صفحه نمایش لپتاپ و معرفی انواع آن

صفحه نمایش لپتاپ و معرفی انواع آن

صفحه نمایش لپتاپ و معرفی انواع آن

لپتاپ‌های امروزی هر ساله با قابلیت‌های پیشرفته‌تر و ظاهری مدرن‌تر روانه‌ی بازار می‌شوند. این سیستم‌های رایانه‌ای پر مصرف خصوصیات مختلفی دارند که به هنگام خرید باید با نیازها، علایق و البته بودجه‌ی خود هماهنگ باشید. صفحه نمایش نیز یکی از اصلی‌ترین اجزای لپتاپ است که می‌تواند دارای خصوصیات گوناگونی باشد و در پروسه‌ی خرید لپتاپ موثر واقع شود. در این مطلب از از سایت گلدن ایت قصد داریم شما را با انواع صفحه نمایش لپتاپ آشنا کنیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

نمایشگر لپتاپ با پنل IPS

در سال 1996 پنل جدیدی به‌ نام پنل IPS معرفی شد که مشکلات زیادی را در زمینه تصویر برطرف کرد، از جمله زاویه دید را بهبود بخشید و مشکلات مربوط به عمق رنگ را نیز رفع نمود.

نمایشگر لپتاپ با پنل IPS
نمایشگر لپتاپ با پنل IPS

صفحه نمایش IPS محدوده رنگ گسترده‌تری از تصاویر را نشان می‌دهد و کیفت LCD را بهتر کرده‌ است که خود یک مزیت نسبت به صفحه TN محسوب می‌شود چون این پنل‌ها در برابر لمس مقاوت بیشتری دارند بهتر است در صفحات لمسی از پنل‌های IPS استفاده کرد. همچنین در مواردی مثل بازی‌های سنگین رایانه‌ای که اشتراک‌ گذاری اطلاعات از اهمیت بیشتری برخوردار است بهتر است از این نوع صفحه نمایش، استفاده‌ شود.

نمایشگر لپتاپ با پنلTFT

TFT تکنولوژی قدیمی نمایشگرهای لپتاپ است که در مقایسه با IPS قدرت و کیفیت چندانی ارائه نمی‌دهد. اما این مورد از انواع صفحه نمایش لپتاپ مصرف انرژی کمتری دارد و با قیمت متناسبی به فروش می‌رسد.

نمایشگر لپتاپ با پنلTFT
نمایشگر لپتاپ با پنلTFT

همچنین TFT قدرت هماهنگ سازی بالاتری در قیاس با IPS داشته و کاربرد بیشتری عرضه می‌نماید.

صفحه نمایش لپتاپ نوع مات

شاید در ابتدا اولین چیزی که با شنیدن کلمه مات به فکرتان برسد، کدر و بی کیفیت بودن است، اما این‌طور نیست! در واقع این نوع صفحه نمایش که در بسیاری از لپتاپ‌ها و مانیتورهای مختلف استفاده شده، بر روی صفحه لایه‌ای وجود دارد که نور بازتاب شده را منعکس نکند.

نوع مات
نوع مات

همان‌طور که مشخص است، این قابلیت بسیار خوبی است. این نوع صفحه‌ها برای کسانی که به مشاهده فیلم و یا خواندن متن‌ها در طول روز می‌پردازند، بسیار مناسب است. عیبی که این نوع نمایشگرها دارند این است که به مقدار کمی کیفیت نمایش در آن‌ها کمتر از نوع براق است.

صفحه نمایش لپتاپ از نوع براق

صفحه نمایش براق رنگ‌های زنده و کنتراست دارد و رنگ‌های سیاه را عمیق‌تر نشان می‌دهند.

نوع براق
نوع براق

با این حال، نور درخشان بر روی صفحه نمایش می‌تواند بازتاب‌های قابل توجهی داشته باشد که تابیدن نور خورشید، بدترین حالت ممکن برای اینگونه صفحه نمایش‌ها می‌باشد.

صفحه نمایش لمسی

نمایشگر لمسی یکی دیگر از انواع صفحه نمایش لپتاپ است که در سال‌های اخیر حضور پررنگی داشته و نظر بسیاری از برندهای مطرح سازنده‌ی لپتاپ را به خود جلب کرده است.

صفحه نمایش لمسی
صفحه نمایش لمسی

مطمئنا انجام فعالیت‌های هماهنگ با تاچ در لپتاپ جذابیت‌های خاصی دارد. اما نباید این نکته را فراموش کنید که این قابلیت مصرف انرژی بالایی برای لپتاپ خواهد داشت.

صفحه نمایش کوچک و بزرگ

اندازه‌ی نمایشگر موضوع دیگری است که در انتخاب یکی از انواع صفحه نمایش لپتاپ باید مورد بررسی قرار گیرد. این معیار می‌تواند وزن لپتاپ را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال صفحه نمایش‌های 10 الی 13 اینچی لپتاپ‌های بسیار ظریف و سبکی هستند که معمولا از قابلیت‌های فنی زیادی نیز برخوردار نخواهد بود. در این بین صفحه نمایش‌های 14 تا 16 اینچی لپتاپ‌های متعادل و مناسبی هستند که هم وزن نسبتا سبکی دارند و هم با ویژگی‌های فنی کاربردی ساخته شده است.

این سیستم‌ها دستگاه‌های ایده‌آلی برای کاربران عادی به شمار می‌روند. اما اگر خواهان سیستم حرفه‌ای و پر قدرتی هستید، باید به سراغ سیستم‌هایی با نمایشگرهای 17 تا 19 اینچی بروید و آن‌ها را جایگزین رایانه‌های رومیزی خود کنید.

نظرات (1)

[…] شد. طراحی شاسی این لپ تاپ نیز مدرن شده است. مک بوک با صفحه نمایش 16 اینچی جدید اپل 2.13 کیلوگرم وزن دارد و با یک نمایشگر 16.2 […]