راهنمای خرید بخارپز، بهترین برندهای بخارپز در بازار ایران

راهنمای خرید بخارپز، بهترین برندهای بخارپز در بازار ایران

راهنمای خرید بخارپز، بهترین برندهای بخارپز در بازار ایران

دستگاه بخارپز یکی از لوازم خانگی است برای پخت غذا به کمک بخار. امروزه استفاده از بخارپزها رایج شده است و یک روش ایده آل و بهداشتی برای پخت سبزیجات می‌باشد که باعث حفظ ارزش غذایی شده و یک غذای رژیمی سالم را به ما تحویل می‌دهد. از دستگاه بخارپز برای طبخ گوشت، مرغ و … استفاده می‌کنند. همچنین برای گرم کردن غذا نیز می‌توان از بخارپز کمک گرفت. این دستگاه کمک می‌کند تا با سرعت عالی غذای مصرفی بخارپز شده و احساس یک غذای رژیمی کامل را داشته باشید بنابر این اگر تمایل به مصرف غذای سالم دارید، خرید بخارپز از لوازم ضروری می‌باشد.

بخارپز
بخارپز

امروزه تکنولوژی هر روز در حال پیشرفت می‌باشد و دستگاه‌های مختلفی برای بخارپز نمودن غذا وجود دارد. ما در این قسمت از سایت گلدن ایت چگونگی خرید یک بخارپز خوب را به شما معرفی می‌کنیم.

 

 ارزش بخارپز کردن مواد غذایی

حتما باخبر هستید که با سرخ‌ نمودن مواد غذایی در روغن، به دلیل حرارت دیدن چربی‌ها، احتمال سرطان‌زا شدن مواد غذایی افزایش پیدا می‌کند. آیا می‌خواهید شیوه ی سالم تری برای پخت انواع غذا داشته باشید؟

بخارپز سبزیجات
بخارپز سبزیجات

بخارپز نمودن یک روش ایده آل و خوب برای پخت سبزیجات می‌باشد که با حفظ ارزش غذایی، به روش کاملا سالم و رژیمی غذا را درست می‌کند.

 

انواع دستگاه بخارپز

این روز‌ها دستگاه‌های گوناگونی برای بخارپز نمودن غذا در فروشگاه‌ها وجود دارد که برخی از آن‌ها بسیار راحت و مبتدی و بعضی‌ها پیشرفته و چند منظوره هستند. مدل ساده بخارپز سبدهای استیلی می‌باشند که به شکل پره‌های سوراخ‌دار تولید می‌شوند و داخل قابلمه آب داغ گذاشته می‌شوند و توسط بخار به وجود آمده غذا را به مرحله پخت کامل می‌رسانند، برخی از این سبدها به شکل سیلیکونی ساخته می‌شوند.

Steamer buying
نوعی از بخارپز برقی

در مدلی دیگر از بخارپزهای ساده، می‌توان بخارپز‌های ماکروویو را نام برد که ظرف بخارپز را باید داخل ماکروویوی گذاشت. برخی از این بخارپزهای ساده گازی بوده و در واقع بر روی اجاق گاز قرار داده شده و گرمای مورد نیاز خود را برای تولید بخار از طریق اجاق گاز به دست می‌آورند. البته در زمان استفاده از این بخارپزها بایستی احتیاط کرد و بخار شدن تمامی آب درون آن ممکن بوده خطرآفرین باشند. اما مدل متداول تر این دستگاه‌ها، همان بخارپزهای برقی هستند که کار آن‌ها با جریان برق است.

انواع جدیدتر بخارپز برقی به شکل گروه بندی طراحی‌ و تولید شده‌اند تا نسبت به نوع مواد غذایی، آن را در گروه‌های گوناگون در طبقات مورد نظر قرار داده و بخارپز نمایید.

 

کاربرد بخارپز و استفاده از آن

خرید بخارپز برای اشخاصی مناسب است که به فکر سلامتی خود هستند و می‌خواهند در غذاهای خود روغن نباشد یا کمترین روغن را داشته باشد و در عین حال خوشمزه باشد.

Steamer buying guide, the best steamer brands in the Iranian market
اهمیت حفظ خواص مواد غذایی با بخار پزکردن غذا

سلامتی و مصرف مواد خوراکی سالم با بیشترین خاصیت مغذی، پراهمیت ترین دلیل کاربران برای تهیه بخارپز است.

 

حفظ ارزش و خاصیت مواد غذایی با استفاده کردن از دستگاه بخار پز

از دیگر مزایای بخارپز نمودن مواد خوراکی حفظ ارزش و خاصیت مواد مصرفی، انواع ویتامین‌ها و خاصیت مواد غذایی در غذای شما است. تمام آب مواد خوراکی بخار نمی‌شود و خشک نمی‌شود همچنین در پخت غذا نیازی به روغن‌ ندارد. البته شما در بخارپزها امکان استفاده از روش‌های پخت دیگری را نیز داشته و به عنوان نمونه می‌توانید مواد خوراکی خود را برای پخت در آب بریزید اما باید بگوییم که در این حالت ویتامین‌های مواد خوراکی به آب منتقل شده و یا طی جوشیدن از دست خواهند رفت پس بنابر این با استفاده از دستگاه بخار پز ویتامین‌ها حفظ می‌شود.

 

چندمنظوره بودن دستگاه بخار پز

با استفاده از این دستگاه کاربردی شما قادر خواهید بود انواع گوشت، ماکیان، پاستا، برنج، تخم‌مرغ و حتی صیفی جات را به راحتی و سریع آماده کنید.

 

طرز استفاده آسان دستگاه بخار پز

توسط این دستگاه می‌توانید حجم بالایی از غذا را تهیه کنید بدون آنکه نیاز داشته باشید ظرف دیگری را مورد استفاده قرار دهید. نسبت به گنجایشی که ایندستگاه دارد بعضی از آن‌ها برای خانواده چهار نفره و بعضی برای افراد بیشتری غذا را حاضر می‌کنند.

 

خرید دستگاه بخارپز

اما رایج ترین نوع دستگاه‌های بخارپز، بخارپزهای برقی بوده که نیروی مورد نیاز خود را از جریان برق خواهند گرفت. جدیدترین نوع بخارپزهای برقی به صورت طبقه بندی شده بوده و به شما این امکان را داده تا مواد غذایی را با توجه به نوع آن‌ها در گروه‌های مختلف قرارداده و بخارپز کنید.

بخارپز
بخارپز

نمونه‌های به روزتر بخارپزها نیز به صورت توکار بوده که استفاده از آن‌ها در آشپزخانه‌های مدرن باعث شکوه و زیبایی دو چندان آشپزخانه خواهد شد.

 

بودجه موردنظر برای خرید دستگاه بخارپز

به طورمعمول مواردی نظیر قابلیت‌ها و فناوری‌های موجود در یک دستگاه بخارپز باعث تفاوت قیمت آن با سایر بخارپزها می‌شود. برخی از بخارپزها از قابلیت‌هایی چون ردیف و ظرف مجزا، تایمر دیجیتالی، توان بیشتر، ویژگی‌های ایمنی بالاتر برخوردار می‌باشند از این رو برای اینکه با توجه به بودجه خود بهترین انتخاب را داشته باشید بهتر است موقع خرید دستگاه بخارپز به دنبال ویژگی‌هایی کاربردی در دستگاه مورد نظر خود باشید.

 

از دیگر مزیت های دستگاه بخارپز

برای افرادی که خواهان سلامتی خود بوده و علاقه مند به پخت غذاهای بدون روغن یا نهایتا کم روغن بوده که علاوه بر رژیمی بودن طعم لذیذی را نیز داشته باشند بدون شک دستگاه‌های بخارپز یکی از کاربردی ترین لوازم آشپزخانه به شمار خواهند رفت.

 

طرز استفاده راحت از دستگاه بخارپز

به کمک بخارپزها امکان تهیه غذا در حجمی بالا برای شما وجود داشته و هیچ نیازی به استفاده از ظرفی دیگر نیز نخواهد بود. با توجه به ظرفیت این محصولات برخی از آن‌ها مناسب خانواده‌های 4 نفره بوده و بعضی دیگر نیز به شما امکان پخت غذا برای افراد بیشتری را خواهند داد.

 

میزان استفاده از دستگاه بخارپز

چنانچه قصد خرید این محصول را برای خانه خود داشته اول از همه بایستی ببینید که در روز چند بار از این دستگاه استفاده خواهید نمود، اگر استفاده شما از این محصول برای هر وعده غذایی خود و خانواده است بهتر این است که به سراغ بخارپزهای برقی و با ظرفیت بالاتر بروید، اما در صورت استفاده تنها چند بار در یک ماه از آن، توصیه می‌شود دستگاه سبدی و یا نمونه‌هایی که دارای گنجایش کمی بوده خریداری نمایید.

 

سرعت کارکرد دستگاه بخارپز

یکی از موارد قابل توجه در زمان خرید بخارپز سرعت کارکرد آن خواهد بود. در زمان استفاده از این دستگاه بایستی با مطالعه کتابچه راهنمای آن زمان مناسب را مطابق پخت هر یک از مواد غذایی و حجم آن‌ها در نظیر بگیرید.

نمونه دیگری از دستگاه بخار پز

از آن جایی که بخار ایجاد شده در بخارپزها به نسبت قابلمه آبجوش کمتر بوده سرعت پخت نیز در آن‌ها پایین تر خواهد بود. با توجه به متفاوت بودن فناوری‌های استفاده شده در هر یک از دستگاه‌های بخارپز لذا سرعت پخت نیز در آن‌ها با دیگری متفاوت می‌باشد. برای نمونه در یک بخارپز برقی برای پخت هویج تقریبا یک ربع زمان لازم است و این در حالی است که بخارپزهای اجاقی این کار را تنها در 8 دقیقه انجام خواهند داد.

 

 درجه‌ آب در دستگاه بخارپز

مطمئن شوید که بخارپز شما دارای درجه‌ بندی مناسب و قابل مشاهده روی مخزن آب است. از این طریق می‌توانید از پرشدن مخزن اطمینان حاصل کنید. بخارپز‌های برقی اکثراً تمام آب را استفاده نمی‌کنند و دارای زنگ هشدار در صورت خالی شدن مخزن هستند. در بسیاری موارد می‌توان همزمان با پخت غذا مخزن را مجدداً پر کرد.

بخارپز
دستگاه بخارپز دارای درجه بندی مشخص هستند

بعضی از بخارپزها به یک ورودی آب کوچک مجهزاند که از طریق آن می‌توانید بدون نیاز به خارج کردن ظرف‌ها مخزن را دوباره پر کنید.

 

 گرم نگه داشتن غذا در دستگاه بخارپز

در انتخاب به دنبال بخارپزی باشید که با امکان گرم‌ نگه داشتن غذا را دارند. این امکانوجود دارد که غذا را تا دو ساعت پس از پخت و تا زمان سرو غذا گرم نگه دارد. بعضی از مدل‌ها پس از پخت غذا به شکل خودکار آن را گرم نگه می‌دارند، درحالی که برخی دیگر باید پیش از آغاز پخت تنظیم شوند. همچنین به یاد داشته باشید که برای استفاده از این گزینه باید مخزن آب بخارپز را پر نگه دارید.

 

برنامه‌های گوناگون برای طبخ غذا در دستگاه بخار پز

بهتر است در هنگام خرید دستگاه از مدل‌هایی استفاده کنید که دارای برنامه‌های گوناگون برای طبخ غذا باشد، در این حالت شما می‌توانید پخت ماهی، صیفی جات و گوشت را به راحتی توسط این دستگاه و بدون نیاز به دستگاه‌های دیگر انجام دهید.

 

امکان طبخ برنج و تخم مرغ در دستگاه بخارپز

اگر بخارپزهای امروزی را خریداری کنید شما به راحتی می‌توانید برنج و تخم مرغ را درون دستگاه طبخ کنید چرا که اکثر بخارپزهای امروزی دارای یک ظرف برای طبخ برنج هستند.

تخم مرغ در بخارپز
امکان پخت تخم مرغ در دستگاه بخارپز

این عمل باعث می‌شود تا زمان طبخ برنج افزایش پیدا کند و تا حدود 45 دقیقه زمان نیاز داشته باشد اما در انتها مطمئن هستنید که برنج به خوبی پخته شده و نیاز به لوازم دیگری برای پخت برنج نخواهید داشت. در صورتی که می‌خواهید به کمک بخارپز تخم مرغ آماده کنید باید در هنگام خرید دستگاهی را تهیه کنید که دارای ویژگی‌های طبخ تخم مرغ باشد. برای قرار دادن تخم مرغ‌ها درون بخارپز سبد مخصوصی وجود دارد که شما می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید.

 

امکان آماده کردن سوپ

برخی از دستگاه‌های بخارپز ویژگی آماده کردن سوپ را دارا می‌باشد. برای این امر در قسمت پایینی بخارپز یک سینی برای جمع کردن شیرابه مواد غذایی وجود دارد. اگر مواد غذایی سر ریز شود در این سینی جمع شده و می‌توانید به راحتی آن را شستشو دهید.

 

نظافت و شستشوی بخارپز

طریقه نظافت هر دستگاه بخارپز با توجه به سایز و مدلی که داشته متفاوت خواهد بودبطور معمول بخارپزهایی که غذاها را به خوبی پخته معمولا شستشو و نظافت آسانی نیز داشته و حتی امکان شستشوی آن‌ها در ماشین ظرفشویی نیز وجود دارد.

بخارپز تفال
بخارپز تفال

جنس محصول به تدریج منافذ موجود در شبکه‌های بخارپزها بسته خواهد شد از این رو بایستی پس از هر بار استفاده به خوبی تمیز شوند. برخی از بخارپزی‌ها دارای سبدهایی بوده که به راحتی قابل جدا شدن هستند و شما توانسته آن‌ها را مستقیما در زیر شیر آب شسته و یا حتی در ماشین ظرفشویی بگذارید. بیکی از پارامترهای مهم در هنگام خرید جنس محصول می‌باشد، شما در هنگام خرید باعث به جنس دستگاه توجه کنید.

 

 دستگاه بخار پز ناسا الکتریک مدل NS-701

بخارپز ناسا الکتریک دارای بدنه ی دستگاه از جنس استیل ضدزنگ بوده و به آسانی با یک دستمال نم دار قابل پاکسازی است. جنس این دستگاه از پلاستیک باکیفیت ساخته شده است. بخارپز دارای نشانگر آب بوده که به شما امکان بررسی میزان آب منبع را به راحتی می‌دهد این بخارپز دارای توان 700 وات است و علاوه بر بخارپز کردن انواع سبزیجات و گوشت می‌تواند در پخت تخم مرغ نیز به شما کمک کند. محصول فوق دو کیلوگرمی بوده و دارای سه قفسه مختلف برای پختن انواع غذاها به صورت همزمان است.لوازم این دستگاه به راحتی از هم تفکیک شده و به راحتی شستشو داده می‌شود. همه قفسه‌های ذکر شده درون محصول قرار می‌گیرند تا جای کمتری را اشغال کنند.

بخارپز ناسا الکتریک مدل NS-701‏
بخار پز ناسا الکتریک مدل NS-701

همچنین دستگاه از سیستم خاموش کننده اتوماتیک بهره مند است که این امر از آسیب دیدن محصول و سوختن ناگهانی غذا پیشگیری می‌کند. سیستم گرم نگهدارنده موجود در این دستگاه باعث می‌شود تا مواد غذایی گرم باقی بماند. از دیگر قابلیت‌های این نوع بخارپز را میتوان به تایمر 120 دقیقه و محفظه جمع آوری سیم در زیر دستگاه و چراغ نشانگر وضعیت روشن- خاموش اشاره کرد.

 

 دستگاه بخار پز پارس خزر مدل FS-12000P

پارس خزر، یک شرکت بزرگی ایرانی است که از سال 1347 با همکاری شرکت توشیبا ژاپن، آغاز به کار کرده است. پارس خزر در زمینه‌های ساخت انواع لوازم‌خانگی، فعالیت‌های گسترده‌ای در کشور انجام می‌دهد. دستگاه بخارپز پارس خزر مدل FS-12000، یک محصول با طراحی ساده و درعین‌حال کاربردی می‌باشد.

parskhazar
بخارپز پارس خزر مدل FS-12000P

این دستگاه با ظرفت 12 لیتر و مخزن آب 1 لیتری طراحی و ساخته‌شده است. از دیگر مشخصات فنی این بخارپز می‌توان به تایمر 60 دقیقه‌ای، نشانگر میزان آب، قابلیت استفاده به‌صورت یک طبقه حجیم، دارای پنجره‌ی نشانگر میزان آب و امکان اضافه نمودن آب در حین پخت، تایمر 60 دقیقه‌ای زنگ‌دار، دارای قطع کن خودکار، ظرف جمع‌آوری عصاره مواد غذایی و قابلیت جمع‌آوری سیم در زیر بدنه اشاره کرد.