قهوه ساز خانگی؛ آشنایی با انواع قهوه ساز خانگی

قهوه ساز خانگی؛ آشنایی با انواع قهوه ساز خانگی

قهوه ساز خانگی؛ آشنایی با انواع قهوه ساز خانگی

شناخت انواع دستگاههای قهوه ساز خانگی برای درست کردن انواع قهوه، به شما برای انتخاب قهوه ی مورد علاقه تان کمک می‌کند. هر دستگاه قهوه ساز بسته به زمانی که قهوه را آماده می‌کند، حجم، وزن و میزان قدرت آن کاردبردهای متفاوتی دارند. در ادامه مطلب از گلدن ایت به معرفی انواع دستگاه های قهوه ساز می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

1- قهوه ساز خانگی فرنچ پرس

فرنچ پرس یکی از دستگاههای بسیار قدیمی و مرسوم برای دم کردن قهوه است. این دستگاه برای نخستین بار در سال 1929 توسط طراحی ایتالیایی به ثبت رسید. با دم کردن قهوه توسط فرنچ پرس، بیشترین مقدار طعم از دانه‌‌های قهوه استخراج می‌شود و در نتیجه فنجان قهوه‌ی غلیظ و لذیذی مملو از عطری خوش به دست خواهید آورد.

قهوه ساز خانگی فرنچ پرس
قهوه ساز خانگی فرنچ پرس

فرنچ پرس از یک ظرف استوانه‌ای شیشه‌ای، پلاستیکی یا فلزی، یک سرپوش پلاستیکی یا فلزی و نیز یک فیلتر شیب‌دار از جنس نایلون یا سیم ظریف تشکیل شده که دانه‌های قهوه را از آب جدا می‌کند. این دستگاه طراحی شیکی دارد و به آسانی قابل حمل است. از آن‌جا که دستگاه فاقد فیلتر کاغذی h‌ست، روغن‌های طبیعی موجود در دانه‌های قهوه از بین نمی‌روند. این دستگاه منبع حرارت داخلی منحصر به فردی نیز ندارد.

 

2- قهوه ساز خانگی با غلاف یا کپسول

این دستگاه‌ها بسیار شبیه دستگاه‌های اسپرسو هستند. هر دو از فشار بخار آب استفاده می‌کنند و کیفیت قهوه یکسانی را ارائه می‌دهند. این مدل‌ها جدیداً به علت سهولت در استفاده بسیار مورد استقبال مصرف‌کنندگان قرار گرفته‌اند.

قهوه ساز خانگی با غلاف یا کپسول
قهوه ساز خانگی با غلاف یا کپسول

برای استفاده از آنها، کافی است مخزن آنها را با آب پر کرده و غلاف مورد نظر خود را قرار دهید. بعد از فشار دادن یک دکمه، قهوه خود را در کمتر از یک دقیقه تحویل می‌گیرید. این مدل‌ برای افرادی که وقت کمتری برای تهیه قهوه دارند و زمان برای آنها مهم است، بسیار مناسب است.

 

3- قهوه ساز خانگی فیلتردار

قهوه سازهای فیلتردار حجم‌های مختلفی دارند، کار با آن‌ها بسیار ساده است و به‌ طور گسترده‌ای در منازل و شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قهوه ‌جوشها با عنوان قهوه ساز قطره‌ای هم نامیده می‌شوند.

قهوه ساز خانگی فیلتردار
قهوه ساز خانگی فیلتردار

می‌توان به ‌جای فیلتر این دستگاه‌ها، از فیلترهای کاغذی یک ‌بار مصرف هم استفاده کرد که بهداشتی تر هستند. بعد از ریختن قهوه و آب درون دستگاه، آب شروع به گرم شدن کرده و کم‌ کم به فیلتر حاوی قهوه اضافه می‌شود، پس نیازی نیست که شما از قبل، آب را بجوشانید.

 

4- اسپرسوساز معمولی یا قهوه جوش

این نوع دستگاه به دلیل روند رو به رشد روزافزون علاقمندان به اسپرسوT افراد بیشتری را به خود جذب می‌کند. این قهوه جوشها دارای چند قسمت برای نگهداری آب و قهوه هستند. در این نوع قهوه‌ساز‌ها از فشار بخار قوی برای دم کردن قهوه استفاده می‌شود.

اسپرسوساز معمولی یا قهوه جوش
اسپرسوساز معمولی یا قهوه جوش

این روش بدون فیلتر می‌تواند در عرض چند دقیقه یک فنجان قهوه تولید کند. با این وجود، معمولاً تهیه مقادیر زیادی از اسپرسو با این دستگاه ممکن نیست. دستگاههای اسپرسو امروزی و جدید از ویژگیهای بسیار خوبی برخوردار هستند. مدلهای جدیدتر می‌توانند کاپوچینو یا انواع نوشیدنی‌های دیگر مثل چای، قهوه لاته و… تولید کنند. این مدلهای استثنایی برای انجام این کار به یک قطعه مخصوص مجهز شده‌اند.

 

5- قهوه ساز خانگی خلأ یا وکیوم

این قهوه ساز توسط شخصی به نام لوف در سال 1830 اختراع شد. لوف اهل برلین آلمان بود.این دستگاه دو محفظه متصل به هم دارد و به کمک خلا قهوه را آماده می‌کند.

قهوه ساز خانگی خلأ یا وکیوم
قهوه ساز خانگی خلأ یا وکیوم

این دستگاه دارای فیلتر می‌باشد و این فیلتر از الیاف شیشه ای یا فلزی، کاغذ یا نایلون می‌باشد.جنس محفظه ها معمولا از شیشه ی بوروسیلیکات‌، فلز یا پلاستیک می‌باشد.

 

6- اسپرسو ساز دستی؛ قهوه ساز خانگی

اگر به دنبال تهیه قهوه ای لذت بخش هستید و قیمت قهوه ساز نیز برایتان مهم بوده و محدودیت مالی دارید، می‌توانید سراغ اسپرسوسازهای دستی بروید.

اسپرسو ساز دستی
اسپرسو ساز دستی

اسپرسوسازهای دستی مانند اسپرسوسازهای اتوماتیک برای جوشاندن آب به انرژی نیاز دارند ولی برخلاف اسپرسوسازهای تمام اتوماتیک، در اسپرسوسازهای دستی، این نیروی دست است که فشار موردنیاز برای عبور آب از میان قهوه را فراهم می‌کند.

 

7- دستگاه قهوه ساز با چرخ یکپارچه

این دستگاه‌ها بدون شک مورد علاقه طرفداران حرفه‌ای قهوه هستند. این مدل‌ها تولید نوشیدنی از دانه‌های قهوه را ممکن می‌سازند. برای انجام این کار، این قهوه‌ساز‌ها دارای یک چرخ داخلی هستند، که به شما این امکان را می دهد تا از عطر یک قهوه خوب با روش سریع و کیفیت عالی لذت ببرید.

دستگاه قهوه ساز با چرخ یکپارچه
دستگاه قهوه ساز با چرخ یکپارچه

برای استفاده از این مدلها کافی است مخزن آب و مخزن قهوه را از دانه‌های قهوه پر کنید. سپس فقط باید فشار دادن یک دکمه می‌توانید قهوه خود را در کمتر از 2 دقیقه تحویل بگیرید. این روش به شما این امکان را می‌دهد تا دانه‌های مختلف قهوه را برای تجربه طعم متفاوت مخلوط کنید. بعضی از دستگاه‌ها حتی این امکان را به شما می‌دهند تا غلظت قهوه را نیز مشخص کنید. با وجود همه این نکات خوب، این مدلها گاهی پر سر و صدا هستند.

 

8- دستگاه اسپرسوساز؛ قهوه ساز خانگی

اسپرسو قهوه ی غلیظی است که پایه ی خیلی از قهوه‌ها و نوشیدنیهای بر پایه‌ی قهوه می‌باشد. اسپرسو به دلیل میزان کافیین بالایی که دارد انرژی بدن را تامین می‌کند. از اسپرسو برای تهیه ی نوشیدنیهایی مانند کافه لاته، کاپوچینو، موکا و آمریکانو استفاده می‌شود.

دستگاه اسپرسوساز
دستگاه اسپرسوساز

طبق تحقیقات انجام شده اسپرسو به دلیل غلظت بالا و میزان کافیین بالایی که دارد روی سیستم مغزی اثر زیادی می‌گذارد و حافظه و تمرکز را افزایش می‌دهد. در صورتی که اسپرسو در منزلتان زیاد استفاده می‌کنید پس قطعا دستگاه اسپرسوساز را در خانه احتیاج دارید.

همچنین می‌توانید درباره محصولات بادوام پارس خزر که می‌توانند دستیار شما در آشپزخانه‌تان باشند را در اینجا مشاهده کنید.