جاروبرقی هوشمند چیست؟ مزایا و معایب آن

جاروبرقی هوشمند چیست؟

جاروبرقی هوشمند چیست؟ مزایا و معایب آن

در زمان‌های گذشته نظافت و تمیز کردن منزل یکی از سخت‌ترین کار ها به حساب می‌آمد اما با گذر زمان و پیشر فت تکنولوژی، جاروبرقی‌های بسیار خوبی با ساده‌ترین عملکرد طراحی و جایگزین جاروهای سنتی شدند و به بازار عرضه شدند. اما هم اکنون تکنولوژ‌ی پیشرفت زیاد ی کرده است تا جایی که جاروبرقی های هوشمند جایگزین جاروبرقی های معمولی شدند. در ادامه از این مقاله از فروشگاه هشت طلایی این جاروها را بررسی خواهیم نمود.

 

جاروبرقی هوشمند چیست؟

شاید تا به الان این سوال برای شما ویش آمد ه باشد که جاروبرقی هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟ جاروبرقی هوشمندو یا جاروبرقی رباتیک در سال‌های اخیر به بازار معرفی شدند و در زمان خیلی کوتایی به خانه های مدرن وارد شدند. این جاروها منزل را جارو می‌کشند و پس از اتمام کار خود به محل شارژ باتری برمیگردند. بعضی از این جاروهای هوشمند به کنترل مجهز می‌باشند و یا از طریق گوشی هوشمند تنظیم می‌شوند. با این ویژگی جذابی که این جاروهای هوشمند دارند افراد می‌توانند در زمان مشخصی از طول روز عملیات جاروکشی را انجام دهند.

جارو‌برقی‌های ‌هوشمند‌
جاروبرقی هوشمند

این جاروبرقی هوشمند دارای برس های مختلفی می‌باشد و برای تمیز کردن انواع کف پوش ها و هم چنین موی حیوانات بسیار مناسب می‌باشند. این جاروها قابلیت تشخیص ارتفاع دارند و گوشه و کنار خانه ها را می‌توانید با خیالی آسوده آن‌ها بسپرید.

 

ویژگی های جارو برقی هوشمند

 1. جارو رباتیک در درجه اول یک جارو برقی هوشمند بوده و بدون دخالت دست، به صورت خودکار می‌تواند به نظافت منزل بپردازد.
 2. جاروی رباتیک این امکان را نیز دارد که پس از پایان نظافتش خودش به صورت خودکار به محل شارژ خود برگردد.
 3. قدرت بالا و صدای کم، از جمله مزیت‌های بارز جاروهای برقی روباتیک می‌باشد.
 4. جارو برقی هوشمند، قابلیت اتصال آن به اینترنت و ارتباط با سایر وسایل هوشمند خانه را دارد.
 5. جاروی رباتیک دارای سنسور تشخیص ارتفاع است تا زمانیکه به پله نزدیک می‌شود، مسیر خود را تغییر می‌دهد.
 6. ابعاد و فرم ظاهر آن به گونه‌ای است که می‌تواند زیر کابینت، میز، تخت خواب و .. رفته و حتی گوشه‌ها و کنج‌های خانه را با کمک برس‌های متفاوتش تمیز نماید.
 7. جاروبرقی رباتیک ارتفاعش برابر با ۱۰ سانتی‌متر است، چنانچه ارتفاع زیر مبل، میز و کابینت شما بیشتر از ۱۰ سانتی‌متر باشد، جاروی رباتیک، می‌تواند نظافت آن‌ها را به راحتی انجام دهد.
 8. جاروی رباتیک تا حدود ۲ سانتی‌متر بالا می‌رود. بنابراین اگر فرش منزل شما ارتفاعش کمتر از ۲ سانتی‌متر باشد، جاروی هوشمند به راحتی آن را تمیز خواهد کرد.
 9. جاروی رباتیک مجهز به سیستم عیب یاب است و به محض بروز کوچک‌ترین نقص به شما مشکل را اطلاع خواهد داد.
 10. ویژگی‌ بارز جاروبرقی هوشمند، مجهز بودن آن به سنسورهای قوی و چشم الکترونیکی است که قدرت آنالیز و تشخیص مسیر و قدرت تشخیص اشیا را به دستگاه می‌دهد.

 

حسگرهای جاروبرقی های هوشمند

چگونگی عملکرد حسگرها بر اساس مدل و سازندگان آن‌ها متفاوت می‌باشد اما حسگرهای یک جاروبرقی رباتیک از پیش برنامه ریزی شده‌اند که در موقعیت های مختلف چه رفتاری را از خود نشان دهند. مانند مواقعی که با دیوار، موانع و پرتگاه برخورد می‌کنند. در ادامه حسگرها را توضیح خواهیم داد:

 

حسگرهای چرخشی

جاروبرقی های رباتیک از حسگرهای نوری میزان چرخش چرخ‌ها را ارزیابی می‌کنند، با استفاده از تعداد چرخش چرخ‌ها و محیط دایره‌ی چرخ، میزان مسافتی را که طی کرد‌ه‌اند حساب می‌کنند. قبل از اینکه این جاروها از این تکنیک استفاده کنند از سنسور مسیریابی استفاده می‌کردند. در حال حاضر این تکنولوژی در مدل‌هایی از جاروبرقی هپشمند که قیمت کمتری دارند استفاده می‌شود. چرا که این فناوری درست است قابل اجرا می‌باشد، اما کارآمد و تاثیرگذار نمی‌باشد. جاروهای هوشمند مجهز به حافظه می‌باشند، تا موقعیت وسایل و چیدمان خانه را در حافظه خود ثبت نمایند تا دفعات بعدی با آن‌ها برخورد نداشته باشند.

حسگرهای جاروبرقی هوشمند
حسگرهای جاروبرقی هوشمند

بر اساس این آزمایش‌های انجام شده، مشاهده شد که تا زمان داشتن شارژ باتری جاروبرقی هوشمند این دستگاه هوشمند چندین بار از تمام قسمت‌های اتاق عبور خواهد کرد و همه‌ی سطح اتاق را پوشش می‌دهد و تمیز می‌نماید. این کار باعث طولانی شدن زمان جارو کردن می‌شود. جاروبرقی رباتیک به نواحی‌ای که به‌صورت نا‌همدست و غیریکنواخت جارو شده باشند، در مقایسه با سایر نواحی توجه بیشتری دارد.

 

حسگرهای پرتگاه

پله‌ها بزرگ‌ترین خطر برای جاروبرقی‌ های هوشمند به حساب می‌آیند. واژگونی این ربات‌ها هم به خود ربات و هم هر‌آنچه در مسیر این دستگاه قرار دارد را در معرض خطر و آسیب قرار می‌دهد. به همین دلیل حسگرهای پرتگاه برای ایمنی این دستگاه و وسایلی که در مسیر آن قرار دارند ضروری می‌باشد. این حسگرها با ارسال سیگنال‌های مادون قرمز به کف زمین، مسافت تا سطح زمین را اندازه‌گیری می‌نمایند.

عبور جارو برقی هوشمند از زیر میز
عبور جاروبرقی هوشمند از زیر میز

اگر این سیگنال‌ها به دستگاه فورا برگشت داده نشوند، ربات حس می‌کند به مکانی که ارتفاع دارد مانند، پله یا هر چیزی که شبیه پرتگاه باشد رسیده است و تغییر مسیر می‌دهد.

 

حسگرهای مانع

خانه شما شامل مجموعه‌ای از موانع و در واقع مسیری از پایه‌های صندلی، میزهای قهوه، مبل‌ها و اسباب بازی‌های سرگردان می‌باشد. اما حسگرهای به‌کار رفته در سپرهای ضربه‌گیر جاروبرقی هوشمند به آن کمک می‌کند تا بدون کاهش سرعت از این موانع عبور نماید. در واقع، زمانی که سپر ضربه‌گیر جاروبرقی هوشمند با مانعی برخورد می‌کند، حسگر قرار گرفته در آن اطلاع می‌یابد، به این ترتیب ربات جاروبرقی می‌تواند مسیر خود را تغییر دهد و از آن مانع دور شود تا یک مسیر بدون مانع را پیدا نماید. مسیری را که ربات پس از برخورد انتخاب می‌نماید از طریق محلی است که سپر ضربه‌گیر با شی‌ء تماس پیدا می‌کند، مشخص خواهد شد.

 

حسگرهای دیوار

حسگرهای دیوار به جاروبرقی رباتیک کمک می‌کنند که موانع را تشخیص دهد و همچنین از نور مادون قرمز استفاده نماید تا از کنار موانع عبور نماید. این جاروبرقی های هوشمند می‌تواند لبه‌ی دیوار را تمیز نمایند. حسگرهای دیوار کمک می‌کنند که جاروی رباتیک لبه‌ی مانعی مانند، دیوار را بدون برخورد و سائیدگی تمیز که این یک امتیاز مهم برای آن به حساب می‌آید.

 جاروبرقی هوشمند
جاروبرقی هوشمند

این درحالی است که جاروبرقی‌های معمولی در زمان تمیز کردن لبه‌ها مدام با دیواره‌ها برخورد می‌کنند. همچنین در مدل‌هایی که قابلیت‌های نقشه‌برداری دارند، سنسورهای دیوار به جاروبرقی رباتیک کمک می‌کند تا مسیر راهرو‌ها و ورودی‌های در را در صورت باز بودن، دنبال نمایند و نواحی جدیدی را برای تمیز کردن پیدا می‌کند.

 

مزایای جاروبرقی هوشمند

 • مهم‌ترین مزیت جارو‌برقی های هوشمند این است که خودکار کار می‌کنند. مدل‌های جدیدتر را می‌توان با اپلیکشن مخصوص به آن در هر جایی کنترل نمود.
 • به دلیل ابعاد کوچکی که دارند به‌راحتی می‌توانند هر جایی که دسترسی به آن سخت است را تمیز نمایند. جاروی هوشمند به‌راحتی زیر مبل و دیگر وسایل را تمیز می‌کنند و دیگر نیازی به جابجایی نمی‌باشد.
 • جاروهای رباتیک مثل جاروهای معمولی به برق وصل نیستند و نیاز به شارژ دارند. اما نیازی نیست نگران تمام شد شارژ باتری آن باشید. آن‌ها آنقدر هوشمند هستند که خودشان در زمان نیاز سراغ شارژر می‌روند.
 • مصرف انرژی این جارو‌ها در مقاسیه با جاروهای قدیمی بسیار کمتر می‌باشد. اگر دغدغه‌های محیط زیستی دارید، این تکنولوژی می‌تواند به شما کمک نماید.

 

معایب جارو برقی هوشمند

 • حسگر‌ها برای کارایی درست و بهتر این وسایل طراحی شده‌اند. مثلا برای این که مسیر را پیدا کنند، ارتفاع را تشخیص بدهند و از پله نیافتند یا این که جایی را از قلم نیاندازند. اما گاهی می‌توانند باعث دردسر هم بشوند. مثلا شاید بخشی از فرشی که استفاده می‌کنید سیاه باشد، نمونه‌هایی هستند که ممکن است رنگ سیاه را از ارتفاع تشخیص ندهند. پس در آن نقطه متوقف می‌شود.
 • اگر خانه سطح همواری داشته باشد، چیزی جلودار آن‌ها نیست. ممکن است جارو را وسط سرویس بهداشتی پیدا کنید. البته برای بعضی از مدل‌ها قابلیتی به اسم دیوار مجازی در نظر گرفته شده است. یعنی اطلاعاتی به دستگاه می‌دهید که آن قسمت را دیوار در نظر بگیرد و از آن عبور نکند. اما اگر جاروی رباتیک شما این امکان را نداشته باشد به سرویس بهداشتی راه پیدا می‌کند.
 • یکی از چیزهایی که ممکن است افراد زیادی نتوانند این جاروها را خر یداری نمایند قیمت آن‌ها می‌باشد. همچنان تکنولوژی جدیدی به حساب می‌آیند و از جاروهای معمولی بسیار پیچیده‌تر هستند. پس نمی‌توان انتظار داشت قیمت آن‌ها پایین باشد.
 • درست است آن‌ها به‌خوبی از پس تمیز کردن خانه بر می‌آیند. اما اگر قدرت مکش جارو برقی برای شما مهم‌ترین فاکتور است باید برای نسل بعدی این جارو‌ها صبر کنید چرا که قدرت مکش جارو برقی های معمولی بیشنر از آن‌ها می‌باشد.