پاور بانک چیست؟ نکاتی که باید هنگام خرید به آن توجه داشت

پاور بانک

پاور بانک چیست؟ نکاتی که باید هنگام خرید به آن توجه داشت

پاور بانک درواقع باطری خاصی هست که در یک مدار خاص با شارژ الکتریکی مشخص، فشرده شده‌‌ ‌است. آن‌ها به ما اجازه می‌دهند که انرژی الکتریکی را ذخیره کنیم و درزمان لازم از انرژی موجود برای شارژ کردن موبایل یا تبلت استفاده نمایییم.

امروزه استفاده از پاور بانک تقریبا به امری معمول تبدیل شده است و به عنوان امری ضروری برای استفاده کنندگان موبایل و تبلت و پخش کننده‌های پرتال شناخته شده است. پاوربانک‌ها برای تمام دستگاههایی که دارای پورت یو اس بی(USB) باشند قابل استفاده است، بطورمثال: اسپیکرهای پرتابل، سیستمهای GPS، پلیرهای MP3، تلفن های هوشمند و تبلتها می‌توانند با پاوربانک‌ها شارژ شوند. بطور کلی هردستگاهی که بتوانیم به کمک پورت USB شارژ کنیم را می‌توانید با پاوربانک نیز شارژ نماییم.

پاور بانک
پاور بانک

فقط نکته مهم این است که فراموش نکنید پاوربانک را نیز باید شارژ نمایید.

 

اجزای پاور بانک

بطورمعمول هر پاوربانک باید یک مینی سوکت یو اس بی (Mini USB) ورودی جهت شارژ خود داشته باشد تا انرژی الکتریکی جهت ذخیره درخود را دریافت کند، این انرژی از یک پورت یواس بی (USB) که به برق یا کامپیوتر شخصی(pc) متصل است تامین می‌شود. این ارتباطات از طریق یک کابل که برای تمام پاور بانک‌ها تعبیه شده است انجام می‌پذیرد. درواقع هرپاور بانک دارای یک مینی پورت USB و یک پورت USB می‌باشند، البته ممکن است بعضی مدل‌های دیگر پورت‌های اضافی دیگری هم داشته باشند اما وجود این دو پورت درهر پاوربانکی ضروری است.

 

ظرفیت‌های پاور بانک

ظرفیت پاوربانک درواقع به میزان توانایی پاوربانک در ذخیره انرژی الکتریکی درمقیاس میلی آمپر را می‌گویند. بنابر ظرفیت پاوربانک‌ها میتوان دستگاهای متفاوتی را با آن‌ها شارژ کرد، طور مثال یک پاوربانک ۱۵۰۰ میلی آمپر جهت شارژ یک موبایل هوشمند با صفحه ای متوسط مناسب هستند ولی اگر برای شارژ دستگاه هایی با مصرف الکتریکی بالاتر مانند تبلت‌ها و گوشی های هوشمند بزرگ مورد استفاده قرار گیرند، نیاز به شارژ چندباره دارند.

 

پاور‌بانک
پاور‌بانک

جهت شارژ دستگاه‌های که نیاز به میلی آمپر بیشتری جهت شارژ کامل دارند بایستی از ظرفیتهای بالاتر پاور بانک نظیر ۸۰۰۰ ،۱۰۰۰۰ یا ۱۲۰۰۰ میلی آمپر ساعت یا بیشتر استفاده کرد.

 

مدت زمان قابل استفاده بودن یک پاور‌ بانک

یک پاور بانک خوب بایستی شارژ موجود در خود را حدود ۳ تا ۶‌ماه بدون کم شدن نگه دارد اما برای پاوربانک‌های ارزان و بی کیفیت این زمان به کمتراز ۴ تا ۶ هفته کاهش پیدا می‌کند. در این‌جا انتخاب باشماست که بسته به نیازی که دارید خرید کنید اگر نیاز شما این است که شارژ پاوربانک شما بایستی زمان بسیار طولانی تمام نشود بایستی هزینه بیشتری پرداخت کنید و ازظرفیت و مدل‌های بالاتری استفاده نمایید ولی اگر امکان شارژ در فواصل کوتاه را دارید واین مقوله برایتان ضرورتی ندارد می‌توانید از همان نمونه های با ظرفیت پایین‌تر استفاده کنید.

ظرفیت پاور ‌بانک
ظرفیت پاور ‌بانک

نکته مهم: دراینجا یک نکته مهم درباره حفظ شارژ پاوربانک‌ها، شرایط و درجه حرارت محیط نگهداری آنها می‌باشد. این مقوله برروی کیفیت پاوربانک‌ها تاثیرمستقیم دارد، بطور مثال اگرشما زمان زیادی پاوربانک را درون ماشین و دردرجه حرارت بالا قراردهید مطمئنا بر روی پاوربانک تاثیر منفی خواهد داشت و باعث تخلیه شارژ درون آن و صدمه به آن می‌شود.

 

شارژ کردن لپ تاپ با پاور بانک

اگر شما نیز با سوال آیا با پاور بانک لپ تاپ را هم می‌توان شارژ کرد؟ روبرو هستید، در پاسخ باید بگوییم که بله، اما به شرطی که پاوربانک دارای ظرفیت و همینطور درگاهی با ولتاژ خروجی بالا باشد. اغلب گوشی‌های هوشمند برای شارژ به ولتاژ خروجی پایینی نیاز دارند، برای همین لازم است پاوربانکی که قابلیت شارژ لپ تاپ را دارد، دارای پورت‌های خروجی متفاوتی باشد تا شارژ گجت‌ها از پورت با جریان خروجی بالا، در بلند مدت در اثر اور شارژ شدن به گوشی شما آسیب نزده و نیاز به تعمیر موبایل پیدا نکنید.

پاور بانک‌های چند منظوره
پاور بانک‌های چند منظوره

نکاتی که باید هنگام خرید پاور بانک به آن توجه داشت

برای اینکه خرید هوشمندانه‌تری داشته باشیم، ابتدا به سوالات چک لیست راهنمای خرید پاوربانک پاسخ داده و سپس اقدام به خرید کنید.

سوال اول: بیشتر چه مدت زمانی را در بیرون از خانه به سر می‌برید و یا چه مدتی به پریز برق دسترسی ندارید؟

سوال دوم: چند بار در روز نیاز به شارژ کردن گوشی یا وسیله خود پیدا می‌کنید؟

سوال سوم: توان باتری گوشی شما چقدر است؟

سوال چهارم: گوشی شما امکان شارژ شدن سریع را دارد یا خیر؟

سوال پنجم: پاور بانک خود را در کیفتان حمل خواهید کرد یا جیب؟

پاور‌‌بانک ها
پاور‌بانک ها

اگر زمان زیادی را بیرون از خانه به سر می‌برید و زمان زیادی از گوشی استفاده می‌کنید، نیاز به پاوربانکی با ظرفیت بالا دارید، تا آن بتواند انرژی لازم برای شارژ گوشی در دفعات متعدد فراهم کند.
از سویی دیگر قابلیت‌های همراه با پاوربانک مطرح می‌شوند، برخی از پاوربانک‌ها دارای قابلیت شارژ سریع هستند، در صورتی که گوشی شما از شارژ سریع پشتیبانی می‌کند، می‌توانید هنگام خرید به این موضوع نیز توجه کنید، البته اغلب پاوربانک‌های دارای قابلیت شارژ سریع، گران‌تر از پاوربانک‌های معمولی است.

 

حرف آخر در رابطه با پاور‌بانک

پاور بانک‌ها نوعی شارژر قابل‌حمل هستند که امکان شارژ مجدد انواع وسایل الکترونیکی را مهیا می‌کنند. بنا بر میزان بودجه و کاربرد پاوربانک‌ها، انواع مختلفی از پاور بانک‌ها در بازار موجود است که هر یک امکان شارژدهی را در نوعی از وسایل به‌عهده دارند. همچنین انواع پاور بانک‌ها دارای محدوده‌ای هستند که تعداد دفعات شارژ وسیله را تعیین می‌کنند.