گوشت کوب برقی چیست؟ نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید

گوشت کوب برقی چیست؟ نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید

گوشت کوب برقی چیست؟ نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید

گوشت‌ کوب برقی از واجبات آشپزخانه نیست و هیچ تازه‌ عروسی به‌ خاطر نداشتن این وسیله لنگ نمی‌ماند. اما داشتن این وسیله برای خرده‌کاری‌های آشپزی حسابی به ‌کار می‌آید و با بودنش دیگر نیازی نیست که برای کوچک‌ترین چیزی غذاساز را از کابینت بیرون بکشید. در این مطلب از سایت گلدن ایت با ما همراه باشید تا با نکاتی که در هنگام خرید گوشت کوب برقی باید در نظر داشته باشید برایتان بازگو کنیم.

 

توان دستگاه

از مهم‌ترین نکاتی که باید در خرید بهترین گوشت کوب برقی در نظر داشته باشید توان دستگاه است. اگر گوشت کوب برقی با توان بالا خریداری کنید، دستگاه قدرت بیشتری برای انجام کار خواهد داشت.

توان دستگاه
توان دستگاه

هرچه قدرت دستگاه بیشتر باشد نتیجه‌ی کار بهتر خواهد بود و مواد غذایی سریع‌تر و بهتر خرد می‌شوند. معمولا توان گوشت کوب برقی خوب بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ است.

 

سرعت گوشت کوب برقی

گوشت‌ کوب‌های برقی می‌توانند تک یا چندسرعته باشند. گوشت‌ کوب‌های ارزان ‌قیمت‌تر معمولا تنظیمات سرعت ندارند یا نهایتا ۲سرعته‌ هستند. مدل‌های ۴ تا ۶ سرعته هم داریم که پیشرفته‌تر اما گران‌تر هستند.

سرعت گوشت کوب برقی
سرعت گوشت کوب برقی

البته اگر غذاساز یا مخلوط‌کن دارید، همان گوشت ‌کوب‌های تک یا ۲ سرعته احتمالا برای‌ شما کفایت می‌کنند و خرید مدل‌های پیشرفته‌تر ضرورتی ندارد.

 

طراحی گوشت‌کوب برقی

گوشت‌ کوب برقی باید خوش‌دست باشد و بتوانید راحت آن را کنترل کنید. در این وسیله خاص خیلی مهم است که دکمه روشن/خاموش یا همان پاور در محلی با دسترسی آسان قرار داشته باشد. در بعضی از مدل‌ها باید دکمه پاور را در تمام مدت استفاده همچنان فشرده نگه داشت و به‌ همین‌خاطر اگر دکمه پاور کوچک و خیلی تو رفته باشد، کنترل یک‌دستی گوشت‌ کوب سخت می‌شود.

طراحی گوشت‌کوب برقی
طراحی گوشت‌کوب برقی

پس حتما موقع خرید به سختی و آسانی فشردن دکمه پاور دقت کنید. مدل‌هایی هم هستند که دسته‌ ارگونومیک با کلید نرم دارند و کار با آن‌ها کوچک‌ترین زحمتی برای‌ شما نخواهد داشت.

 

تیغه گوشت‌کوب برقی

تیغه گوشت کوب برقی هم به عنوان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های این دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. قبل از هر چیز بهتر است که تیغه‌ها بلند بوده و به صورت پرسی به دستگاه اتصال پیدا کرده باشند، این یعنی توصیه ما این است که برای اتصال تیغه به دستگاه از هیچ گونه پیچ و مهره‌ای بهره گرفته نشده باشد.

تیغه گوشت‌کوب برقی
تیغه گوشت‌کوب برقی

یکی دیگر از ویژگی‌های یک گوشت کوب برقی ایده‌آل آن است که قطعات آن قابل جداسازی باشند. این مسئله در وهله اول باعث می‌شود که بتوانید دستگاه و قطعات آن را (به جز موتور) به راحتی تمیز کرده و شست و شو داده و یا در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

 

وزن دستگاه

همان‌طور که می‌دانید گوشت کوب برقی وسیله‌ای است که می‌بایست با یک دست گرفته شود و به راحتی حمل شود. بنابراین اگر این وسیله سنگین باشد کار با آن دشوار خواهد بود.

وزن دستگاه
وزن دستگاه

در نظر داشته باشید که گوشت کوب برقی خوب نباید وزن بالایی داشته باشد. به این دلیل که احتمالا شما گاهی از قطعه مخلوط کن این وسیله هم استفاده می‌کنید. این قطعه به دلیل حجمی که دارد به خودی خود وزن وسیله را افزایش می‌دهد. هنگام خرید گوشت کوب برقی آن را دست بگیرید و از این که می‌توانید یک دستی با آن کار کنید مطمئن شوید.

 

انتخاب زمان برای انواع خوراکی‌ها از نکات مهم در راهنمای خرید گوشت کوب برقی

همان‌طور که گفتیم تنها دکمه‌ای که بر روی همه گوشت کوب‌های برقی اعمال شده است دکمه پاور است که این دستگاه را روشن و یا خاموش می‌کند ولی بر روی برخی دیگر از مدل‌های گوشت کوب برقی یک دکمه دیگر با گزینه‌های انتخابی نیز قرار دارد که به شما امکان انتخاب زمان کارکرد این وسیله را می‌دهد.

انتخاب زمان برای انواع خوراکی‌ها از نکات مهم در راهنمای خرید گوشت کوب برقی
انتخاب زمان برای انواع خوراکی‌ها از نکات مهم در راهنمای خرید گوشت کوب برقی

این دکمه برای مخلوط کردن هر ماده غذایی برای مدت زمان خاصی دستگاه را روشن نگه می‌دارد. شما می‌توانید با انتخاب مواد غذایی که بر روی دکمه مشخص شده است مدت زمان خرد یا پوره کردن را انتخاب کنید.

 

جنس میله

میله گوشت ‌کوب‌‌ برقی دقیقا همان قسمتی است که بیشتر کثیف می‌شود و از همین‌جهت باید به جنس آن دقت کنید. جنس تیغه‌ها تقریبا در همه مدل‌ها استیل ضدزنگ است، اما جنس میله می‌تواند پلاستیکی یا فلزی باشد. گوشت ‌کوب‌های میله ‌فلزی راحت‌تر تمیز می‌شوند (البته سنگین‌تر هم هستند)، درحالی‌که میله ‌پلاستیکی‌ها معمولا بر اثر آغشته‌ شدن به مواد غذایی رنگی مثل گوجه بعد از مدتی تغییر رنگ می‌دهند.

جنس میله
جنس میله

جنس فلز بهتر است. زیرا تغییر رنگ نمی‌دهد و تمیز کردن آن راحت‌تر است. مدل‌های پلاستیکی زودتر خراب می‌شوند و به سرعت تغییر رنگ می‌دهند. در مدل‌های جدید، جنس میله از فولاد است و پوششی از سیلیکون دارد که باعث می‌شود ظرف‌های شما خراب نشوند و روی آن‌ها خش ایجاد نشود.

 

لوازم جانبی دستگاه

برخی از برندها برای گوشت کوب برقی خود امکانات جانبی مانند ظروف مندرج در نظر می‌گیرند. برخی از این لوازم بسیار کاربردی هستند. برای مثال ممکن است سری‌های اضافه و تیغه‌های مختلفی به همراه دستگاه وجود داشته باشد.

 لوازم جانبی دستگاه
لوازم جانبی دستگاه

با استفاده از این تیغه‌ها کارایی دستگاه تغییر می‌کند و برای مثال به یک همزن دستی تبدیل می‌شود. قطعا با افزایش لوازم جانبی، قیمت دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند و اگر احتیاجی به سری اضافه ندارید بهتر است که هزینه اضافی پرداخت نکنید.

 

برند گوشت کوب برقی

هنگام خرید وسایل آشپزخانه برند نقش بسیار مهم و اساسی را ایفا می‌کند. یک برند خوب، بهترین و با کیفیت‌ترین مدل آن وسیله را در اختیار شما می‌گذارد.

برند گوشت کوب برقی
برند گوشت کوب برقی

علاوه بر کیفیت کالا امکان خدمات پس از فروش را نیز به شما ارائه می‌دهد. ضمانت نامه نیز در کنار این برند می‌تواند بین ۲ تا ۳ سال وسیله برقی شما را تضمین کند.

 

صدای دستگاه

برخی از گوشت کوب برقی‌ها ممکن است دارای صدای بلندی باشند. علت صدای بلند این دستگاه‌ها موتور آن‌ها است. هرچه قدرت دستگاه بیشتر باشد صدای بیشتری هم خواهد داشت.

صدای دستگاه
صدای دستگاه

البته برخی از برندها مشکل صدای بلند را با ارائه‌ی محصولات کم‌صدا و قدرتمند حل کرده‌اند. البته این سری محصولات قیمت بالاتری دارند.