پرزگیر لباس چیست و چه کاربردی دارد؟

پرزگیر لباس چیست؟ کاربرد آن در لباس ها

پرزگیر لباس چیست و چه کاربردی دارد؟

بعضی از پوشاک از جنس هایی ساخته می‌شوند که در کوتاه ترین زمان انواع پرزها را به خود جذب می‌کند. مثلا بعضی از فرش های نو پر از این موارد است و تنها با یک بار نشستن یا خوابیدن بر روی چنین فرش هایی تمام لباس ما از پرز اشباع می‌شود. برای رهایی از چنین موردی جدا کردن پرز ها از لباس به وسیله دست کار سخت و دشواری است. در عصر تکنولوژی برای حل این مشکل، راهکارهای ساده و متعددی وجود دارد، یکی از این کارها، استفاده از پرزگیر لباس است.

پرزگیر لباس چیست؟ کاربرد آن در لباس ها
کاربرد پرزگیر لباس

در پاییز و زمستان  استفاده از لباس های پشمی کاربرد زیادی دارد و این مشکل وجود دارد که لباسهای مخصوصا پشمی موجب جمع شدن پرز می‌شود. و استفاده از وسیله ای که بتواند این پرزها را بگیرد ضررورت بسیاری دارد.

 

پرزگیر لباس چیست؟ چه کاربردی دارد؟

اگر لباس‌های‌تان پر از پرز شده‌اند و جلوه نخست خود را از دست داده‌اند، نباید نگران باشید. این روزها برای هر چیزی وسیله‌ای وجود دارد و تقریبا برای هر مشکلی، راه حلی در بازار متنوع صنایع و محصولات موجود است. دستگاه‌های پرزگیر دستی و برقی هم برای رفع چنین مشکلاتی هستند. دستگاه پرزگیر لباس می‌تواند، پرز و کُرک‌های موجود روی لباس را از بین ببرد و به آنها جلوه‌ای مطلوب بدهد.

پرزگیر لباس
دستگاه پرزگیر لباس

این دستگاه عملکردهای متعددی دارد و به خوبی می‌تواند پرزهای روی لباس را جمع کند. به طور کلی، این دستگاه ارزان اما بسیار کارآمد است. علاوه بر لباس‌ها، برای زدودن گرد و خاک، پرز و کرک و مواری مشابه هم می‌توان از این وسیله استفاده و مبل، صندلی و… را پاکسازی کرد. کاربرد دستگاه پرزگیر لباس به زدودن غبار، کرک و پرز لباس‌ها محدود نمی‌شود.

 

کاربرد دستگاه پرزگیر لباس

اگر حیوان خانگی دارید و نمی‌دانید که چطور می‌توان موهای آنها را از روی سطح فرش، مبل و… جمع‌آوری کرد می‌توانید به خرید یک دستگاه پرزگیر فکر کنید.

جدا کردن موی حیوانات از روی وسایل با پرزگیر
جدا کردن موی حیوانات از روی وسایل با پرزگیر

این وسیله می‌تواند خیال شما را از بابت موهای سگ، گربه یا حیوانات پشم‌آلوی دیگری که در منزل نگه می‌دارید، کاملا راحت کند. پرزگیر دستی لباس و موی حیوانات  یکی از مهمترین و کاربردی ترین وسیله ها برای کسانی است که از وجود پرز لباس و موی حیوانات رنج می‌برند. مناسب برای استفاده های شخصی و حتی موی حیوانات مثل سگ و گربه و… می‌باشد.

 

مزایای استفاده از پرزگیر لباس

این وسیله بسیار کاربردی، ضروری در هر خانه ای است. وسیله ای خوب برای صرفه جویی در مصرف پوشاک. احیا کننده لباسهای به ظاهر کهنه.بسیاری از لباس ها را ما فقط بخاطر پرزشدن آن برای همیشه کنار می‌گذاریم که این وسیله آن لباس ها را کاربردی می‌کند. شاید خرید دستگاه پرزگیر لباس به نظرتان، کاری اضافی و نه چندان ضروری است اما باید بگوییم که اشتباه می‌کنید. چنین دستگاهی می‌تواند لباس‌های زیادی را نجات بدهد و زیبایی و نو بودن را به آن ها بازگرداند.

استفاده از پرزگیر باعث نو شدن لباس ها می شود
استفاده از پرزگیر باعث نو شدن لباس ها می شود

گاهی‌اوقات، هزینه‌ای که برای خرید یک دستگاه صرف می‌شود از هزینه‌های متعدد دیگر جلوگیری می‌کند؛ خرید دستگاه پرزگیر لباس هم از همین چیزهاست.

 

انواع پرزگیر لباس

پرزگیر دستی
پرزگیر برقی

 

پرزگیر دستی

پرزگیر دستی در اندازه‌ها و قیمت‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. ساختار نوع رولی به این صورت است که یک کاغذ چسبناک، دور یک قطعه پلاستیکی کشیده می‌شود و رول روی یک دسته قرار می‌گیرد.

Use a fluff
نمونه ای از پرزگیر رولی چسبی

 

 

کافی است، دسته را روی سطح لباس یا هر سطح پرز و کرک‌دار دیگر بچرخانید تا تمیز شود. باوجود دستگاه پرزگیر دستی می‌توانید مبل، فرش، صندلی و… را تمیز کنید. برای دیدن برترین ترندهای مبلمان در سال 2021 کلیک نمایید.

 

روش استفاده از پرزگیر دستی لباس و مو

این محصول دارای دو سری مخصوص خانگی و جیبی قابل حمل می‌باشد. روی برس روکشی زبر دندانه دار بسیار ریز تعبیه شده است که با یک حرکت تمامی سطح را از موها پاک می‌کند. پایه تعبیه شده برای این محصول جهت خالی کردن موها و پرز های جمع شده می‌باشد. کافیست برس را درون محفظه پایه قرار داده و بیرون بکشید، در اینصورت موهای جمع شده در پایه به راحتی از انتهای آن خارج می‌شوند.

پرزگیر لباس دستی
پرزگیر لباس دستی

پرزگیرهای دستی مجهز به رولی در حدود چند متر (مثلا پنج متر) هستند و با وجود کاغذ چسبناک رولی، می‌توان تا به اتمام رسیدن کاغذ از آن ها استفاده کرد. سری برخی از این دستگاه‌ها به صورت مجزا در بازار به فروش می‌رسد و بعد از تمام شدن رول، امکان قرار دادن یک سری تازه روی دسته وجود دارد.

 

نکات قبل از خرید پرزگیر لباس

برای خرید هر دستگاهی باید اطلاعات کافی کسب کنید. اگر از قبل با ویژگی‌های لازم و مناسب آشنایی داشته باشید، خرید بهتر و مقرون به صرفه‌تری خواهید داشت.

پرزگیر‌ دستی‌
پرزگیر دستی

بدانید که برای چه هدفی خواهان خرید دستگاه پرزگیر هستید و چه بودجه‌ای برای این کار کنار می‌گذارید. برای شروع فرایند خرید دستگاه پرزگیر لباس لازم است بدانید که آیا به دنبال یک پرزگیر ساده هستید و نمی‌خواهید زیاد خرج کنید یا نه.اگر قصد خرید چنین وسیله‌ای را دارید، بهتر است به سراغ پرزگیرهای دستی ساده بروید. نمونه‌های برقی این دستگاه هم با کارایی و بهره‌وری بیشتر در بازار موجود هستند. برای خرید دستگاه پرزگیر لباس دستی و برقی به گزینه‌های زیر توجه کنید:

 

ارگونومی و سهولت استفاده در نمونه های دستی و برقی

یکی از موارد مهمی که باید در خرید دستگاه پرزگیر لباس در نظر داشته باشید، ارگونومی آن است. یعنی باید وسیله‌ای را انتخاب کنید که استفاده و در دست گرفتن آن برای‌ شما ساده و آسان باشد. مدل‌های پرزگیر دسته‌دار ساده‌ای که بدون برق کار می‌کنند، گزینه‌ای مناسب برای زدودن کرک و پرز از لباس هستند. قبل از اینکه اقدام به خرید آنها کنید، وسیله را در دست بگیرید و ببینید که آیا به راحتی می‌توانید با آن کار کنید یا خیر. همین آزمایش را باید قبل از خرید انواع پرزگیر برقی هم انجام داد. اگر به راحتی نتوانید این وسیله را در دست بگیرید و برای سطوح گوناگون استفاده کنید، کاربرد زیادی نخواهند داشت.

Manual fluff
پرزگیر برقی

برخی از دستگاه‌های پرزگیر برقی دارای مخزن جمع‌آوری پرز و کرک هستند و همین باعث می‌شود که کار پرزگیری ساده‌تر شود و برای جمع کردن پرز و کرک که از روی سطوح مختلف زدوده شده‌اند، دیگر دچار مشکل نشوید. پس بهتر است در هنگام خرید به این موضوعات به خوبی دقت کنید. دستگاهی که تهیه می‌کنید باید طوری طراحی شده باشد که به بافت لباس و سطوح مختلفی که قرار است، پرزگیری شود هیچ نوع آسیبی وارد نکند. مثلا دستگاه‌های برقی مجهز به یک تیغه هستند، این تیغه که می‌چرخد و پرز و زوائد را از سطح پارچه جدا می‌کند و نباید به بافت آن آسیبی بزند. پس قبل از خرید  باید به این نکته هم دقت داشته باشید.

 

ضمانت و موتور دستگاه در نمونه‌های برقی

برای خرید دستگاه پرزگیر لباس برقی به توانایی موتور آن دقت داشته باشید. معمولا توان موتور در این دستگاه‌ها نهایتا 3 وات می‌باشد و برای زدودن پرز لباس‌های مختلف کافی است. باید ببینید که قصدتان از خرید وسیله چیست و اگر قرار است از آن استفاده زیادی داشته باشید به جز برای زودون کرک، پرز و گرد و غبار لباس برای مبل و… هم از آن بهره ببرید، بهتر  این است که به سراغ نمونه‌هایی با موتورهای قوی‌تر بروید.

Use a fluff
نمونه ای از پرزگیر برقی

هر چقدر که موتور دستگاه قوی‌تر باشد، سرعت آن هم افزایش پیدا می‌کند و زودتر می‌تواند پرزگیری انجام بدهد. در هنگام خرید به ضمانت یا گارانتی محصول هم دقت داشته باشید و به سراغ خرید وسیله‌ای بروید که به شما برای تعمیر ضمانت می‌دهد. در این صورت اگر وسیله‌تان خراب شود، دچار مشکل نخواهید شد.

 

باتری یا سیمی بودن پرزگیر لباس در نمونه‌های برقی

اگر قصد خرید دستگاه پرزگیر لباس برقی را دارید باید به این فکر کنید که دستگاه فقط با سیم به پریز برق متصل می‌شود یا با باتری کار می‌کند. بعضی از پرزگیرها هم با باتری کار می‌کنند و هم با سیم. برخی نیز فقط به یکی از این امکانات مجهز هستند. در نتیجه باید ببینید که کدام نوع از این وسیله برای‌تان مناسب‌تر می‌باشد.

Electric plunger
Electric plunger

مثلا در خرید نوعی از دستگاه پرزگیر لباس که با سیم کار می‌کند باید دقت داشته باشید که سیم به اندازه کافی بلند باشد تا راحت از آن استفاده کنید. اگر قرار است که از پرزگیر در مکان‌هایی خارج از خانه  بهره ببرید باید به سراغ نمونه هایی بروید که با باتری هم کار می‌کنند.

نظرات (1)

ممنون از این مطلب کاربردی