افزایش طول عمر لوازم برقی خانگی

افزایش طول عمر وسایل برقی

افزایش طول عمر لوازم برقی خانگی

با توجه به شرایط اقتصادی و قیمت‌های بالای وسایل برقی، حفظ و نگهداری آن‌ها برای افزایش طول عمر‌مفید وسایل، کاری بسیار مهم تلقی می‌شود. بسیاری از مردم در‌صدد یافتن راهکارهایی برای افزایش طول عمر، افزایش کارکرد و راهکارهایی برای حفظ بیشتر و بهتر وسایل برقی و آشپزخانه‌ای خود هستند.

زیرا وسایل برقی و آشپزخانه‌ای جز وسایل واجب و ضروری هر خانه ای محسوب می‌شوند که بعضا با قیمت های بالایی در سطح بازار عرضه می‌شوند. لباسشویی، یخچال، تلویزیون و جاروبرقی از وسایل پر‌مصرف خانگی هستند که برای افزایش طول عمرشان باید نکات مخصوص به آن وسیله را رعایت کنیم.

 

افزایش طول عمر ماشین لباس‌شویی

در اینجا به چند نکته درمورد افزایش طول عمر وسایل برقی مانند ماشین لباسشویی، اشاره می‌کنیم:

 

ماشین لباسشویی را تراز کنید

هم سطح بودن ماشین لباسشویی برای بهبود کارایی و ایمنی آن بسیار مهم است. برای اینکه ماشین را تراز کنید باید جلوی دستگاه را یک سانت از عقب آن بالا‌تر بگیرید. دستگاه نباید لق باشد یا به یک سمت خاص متمایل باشد.

افزایش طول عمر وسایل برقی – ماشین لباس شویی
افزایش طول عمر وسایل برقی – ماشین لباس شویی

ماشین لباسشویی‌های امروزی همگی دارای پایه‌های خاصی هستند که کار تنظیم با آن‌ها خیلی راحت‌تر انجام می‌شود. اگر آشپزخانه‌تان شیب زیادی دارد، پایه‌های عقبی را دست نزنید و فقط پایه‌های جلویی را تنظیم کنید. تنظیم‌نبودن ماشین لباسشویی هنگام کار در دور تند مشکلاتی به وجود خواهد آورد که در نهایت به این وسیله خانگی شما آسیب جدی وارد می‌کند.

 

دما و زمان مناسب

انتخاب برنامه شست‌وشو بستگی به جنس لباس‌ها و میزان کثیفی آن‌ها دارد. زمان شست‌وشوی مناسب برای لباس‌های کتان و سفید چیزی بیشتر از یک ساعت، پشمی و کاموایی حدود ۴۰دقیقه و پرده و حریر هم حدود یک ساعت و نیم است. برای لباس‌هایی که به شست‌وشوی هرروزه احتیاج دارند زمان شست‌وشوی ۳۰‌دقیقه‌ای کفایت می‌کند. دمای مناسب برای لباس‌های سفید و معمولی حداکثر ۶۰ درجه و برای لباس‌های پشمی و کاموایی حداکثر ۴۰‌درجه است.

 

چقدر پودر بریزیم؟

اگر پودر لباسشویی را بیش ازاندازه داخل مخزن آن بریزید، باعث کثیف‌تر شدن لباس‌هایتان خواهد‌شد. در این شرایط، ماشین نمی‌تواند همه کف تولیدشده را در مراحل برنامه خارج کند و‌‌ همان کف‌ها به صورت لکه روی لباس‌ها باقی می‌مانند.

 

چقدر لباس بریزیم؟

وقتی می‌خواهیم ماشین را به کار بیندازیم، نباید آن را زیاد پر کنیم که مجبور باشیم با فشار لباس‌ها را داخل آن قرار دهیم، همین طور کم‌بودن بیش از اندازه لباس‌ها هم به کارایی مفید ماشین ضربه می‌زند و به کمک‌ها فشار وارد می‌کند. به یاد داشته باشید برای لباس‌های حوله‌ای یا پشمی که اصطلاحا «آبگیر» هستند باید از نصف حجم ماشین بهره برد.

 

افزایش طول عمر چرخ گوشت

با رعایت نکاتی که در زیر مطرح می‌شوند، می‌توانید طول عمر چرخ گوشت خودرا افزایش دهید. برای افزایش طول عمر دستگاه بهتر است از چرخ کردن سبزیجات و مواد آب‌دار صرف نظر کرد چرا که احتمال نفوذ آب این مواد غذایی به داخل دستگاه و موتور اصلی وجود دارد و از طول عمر دستگاه می‌کاهد. برای خرد کردن سبزیجات از غذاساز استفاده کنین.

پس از هر بار استفاده از چرخ گوشت، محفظه و تیغه‌های داخلی دستگاه را به خوبی پاک کرده و اجازه ندهید کوچک‌ترین موادی از گوشت یا چربی درون محفظه باقی بماند چرا که باعث زنگ زدگی و یا کند شدن تیغه‌ها می‌شود. بنابراین ممکن است برای تعمیر دستگاه مجبور به صرف هزینه‌های زیادی بشوید.

 چرخ گوشت
افزایش طول عمر وسایل برقی – چرخ گوشت

توجه داشته باشید چرخ‌گوشت‌هایی را انتخاب کنید که تمیز کردن و شست و شوی آن‌ها ساده و آسان باشد. هرگز چرخ‌گوشت را بدون گوشت روشن نگه ندارید. این کار موجب می‌شود تا دور موتور دستگاه بالا رفته و دما افزایش یابد و در نهایت باعث فرسودگی قطعات موتور می‌شود.

 

نکات مهم در رابطه با نگه داری چرخ گوشت

پس از تقریبا ۶‌ماه استفاده، چرخ گوشت خود را به گارانتی جهت بررسی کردن تحویل دهید. از تیزی قطعات آن اطمینان پیدا کنید. هیچ گاه برای تیز کردن قطعات دستگاه خودتان اقدام نکنید. امکان خراب شدن و شکستن تیغه‌ها در این موارد وجود دارد. بهتر است گوشت کمی سرد و سفت شده باشد تا راحت ‌تر توسط تیغه خرد شود حتماً توجه کنید گوشت یخ‌زده نباشد. یخ‌زدگی گوشت موقع چرخ کردن موجب تکه تکه شدن گوشت شده و به راحتی قابل چرخ کردن نخواهد بود.

 

افزایش طول عمر آبمیوه‌گیر

آبمیوه‌گیری یکی از وسایل برقی در آشپزخانه است که با گرم شدن هوا تمایل به استفاده از آن هم بیشتر می‌شود اما به یاد داشته باشید برای اینکه بتوانید از این دستگاه به بهترین نحو استفاده کنید و آبمیوه گیری شما بازده خود را حفظ کند، همچنین عمر طولانی‌تری داشته باشد باید قبل از استفاده از آن به چند نکته توجه داشته باشید. به عنوان مثال برای شروع به کار همه قطعه های دستگاه به طور کامل جا افتاده باشد.

 

نکات مهم در نگهداری

از دستگاه آبمیوه‌گیری نباید برای گرفتن آبمیوه های نرم به عنوان مثال زردآلو، موز، کیوی و هلو حتی گوجه فرنگی استفاده کرد به این دلیل که تفاله های آنها به تدریج منافذ صافی را مسدود کرده و این روند در مدت زمان کوتاهی به موتور دستگاه آسیب خواهد زد.

آبمیوه گیری
افزایش طول عمر وسایل برقی –آبمیوه گیری

از شستن توری و شیر که بگذریم به طور حتم دیده‌اید که پس از مدتی استفاده از این وسیله محفظه داخل آن تغییر رنگ می‌دهد، علت این امر هم گرفتن آب میوه‌های مختلف است که هر کدام رنگ خاصی دارد و به تبع رنگ محفظه پلاستیکی را تغییر می‌دهد، بنابراین باید هر چند وقت یک بار آن را با محلول آب و وایتکس بشویید تا مانند روز اول سفید و جرم هایش برطرف شود.

این را هم بگویم که برای گرفتن آبمیوه های گوشتی، ابتدا آن‌ها را تا حد امکان ریز خرد کنید، تا بدون نیاز به گوشت کوب، به راحتی از مجراهای آبمیوه گیری پایین بروند زیرا فشار دادن تکه های بزرگ نه فقط شما را خسته می‌کند بلکه می‌تواند به موتور دستگاهتان نیز آسیب برساند و حتی در ثابت ماندن آن روی سطح در نظر گرفته شده نیز اخلال ایجاد کند.

 

نکات مهم

توجه داشته باشید که هنگام استفاده از آبمیوه گیری آن را روی سطح صاف و تراز شده‌ای قرار دهید، در غیر اینصورت آبمیوه گیر هنگام کار کردن، به اطراف حرکت خواهد کرد. تمیز‌کردن به موقع و درست این وسیله ازجمله مهمترین نکاتی است که توجه به آن ضروری است. از آب سرد برای شستن محفظه و وسایل داخلی آبمیوه گیر استفاده کنید.

 

افزایش طول عمر یخچال

در ارتباط با افزایش طول عمر وسایل برقی مثل یخچال و فریزر در نظر گرفتن موارد زیر ضروری می‌باشد.

همیشه مراقب باشید محل قرار گرفتن یخچال و فریزر در کنار دستگاه‌های تولیدکننده گرما مثل اجاق گاز، پکیج آب گرمکن و شوفاژ نباشد. گرمای این وسایل موجب هدر رفتن انرژی سرمایشی یخچال و خرابی موتور آن می‌شود.
اگر تصمیم دارید یخچال خانه‌تان را تکان دهید و از جایی به جای دیگر منتقل کنید باید مراقب باشید که دستگاه را پیش از حرکت دادن، ۳‌ساعت خاموش کرده و اجازه دهید گاز آن از جریان بایستد.

یخچال
افزایش طول عمر وسایل برقی –یخچال

بین دیوار و بخش پشتی یخچال و فریزر دست‌کم ۲۰‌سانتی‌متر فاصله بگذارید تا هوای پشت دستگاه به راحتی رد و بدل شود. این جریان گردش به پیشگیری از گرم شدن موتور دستگاه کمک می‌کند.
اجازه ندهید برفک یخچال یا فریزر کل آن را بگیرد و در صورت بروز برفک هرگز از شی یا جسم تیز و خشن برای از بین‌بردن برفک‌ها استفاده نکنید.
برای توزیع یکنواخت گاز موجود در لوله‌های دیواره یخچال و فریزر مطمئن شوید که دستگاه شما روی سطحی صاف و بدون شیب قرار گرفته است.

 

نکات مهم

از قرار دادن مواد خوراکی و غذاهای گرم و آب جوش در یخچال روشن خودداری کنید این کار انرژی موتور دستگاه را هدر می‌دهد. هر ۲‌ماه یک بار لاستیک ها و درزگیرهای اطراف در یخچال و فریزرتان را چک کنید تا سریع متوجه پوسیدگی و پارگی آن شوید. پارگی این لاستیک‌ها موجب هدر رفتن انرژی و اصطلاک موتور دستگاه می‌شود.
به منظور کنترل هر چه بیشتر و صرفه‌جویی در مصرف انرژی در زمستان از درجه‌های بین یک تا دو و در تابستان از درجه ۲ تا ۴ یخچال استفاده کنید.

 

افزایش طول عمر تلویزیون

در ارتباط با افزایش طول عمر وسایل برقی مثل تلویزیون در نظر گرفتن موارد زیر ضروری می‌باشد. محل قرارگیری تلویزیون اهمیت زیادی دارد و نقشی تعیین‌کننده در افزایش یا کاهش عمر مفید این دستگاه دارد. این محل باید دور از سرما یا گرما باشد. همچنین از قرار دادن تلویزیون در محلی که ممکن است رفت و آمد در آن نقطه زیاد باشد پرهیز کنید، زیرا شرایط آب وهوایی مختلف باعث از بین رفتن سیستم‌های داخلی تلویزیون می‌شود.

 تلویزیون
افزایش طول عملکرد تلویزیون

از آنجایی که این روزها بیشتر تلویزیون‌ها باریک یا حتی فوق باریک هستند باید مراقب ضربه خوردن‌های آن باشید. هر ضربه محکمی که به تصویر تلویزیون برخورد کند باعث از بین رفتن یک پیکسل یا سوختن یک لامپ آن می‌شود. از این تلویزیون‌ها باید با دقت نگهداری کرد.

بیشتر آسیب‌ها هنگام تمیز کردن یا گردگیری تلویزیون به آن وارد می‌شود. برای همین هنگام پاک کردن صفحه نمایش tv از دستمال‌های مخصوص که معمولا درون جعبه تلویزیون هستند استفاده کنید. دقت داشته باشید که هیچ آب یا ماده شوینده ای را نباید به صفحه نمایش بزنید و برای تمیز کردن تلویزیون نباید از دستمال‌های زبر که به صفحه نمایش آسیب می‌رسانند استفاده کنید.

افزایش طول عمر اتو

در رابطه با افزایش طول عمر وسایل برقی مثل اتو در نظر گرفتن موارد زیر ضروری می‌باشد. برای بستن سیم به دور اتو همیشه صبر کنید تا دستگاه به طور کامل سرد شود. گرمای اتو ممکن است موجب آسیب دیدن سیم های دستگاه شود.
مخزن آب اتو را همیشه تا حد مجاز آن پر کنید و هرگز آب بیشتری در مخزن آن نریزید. هرگز هنگام اتو کردن، اتو را روی زیپ، قلاب یا سگک لباس و بخش هایی از لباس که دارای سنگ دوزی هستند، نکشید. این کار موجب خش افتادن و کنده شدن کف اتو می‌شود.

افزایش طول عمر وسایل برقی اتو برقی
افزایش طول عمر وسایل برقی اتو برقی

برای جلوگیری از جمع شدن رسوبات آب در منافذ اتو دست کم، ماهی یک بار مخزن اتو را از مخلوط آب و سرکه پر کنید و چند بار از دکمه اسپری اتو استفاده کنید.
برای تمیز کردن کف اتو در صورتی که جنس آن از فولاد ضدزنگ است از پارچه ای که آغشته به آب و صابون است استفاده کرده و سپس آن را خشک کنید. در صورتی که جنس کف اتوی شما آلومینیومی است از پارچه ای آغشته به محلول آب و کربنات دوسود استفاده کنید.

 

نکات مهم

اگر لامپ قرمزرنگ اتوی شما روشن می‌شود اما اتو داغ نمی‌شود به احتمال زیاد المنت دستگاه شما سوخته است و باید آن را به تعمیرکار بسپارید. اگر با اتصال اتو به پریز‌برق، فیوز خانه شما پرید، امکان اتصالی سیم‌های داخلی دستگاه و بدنه دستگاه وجود دارد اما شاید هم سیم‌های مربوط به المنت دچار مشکل شده باشد.

در‌صورتی که با پر‌کردن مخزن اتو، آب از کف دستگاه شما راه می‌افتد، این مسئله نشان دهنده آسیب دیدن عایق بندی زیر مخزن اتو است که به دلیل ضربه یا فرسوده شدن واشرهای لاستیکی آن به وجود آمده یا شاید مخزن از جایگاه اصلی خود خارج شده یا ترک خورده است.

اگر در کف اتوی شما منافذی برای خروج بخار آب وجود دارد که به دلیل رسوبات آب دچار گرفتگی و انسداد شده می‌توانید با تخلیه آب مخزن اتو، اتو را برگردانید و با کمک قطره چکان یک تا دو قطره جوهرنمک روی منافذ بریزید.