگاه را از برق بکشید تا یخ ‌های آن ذوب شوند.

 

6- توجه به عادات خرید و آشپزی خود

این مورد در انتخاب ظرفیت یخچال فریزر اهمیت بالایی دارد. اگر عادت به ذخیره‌ی مواد غذایی ندارید، یخچال بزرگ تنها جای بیشتری در آشپزخانه‌ی شما اشغال می‌کند و مصرف برق شما را بالا می‌برد. سبک زندگی شما در انتخاب یخچال مناسب می‌تواند بسیار نقش داشته باشد.

توجه به عادات خرید و آشپزی خود
توجه به عادات خرید و آشپزی خود

اگر هفته‌ای یک بار خرید می‌کنید، به یخچالی با ظرفیت بالا و اگر هر روز به خرید می‌روید یخچالی با ظرفیت کم نیاز دارید. اگر خیلی از نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنید، محل‌های قرارگیری بطری‌ها را بررسی کنید که از ظرفیت کافی برخوردار باشند. پس استفاده از فضای داخل یخچال و مدیریت و طبقه ‌بندی آن نیز حائز اهمیت است. در قسمت فریزر باید دقت کنید این فضا به ‌خوبی مدیریت شده باشد، چرا که ممکن است بخواهید یک پیتزای کامل را در آن قرار دهید. در این صورت ممکن است با وجود بزرگ بودن فریزر، طبقه ‌بندی نادرست مانع کار شما شود.