مایکروویو و نکاتی که قبل از خرید باید رعایت کنید

مایکروویو و نکاتی که قبل از خرید باید رعایت کنید

مایکروویو و نکاتی که قبل از خرید باید رعایت کنید

به یاد داشته باشید که انتخاب یک مایکروویو مناسب بر اساس نوع استفاده شما از این دستگاه و تعداد اعضای خانوادتان و همچنین هزینه ای که برای خرید آن در نظر گرفته اید متفاوت می‌باشد. اجاق‌های مایکروویو یک وسیله عالی برای گرم کردن، کباب کردن یا حتی پخت هستند. مایکروویو در پخت و پز طیف گسترده ای از دستور العمل‌ها و مواد غذایی از جمله پاپ کورن، گریل مرغ، کباب، پیتزا، کلوچه و … مفید هستند، حتی غذاهای منجمد را می‌توانید دوباره گرم می‌کنند.

مایکروویو
مایکروویو

غذا در عرض چند دقیقه طبخ می‌شود و در وقت و انرژی شما صرفه جویی می‌کند. بنابراین در خانه‌های مدرن جایگاهی ویژه ای دارد. قبل از انتخاب بهترین مایکروویو، چندین عامل وجود دارد که باید براساس اندازه خانواده، عادات غذایی و … آن‌ها در نظر بگیرید.

همچنین می‌توانید با انواع اجاق گاز صفحه ای در اینجا آشنا شوید.

 

نکات خرید بهترین مایکروویو

برای خرید بهترین مایکروویو لازم است که نکاتی را در نظر داشته باشید برخی ازآن‌ها را در زیر برای شما شرح خواهیم داد:

 

برنامه های پخت

هر چه مایکروویوها پیشرفته‌تر می‌شوند برنامه‌های پخت جدیدتری نیز برای آن‌ها تعبیه می‌شود.

برنامه های پخت مایکروویو
برنامه های پخت مایکروویو

بعضی از مایکروویوها دارای دکمه‌های ویژه برای پاپ‌کورن، پیتزا یخ‌زده یا سیب زمینی سرخ‌شده می‌باشند، اما نسل جدید دستگاه‌ها از سنسورهای رطوبت برای تشخیص نرمی مواد غذایی استفاده می‌کنند تا نتیجه پخت، یک غذای خشک و بی آب نباشد.

 

سایز و اندازه مایکروویو

مایکروویوها سایز و حجم زیادی دارند. پس قبل از خرید باید به دو مورد توجه کنید، اول اینکه چه میزان از فضای آشپزخانه را می‌توانید به آن اختصاص دهید و دوم اینکه چه گنجایشی برای شما مناسب می‌باشد. اکثر مایکروویوها ظرفیتی بین ۲۵ تا ۵۱ لیتر دارند. مایکروویوی با ظرفیت ۲۵ تا ۳۰ لیتر برای خانواده ۲ تا ۴ نفری کافی می‌باشد و خانواده بیش از این تعداد بهتر است مایکروویوی با گنجایش بالای ۳۰ لیتر را انتخاب نمایند.

 

کانوکشن

کانوکشن یکی از محبوب‌ترین قابلیت‌های مایکروویوهای مدرن است که با ایجاد گرمای یکنواخت، غذای کاملا پخته و یکدستی را آماده می‌کند. اگر علاقه‌مند به پخت کیک، پیتزا یا این دسته از مواد غذایی هستند، یا به پخت غذا در کنار گرم‌کردن یا یخ‌زدایی نیاز دارید، قطعا وجود فناوری کانوکشن را در اولویت خود قرار دهید.

کانوکشن
کانوکشن

کانوکشن به این صورت است که در قسمت پشتی دستگاه فن‌هایی تعبیه شده که گرمای تولید شده توسط المنت‌های برقی مایکروویو را به گردش در می‌آورند و گرما به صورت یکنواخت به همه قسمت‌های غذا منتقل خواهدشد. اگر می‌خواهید با مایکروویوتان غذاهای متنوع و خوشمزه درست کنید، توجه داشته باشید که دستگاهی که می‌خواهید بخرید به این قابلیت مجهز باشد.

 

توان مصرفی

توان مصرفی مایکروویوها ارتباط مستقیمی با قدرت آن‌ها دارد. هرچه توان مصرفی دستگاه بالاتر باشد غذا سریع‌تر و یکنواخت‌تر آماده می‌شود. توان مصرفی اکثر ماکروفرها بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات می‌باشد. دستگاه‌های گران‌تر و بزرگ‌تر معمولا توان بیشتری نیز دارند. پس اندازه و قیمت معمولا نکات تعیین‌کننده‌ای در قدرت ماکروویو خواهد داشت و هنگام خرید باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

 

سولاردام

در مایکروویوها قطعه‌ای به نام مگنتروم قرار دارد که با ساطع کردن امواج مایکروویو به بدنه فلزی آن موجب انعکاس بر روی ماده غذایی می‌شوند. این امواج به‌دلیل فرکانس بالا موجب لرزش مولکول‌ها در جای خود شده و در نتیجه این لرزش حرارت و گرما ایجاد می‌شود. با لرزش مولکول‌های آب موجود در ماده غذایی، این مواد گرم شده و در صورتی که طولانی مدت در معرض این امواج قرار گیرند، می‌پزند. مایکروویوهایی که از فناوری سولاردام استفاده می‌کنند علاوه بر استفاده از امواج مایکروویو، از تابش امواج نوری هم برای پخت غذا استفاده می‌کنند که باعث می‌شود نتیجه بهتری در پخت غذا حاصل شود.

سولاردام
سولاردام

در مایکروویوهای مجهز به فناوری سولاردام‌، به‌دلیل استفاده از نور در پخت، غذا خشک نمی‌شود و آبدار باقی خواهد ماند. در روش پخت با استفاده از امواج نوری با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است، ویتامین‌های موجود در مواد اولیه غذاها بیشتر حفظ می‌شود و غذای سالم‌تری تولید می‌شود. ضمن اینکه این قابلیت،باعث می‌شود که سرعت آماده سازی غذا نیز بیشتر شود.

 

گریل

یکی از قابلیت‌هایی که تولیدکنندگان مایکروویوها به این دستگاه اضافه کرده‌اند قابلیت گریل کردن است، کباب کردن غذا یکی از قابلیت‌های خوب به حساب می‌رود. در این نوع مایکروویوها المنتی قرار دارد که غذای شما علاوه بر پخته شدن، برشته نیز خواهد شد. همچین برخی ماکروفرها در کنار قابلیت گریل کردن، سیستم جوجه‌گردان نیز دارند. بسته به سلیقه غذایی خودتان می‌توانید این گزینه‌ها را هم در انتخاب‌تان در نظر بگیرید.

 

فناوری اینورتر در مایکروویو

مایکروویوهایی که فناوری اینورتر ندارند یا از ۱۰۰ درصد توان‌ خود استفاده می‌کنند یا خاموش هستند. پس اگر قدرت مایکروویو را روی ۵۰ درصد توان تنظیم کنید، دستگاه بین دو حالت ۱۰۰ درصد توان و خاموش به صورت مداوم تغییر خواهد کرد تا میانگین توانی که استفاده می‌کند پنجاه درصد شود.

فناوری اینورتر در مایکروویو
فناوری اینورتر در مایکروویو

اگر بخواهید غذایی را با دمای پایین‌تر اما به‌طور مداوم بپزید، این کار نتیجه‌ مطلوبی ندارد و مصرف برق بهینه‌ای هم نخواهد داشت. اما مایکروویوهایی که در آن‌ها از فناوری اینورتر استفاده شده است، با هر میزان توانی که برای‌شان تنظیم نمایید به صورت یکنواخت کار کنند که این قابلیت مصرف برق کمتر و هزینه‌ کمتر، پخت سریع‌تر و کیفیت بهتری را خواهد داشت.