آبمیوه گیری؛ راهنمای خرید آبمیوه گیری

راهنمای خرید آبمیوه گیری

آبمیوه گیری؛ راهنمای خرید آبمیوه گیری

ما برای تأمین انرژی روزانه و البته سلامت بدن خود نیازمند دریافت ویتامین هستیم. این ویتامین‌ها از طریق خوردن انواع میوه‌ها و سبزیجات جذب می‌شوند و به همین دلیل باید این مواد را در رژیم غذایی خود قرار دهیم. صبحانه وعده بسیار مهمی است و می‌توانیم آب انواع میوه را در این وعده بگنجانیم تا هم در طول روز شاداب و سرزنده باشیم و هم ویتامین‌های مورد نیاز بدن خود را تأمین کنیم. برای تهیه آبمیوه تازه نیازمند تهیه یک دستگاه آبمیوه گیری هستیم. انتخاب آبمیوه گیری مناسب به نوع میوه و سبزیجاتی که می‌خواهیم آن‌ها را آبگیری کنیم بستگی دارد. بهترین آبمیوه گیری‌‌ها آن‌هایی هستند که مطابق نیاز افراد باشند.

راهنمای خرید آبمیوه گیری
راهنمای خرید آبمیوه گیری

آبمیوه گیری‌ها را باید متناسب با موقعیت خود بخرید، درک نیازها و ترجیحات به شما کمک می‌کند تا از بودجه موجود بهترین استفاده را داشته باشید. این دستگاه‌ها در برندهای مختلفی (بهترین مد‌های آبمیوه گیری) در بازار موجود می‌باشند. بهتر است که قبل از خرید اولین آبمیوه‌گیری در مورد سه نوع اصلی از انواع آبمیوه گیری‌ها بیشتر اطلاع داشته باشید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

انواع آبمیوه گیری

هرچند دستگاه‌های متفاوت از ویژگی‌های خاص و یا حتی منحصر به فردی برخوردار هستند، اما عملکردهای اصلی هر کدام از آن‌ها به یکی از این سه مورد محدود می‌شود:

  • آبمیوه گیری‌های سانتریفوژی
  • آبمیوه‌گیری‌های دستی
  • آبمیوه‌گیری‌های برقی

 

نکات مهم هنگام خرید آبمیوه گیری

برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را برای تهیه یک آبمیوه تازه داشته باشید، باید دستگاه مناسبی را انتخاب کنید. که در زیر برخی از نکات مهم خرید یک آبمیوه گیری خوب را برای شما خواهیم گفت:

 

توان آبمیوه گیری

توان مصرفی آبمیوه گیری‌ها یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه است، که همانند سایر دستگاه‌های الکتریکی بر حسب وات اندازه گیری می‌شود. این مشخصه، رابطه مستقیمی با قیمت دستگاه و همچنین مصرف برق آن دارد.

توان آبمیوه گیری
توان آبمیوه گیری

معمولا آبمیوه گیری‌ها قدرتی بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ وات دارند. بازده آبمیوه گیری‌ها از ویژگی‌های مهم آن‌ها می‌باشند. یک آبمیوه ساز خوب در شرایط عادی باید بتواند بیش از ۵۰ درصد وزن میوه‌ها، به شما آبمیوه تحویل دهد.

 

جنس تیغه آبمیوه گیری

تیغه آبمیوه گیری‌ها در انتخاب این دستگاه اهمیت بسیار زیادی دارد. معمولا برای ساخت تیغه‌ها از اجناسی مثل فولاد، پلاستیک و یا تیتانیوم استفاده می‌شود. طبیعی است که تیغه‌هایی که از جنس پلاستیک هستند مقاومت کمتری داشته باشند و در مقابل، تیغه‌های تیتانیوم و فولادی از مقاومت خیلی بالایی برخوردار باشند.

 

میزان مصرف انرژی

توان مصرفی یا همان قدرت موتور اصلی ترین ویژگی مشخص کننده میزان مصرف برق دستگاه آبمیوه گیری می‌باشد. همچنین میزان و نوع استفاده نیز در تعیین میزان مصرف برق دستگاه موثر است. برای کسب اطلاعات بیشتر، به برچسب مصرف انرژی دستگاه مراجعه نماید.

میزان مصرف انرژی
میزان مصرف انرژی

البته در نظر داشته باشید که مصرف برق درج شده بر روی برچسب مصرف انرژی، در شرایطی خاص اندازه گیری شده است و مصرف واقعی به موارد گفته شده بستگی دارد.

 

بازده دستگاه

بازده دستگاه‌های آبمیوه گیری از مشخصه‌های مهم این دستگاه‌ها می‌باشد. یک آبمیوه ساز مناسب در شرایط عادی باید بتواند بیش از ۵۰ درصد وزن میوه‌ها به شما آبمیوه تحویل دهد. از آنجایی که برای این مورد، واحد خاصی وجود ندارد بهتر است پیش از خرید آبمیوه گیری مد نظر خود، در رابطه با راندمان آن پرس و جو کنید.

 

کلید کنترل سرعت آبمیوه گیری

برخی از آبمیوه گیری‌ها دارای کلیدهای مختلفی برای کنترل سرعت هستند و به کمک آن‌ها می‌توان سرعت چرخش موتور و تیغه‌ها را بر اساس نوع میوه انتخاب کرد. به عنوان مثال برای میوه‌های سفت مانند سیب شما می‌توانید از سرعت بالاتر و برای میوه‌های نرم مانند توت فرنگی و هندوانه از سرعت پایین‌تر استفاده نمایید.

 

سیستم ضد چکه دستگاه آبمیوه گیری

آبمیوه گیری‌های قدیمی یک مشکلی که داشتند چکه کردن باقیمانده آبمیوه از دستگاه بود. در این شرایط برای رفع این مشکل معمولاً یک لیوان زیر دهانه خروجی دستگاه قرار می‌دانند تا آبمیوه اضافی را جمع کند.

سیستم ضد چکه دستگاه آبمیوه‌ ساز
سیستم ضد چکه دستگاه آبمیوه گیری

در حال حاضر آبمیوه گیری‌های موجود در بازار دارای سیستم ضد چکه هستند و دیگر نیازی به قرار دادن لیوان نیز نخواهد بود. لازم به ذکر است که روند این کار بسیار ساده است اما تمامی برندهای موجود در بازار چنین قابلیتی ندارند.

 

جنس بدنه

یکی از مسائلی که در جنس بدنه دستگاه آبمیوه گیری‌ها نقش دارند وزن آن‌ها است. به طور کلی معمولا بدنه دستگاه‌های آبمیوه ساز را از جنس استیل و یا پلاستیک می‌سازند و گاهی از تلفیق این دو برای بدنه آبمیوه ساز بهره گرفته می‌شود. در نهایت می‌توان گفت که این دو جنس از نظر استحکام تفاوت زیادی با هم ندارند.

 

قابلیت شستشوی

برای شستشوی قطعات و تیکه‌های آبمیوه گیری‌ها باید بتوانید به راحتی آن‌ها را از هم جدا کنید. شستشو و تمیز کردن قطعات دستگاه باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد و راندمان دستگاه آبمیوه گیری را افزایش می‌دهد. بنابراین دستگاهی را انتخاب کنید که به راحتی بتوان آن را باز کرد و به راحتی شست.

 

چند کاره بودن دستگاه آبمیوه گیری

برخی از آبمیوه گیری‌ها به عنوان بخشی از دستگاه غذا ساز عرضه می‌شوند به این ترتیب شما می‌توانید علاوه بر غذاساز یک دستگاه آبمیوه گیری نیز داشته باشید. بنابراین اگر می‌خواهید چندین دستگاه خریداری نکنید و از طرفی نیز فضای کمتری از آشپزخانه شما اشغال شود، می‌توانید یک دستگاه چند کاره خریداری کنید که آبمیوه ساز نیز دارد.

چند کاره بودن دستگاه آبمیوه گیری
چند کاره بودن دستگاه آبمیوه گیری

به این موضوع دقت داشته باشید که به دلیل چند کاره بودن نباید انتظار داشته باشید آبمیوه ساز آن مانند یک دستگاه تک کاره عمل کند.

 

قیمت دستگاه

مانند سایر لوازم خانگی، افراد هنگام خرید آبمیوه گیری‌ها نیز مایلند بین هزینه پرداختی بابت آن و کیفیت دستگاه ارتباط مناسبی وجود داشته باشد. البته که بسیاری از مدل‌هایی که قیمت بالاتری دارند، راندمان بیشتری نیز هنگام کارکرد ارائه می‌کنند و مواد مغذی بیشتری را در آبمیوه نگه می‌دارند. اما گزینه‌هایی با قیمت مناسب نیز هستند که انتظارات را تا حد قابل قبولی برآورده می‌کنند.

نظرات (1)

[…] بیاید این است که تفاوت اسموتی ساز با آبمیوه گیری چیست؟ آبمیوه گیری با فشرده سازی و یا له کردن میوه‌ها آب آن را از بافتش […]