تفاوت سینمای خانگی و ساندبار

تفاوت سینمای خانگی و ساندبار

تفاوت سینمای خانگی و ساندبار

در این مطلب از گلدن ایت قصد داریم تفاوت سینمای خانگی و ساندبار را مشخص کنیم. با پیشرفت فناوری، تلویزیون‌های جعبه‌‌ دار با بلندگوهای بزرگ، جای خود را به تلویزیون ‌هایی باریک با بلندگو‌های کوچک دادند. این تلویزیون ‌ها اگرچه تصاویر را خارق ‌العاده‌ پخش می‌کنند، اما اغلب کیفیت صدای پایینی دارند. از این رو سیستم‌های صوتی یعنی ساندبار و سینمای خانگی که هردو به بهتر پخش شدن صدای تلویزیون کمک می‌‌کنند، به بازار عرضه‌ شدند. بین این دو سیستم صوتی رقابت نزدیکی وجود‌ دارد و عده‌ای در انتخاب ساندبار یا سینمای خانگی دچار تردید هستند.

 

ساندبار بخرم یا سینمای خانگی

وجود یک سیستم صوتی مناسب با قابلیت‌های فراوان و کارآمد، می‌تواند کیفیت صدای تلویزیون را افزایش دهد. در پایان این شما هستید که بین این دو سیستم صوتی یکی را انتخاب می‌کنید.

ساندبار بخرم یا سینمای خانگی
ساندبار بخرم یا سینمای خانگی

باید عوامل متعددی مانند بودجه و متراژ اتاق را در نظر بگیرید تا بزرگی یا صدای بیش از اندازه شما را آزار ندهد.

 

تفاوت بین سینمای خانگی و ساندبار

تلویزیون های مدرن با ضخامت بسیار کم در مقایسه با تلویزیون های CRT جعبه دار سال های پیش بسیار عالی به نظر می‌رسند، اما اغلب کیفیت صدای بالایی دارند. به سادگی با اتصال یک ساندبار می‌توان کیفیت صدای تلویزیون را به شدت بهبود بخشید.

تفاوت بین سینمای خانگی و ساندبار
تفاوت بین سینمای خانگی و ساندبار

یک سیستم صوتی فراگیر (سینما خانگی) می‌تواند کارهای بیشتری نیز انجام دهد که احساسی جذاب شبیه به حضور در سینما داشته باشید. اینکه کدام سیستم صوتی را انتخاب کنید به بودجه و شرایط مورد نیاز شما بستگی دارد. در ادامه به بررسی و مقایسه این دو سیستم صوتی می‌پردازیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید. همچنین می‌توانید مقایسه تلویزیون تخت یا تلویزیون خمیده را در اینجا مشاهده کنید.

 

صدای فراگیر و دالبی

برای بسیاری از افراد ساند بار ها بهترین روش برای بدست آوردن کیفیت صدای مطلوب از تلویزیون است. به عبارتی دیگر ساند بار ها در اصل، برای جبران صدای ضعیف در تلویزیون های صفحه تخت مدرن طراحی شده است. اما اگر حجم صدای تولید شده از طریق ساند بار ها برای شما رضایت بخش نیست و همچنین علاقه مند به سیستم های صوتی با صدای فراگیر و دالبی هستید، سینمای خانگی انتخاب معقول تری برای شما است.

صدای فراگیر و دالبی
صدای فراگیر و دالبی

به کمک سینمای خانگی شما در واقع یک سینمای واقعی را در خانه ی خود شبیه سازی می‌کنید. اما این نکته را در نظر بگیرید که شما تنها زمانی می‌توانید از فناوری پخش صدای دالبی استفاده کنید که فایل و فیلم مورد نظر از این قابلیت پشتیبانی کنند. در غیر این صورت پخش صدا به شیوه ی معمول استریو خواهد بود.

 

تفاوت سینمای خانگی و ساندبار در میزان سیم کشی

پیشرفت فناوری ‌های بکار رفته در تولید این محصولات، منجر به ارائه سیستمی شد که در آن نسبت به سینمای خانگی، نه تنها میزان سیم کشی ‌های مورد نیاز، ابعاد و قیمت تمام شده کاهش پیدا کرد، بلکه قابلیت‌های ارتباطی پرکاربردی نیز به آن اضافه شد.

تفاوت‌ سینمای‌ خانگی‌ و‌ ساندبار‌ در میزان سیم کشی
تفاوت سینمای خانگی و ساندبار در میزان سیم کشی

این سیستم‌ها ساندبار نام داشتند. مهم‌ترین مزیت ساندبارها، رفع بزرگ ‌ترین ایراد سینمای خانگی یعنی سیم‌کشی‌ های طولانی بود. این مشکلات و خطرات پنهان سازی کابل‌های طولانی در منزل بسیار آزار دهنده بود.

 

تفاوت در درگاه های ارتباطی

از نظر درگاه ‌های ارتباطی، ساندبارها دارای پورت ‌های وای فای، HDMI، AUX و بلوتوث هستند که پخش آهنگ از طریق دیگر دستگاهها مانند موبایل را امکان ‌پذیر می‌کند. بعلاوه اکثر ساندبار ها مجهز به پورت USB هستند که پخش آهنگ را از طریق این درگاه تسهیل می‌کنند.

درگاه های ارتباطی
درگاه های ارتباطی

اما سینماهای خانگی علاوه بر درگاه ‌های مورد اشاره، بعضا مجهز به پخش‌کننده بلوری هستند که به کمک آن، محتویات صوتی و تصویری را از طریق Blu-Ray و DVD، با کیفیت بسیار عالی پخش می‌کنند.

 

تفاوت سینمای خانگی و ساندبار در عملکرد صوتی

ساندبارها امکانات اضافه و کم استفاده‌ی سینماهای خانگی را ندارند و این باعث حذف بسیاری از نقاط ضعف سینمای خانگی در ساندبار شده است. به عنوان مثال در هنگام پخش موسیقی در محیط‌های خانگی، با کوچکترین انحراف بلندگوها از محل استاندارد، فرکانس صدای تولید شده به شدت دچار به هم ریختگی می‌شود.

تفاوت سینمای خانگی و ساندبار در عملکرد صوتی
تفاوت سینمای خانگی و ساندبار در عملکرد صوتی

یعنی در یک مکان فرکانس پایین تولید شده توسط ساب ووفر به راحتی شنیده می‌شود، ولی در محلی دیگر صدای Vocal بر صدای پایه غلبه می‌کند. این فقدان بالانس در صدا، تقریبا در سینمای خانگی قابل رفع نیست ولی در ساندبارها وجود ندارد. اما ساندبارها نیز بی‌عیب نیستند. این دستگاه‌ها انعطاف ‌پذیری لازم برای رعایت تمام استانداردهای دالبی و چند کاناله را ندارند. به همین دلیل صدای دالبی به صورت کامل در آن‌ها پخش نمی‌شود.

 

تفاوت سینمای خانگی و ساندبار در شیوه ی نصب

نصب و سیم کشی ساندبار ها بسیار راحت است. مخصوصا اگر شرکت سازنده ی ساندبار و صفحه ی نمایشگر تلویزیون یکسان باشد. در مقابل نصب و سیم کشی سینمای خانگی به دلیل تعدد اسپیکر ها، چالش برانگیز تر است.

تفاوت سینمای خانگی و ساندبار در شیوه ی نصب 
تفاوت سینمای خانگی و ساندبار در شیوه ی نصب

این مشکل زمانی پر رنگتر می‌شود که شما تصمیم بگیرید دو تا از اسپیکر ها را در فاصله ی مکانی دورتری نسبت به تلویزیون قرار دهید.

 

تفاوت در قیمت

ساندبارها از امکانات و قابلیت های فراوانی در کنار قیمت تمام شده کمتر برخوردار هستند. اتاق های نشیمن کوچک نیازی به یک سیستم صوتی چون سینما خانگی که از تعداد زیادی بلندگو و ساب ووفر تشکیل شده ندارد. از این رو اگر قصد دارید که صدای تلویزیون خود را بهتر و با کیفیت تر کنید اما دوست ندارید که هزینه زیادی بابت یک سیستم صوتی متحمل شوید، خرید ساندبار بهترین گزینه است.

ساندبار ‌یا‌ سینمای‌ خانگی
ساندبار ‌یا‌ سینمای‌ خانگی

ساندبار راهکاری ساده برای بهبود صدای تلویزیون اتاق نشیمن شماست و هم چنین شما از سیستم شیک و چندکاره برای همه انواع رسانه برخوردار خواهید شد. به طور کلی قیمت ساندبار از قیمت سینما خانگی کمتر و در نهایت مقرون به صرفه تر است.

 

سخن پایانی

اگر موارد گفته شده را به خوبی بررسی کنید حتما می‌توانید سیستم صوتی مناسب خود را پیدا کنید. دقت کنید انتخاب نهایی کاملا شخصی و سلیقه ای است چرا که هر کدام از سیستم های صوتی مزایا و معایب خود را دارند و همچنین هر کدام بر مبنای اهداف بخصوصی ساخته شده اند.