خرید آرام پز و نکاتی که هنگام خرید باید توجه کنید

خرید آرام پز و نکاتی که هنگام خرید باید توجه کنید

خرید آرام پز و نکاتی که هنگام خرید باید توجه کنید

آرام پز، یکی از وسیله‌های آشپزخانه و جهیزیه است که این روزها حسابی روی بورس بوده و خانم‌هایی که بیرون از خانه کار می‌کنند ترجیح می‌دهند خورشت‌ها رابا آرام پز و پلوهای خود را با پلو پز آماده کنند تا زمان زیادی از آن‌ها نگیرد. علاوه بر این زمانی که مهمان سر زده وارد خانه شما شود می‌توانید با خیال راحت برنج خود را داخل این وسیله بریزید و بدون اینکه نیاز به سر زدن داشته باشد به بقیه کارهای خود برسید. در این مقاله از سایت گلدن 8 با ما همراه باشید تا با نکات خرید آرام پز آشنا شوید تا خریدی آگاهانه داشته باشید.

همچنین میتوانید با کلیک در اینجا مطلب پرفروش ترین پلوپزهای پارس خزر در بازار ایران کدامند؟ را مطالعه نمائید.

 

آرام پز

مواد غذایی درون آرام پز با حرارت کم بین 75 تا 135 درجه سانتی‌گراد و به آهستگی و با حجم زیادی آب می‌پزد. افرادی که وقت کمی برای آشپزی دارند بهتر است از آرام پز استفاده نمایند و قبل از بیرون رفتن از خانه مواد غذایی را درون آن بریزند و بعد از برگشت به خانه غذای آماده تحویل بگیرند.

آرام پز
آرام پز

مجموعه عواملی چون حرارتی که در ظرف تولید می‌شود، زمان طولانی پخت و بخار محبوس شده در ظرف در بسته، باکتری‌ها را از بین برده و آرام پز را به وسیله‌ای ایمن برای تهیه غذا تبدیل می‌کنند.

 

مزایای آرام پز

از مزایای آرام پزها مصرف انرژی بسیار پایین آن‌هاست. به طوری که میزان انرژی مصرفی یک آرام پز تقریبا برابر با انرژی مصرفی یک و نیم لامپ 100 وات است. علاوه بر این برای پختن گوشت‌های دیرپز بهترین گزینه بوده و آن را مغز پخت می‌کند.

مزایای آرام پز
مزایای آرام پز

به دلیل اینکه غذای پخته شده در آرام پز برای مدتی طولانی گرم می‌ماند، پس اگر قرار است برای پیک‌نیک آماده شوید، نیازی به گرم کردن دوباره غذا ندارید. همچنین بعضی از آرام پزها دارای طراحی خاصی برای جلوگیری از ریختن آن به هنگام حمل هستند.

 

نکاتی که هنگام خرید آرام پز باید توجه کنید

تا به اینجا با آرام پز و مزایای آن آشنا شدید. اما سوالی که اکنون مطرح می‌شود این است که برای خرید آرام پز باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ در ادامه با راهنمای خرید آرام پز همراه ما باشید.

 

توجه به اندازه آن هنگام خرید آرام پز

اگر برای دو نفر آشپزی می‌کنید، به آرام پزی با ظرفیت 3 تا 4.5 لیتری نیاز دارید و برای بیشتر از دو نفر می‌توانید از آرام پزی با ظرفیت 5 تا 8 لیتری استفاده کنید. البته همیشه می‌توانید غذای بیشتری درست کرده یا باقیمانده را فریز کنید، اما یادتان باشد غذاها را برای سرد شدن به مدت طولانی در آرام پز رها نکنید.

توجه به اندازه آن هنگام خرید آرام پز
توجه به اندازه آن هنگام خرید آرام پز

به یاد داشته باشید که برای جای دادن آرام پز به فضای معینی نیازمندید، پس متناسب با فضای قابل استفاده آشپزخانه‌تان خرید کنید. آرام پزهای مستطیلی نسبت به مدل‌های دایره‌ای در مدیریت فضا بهتر عمل کرده و هیچ فضایی را هدر نمی‌دهند.

 

دقت به نوع جنس ظرف داخلی آرام پز

آرام پزها معمولا دارای یک ظرف جداگانه هستند که در اغلب موارد جنس این ظرف سرامیک است.

دقت به نوع جنس ظرف داخلی آن
دقت به نوع جنس ظرف داخلی آن

از مزایای آن شستشوی راحت و همچین قابل جدا سازی و گذاشتن در یخچال می‌باشد.

 

توجه به داشتن صفحه نمایش هنگام خرید آرام پز

اگر قرار است از قابلیت آرام پز خود برای پختن مواد غذایی مانند خورشت استفاده کنید بهتر است موقع خرید این محصول حتما آرام پزی بخرید که صفحه نمایش داشته باشد. چون در این صورت می‌توانید تنظیمات و ساعتی که در نظر دارید را وارد منو کنید و با خیال راحت خانه را ترک کنید.

توجه به داشتن صفحه نمایش
توجه به داشتن صفحه نمایش

اگر صفحه نمایشی در کار نباشد شما فقط می‌توانید تنظیمات اتوماتیک را انتخاب کنید و تنظیم دستی در کار نیست.

 

دقت به توان آرام پز

توان مصرفی آرام پز يکی از مهمترين ويژگی‌های آن است. توان اين دستگاه‌ها، همانند ساير دستگاه‌های الکتريکی با واحد وات مشخص می‌شود. اين مشخصه، رابطه مستقيمی با قيمت دستگاه و همچنين مصرف برق آن دارد.

دقت به توان آرام پز
دقت به توان آرام پز

توان آرام پزها معمولا بين 100 تا 1500 وات است. در نظر داشته باشيد که هرچه توان دستگاه بيشتر باشد، مصرف انرژی آن نيز بيشتر است.

 

داشتن قابلیت تنظیم دما

بسیاری از آرام پزها دارای دو یا چند دمای قابل تنظیم هستند. برای بعضی از غذاها داغ کردن گوشت یا سبزیجات در ابتدای پخت بسیار مهم است.

داشتن قابلیت تنظیم دما
داشتن قابلیت تنظیم دما

پس وجود چنین قابلیت تنظیم دمایی امکان پخت چنین غذاهایی را با آرام پز برای شما فراهم می‌آورد. بنابراین اگر روی طعم و بوی غذا بسیار حساس هستید، به هنگام خرید آرام پز به این نکته توجه کنید.

 

توجه به قابلیت پخت ته دیگ هنگام خرید آرام پز

علاقه‌ی ما ایرانی‌ها به ته دیگ سابقه‌ای دیرینه دارد، به همین علت سازندگان داخلی و شاید هم خارجی به این علاقه‌ی ما توجه کرده و قابلیت ساخت ته‌دیگ را در محصولات خود پیش‌بینی کرده‌اند، بنابراین زمان خرید به این موضوع توجه داشته باشید.

 

دقت به چراغ‌های نشانگر آرام پز هنگام خرید

در خرید آرام پز مدلی را در نظر داشته باشید که دارای چراغ‌های نشانگر روشن بوده، دسترسی به سوئیچ‌های کنترلی راحتی داشته و نوشته‌های راهنمای روی کلیدهای آن به طور واضحی قابل مشاهده باشند.

 

جنس بدنه آرام پز

بدنه آرام پزها را معمولا از دو ماده استيل يا پلاستيک يا تلفيقی از اين دو ماده می‌سازند. آرام پزهای استیلی بيشتر از استيل‌های ضد زنگ ساخته می‌شوند که علاوه بر استحکام بالا، دارای زيبايی و جلای خاصی نيز هستند.

جنس بدنه آرام پز
جنس بدنه آرام پز

در مقابل بدنه‌های پلاستيکی دارای وزن کمی هستند که سبب سهولت در جابجايی دستگاه می‌شود.

 

وجود زمان سنج در آرام پز

وجود زمان‌سنج برای آرام پزها مهم است. چرا که زمان پخت غذا را نشان داده و به هنگام پایان این زمان هشدار می‌دهد. این زمان‌سنج را با زمان‌سنج شروع با تاخیر اشتباه نگیرید. زمان‌سنج شروع با تاخیر برای شروع و پایان کار اتوماتیک آرام پز استفاده می‌شود.

وجود زمان سنج در آرام پز
وجود زمان سنج در آرام پز

خرید آرام پزهای دارای زمان‌سنج‌های شروع کار با تاخیر را به شما توصیه نمی‌کنیم. چرا که رها کردن غذای گرم در آرام پز ریسک آلوده شدن غذا به باکتری را افزایش می‌دهد. وقتی که آرام پز کاملا خاموش شد، غذا را بلافاصله از آن خارج کنید.

قابلیت خاموش شدن اتوماتيک

وجود قابليت خاموش شدن اتوماتیک سبب می‌شود تا پس از اتمام پخت، دستگاه به طور خودکار خاموش شود و باعث صرفه جویی در مصرف برق می‌شود.