ساندبار چیست؟ ویژگی‌های ساندبار

ساندبار چیست؟ ویژگی‌های ساندبار

ساندبار چیست؟ ویژگی‌های ساندبار

ساندبار نوعی ابزار پخش صوت است که در جلوی تلویزیون قرار می‌گیرد. نقش این ابزار، ارتقاء وضوح و کیفیت صدای تلویزیون است. ساندبار بلندگوهای تلویزیون را بهبود می‌بخشد تا صدا را چندین برابر تلویزیون به گوش شما برساند. معمولا به ‌صورت ستونی بر روی میز و یا دیوار قرار می‌گیرد.

تلویزیون‌هایی که امروزه به بازار عرضه می‌شوند دارای صفحه نمایشگر باریک، بزرگ با کیفیت تصویری عالی هستند با این حال برخی از آن‌ها بلندگوهای کوچکی دارند که ممکن است صدای تلویزیون را آن‌طور که شایسته و قانع کننده است به گوش مخاطب نرساند. با ابداع شدن این ابزار کاربردی یعنی ساندبار، دیگر نگران پایین بودن کیفیت صدا به هنگام تماشای فیلم مورد علاقه خود نباشید. این وسیله کمک می‌کند تا در کنار خانواده یک مسابقه ورزشی با صدایی بی‌نظیر را تجربه کنید.

 

ویژگی‌های ساندبار

در این مطلب از سایت گلدن 8 با ما همراه باشید تا با ویژگی‌های مهم ساندبار آشنا شوید.

 

استریو یا صدای فراگیر

ساندبار صدا را خیلی بهتر از بلندگوهای تلویزیون شما پشتیبانی می‌کند و با قابلیت‌های صوتی که دارد شبیه استریو است که صدای کانال‌ها را در سمت راست و چپ شما تولید می‌کند. اما صدای آن‌ها با کمک بلندگوهای بزرگتر بسیار بلندتر خواهد بود و با کمک تقویت کننده‌ها، بسیار واقعی‌تر و دلرباتر است.

استریو یا صدای فراگیر
استریو یا صدای فراگیر

این سیستم‌ها معمولا با دو بلندگو یا حتی سه بلندگو در سمت چپ و راست و مرکز پشتیبانی می‌شوند و با کمک قابلیت دالبی دیجیتال می‌تواند یک صدای گسترده و همه جانبه با جلوه‌های صوتی دقیق‌تر و با تمام جزئیات را ارائه دهد.

 

وجود درگاه USB در ساندبار

وجود درگاه USB، شیار کارت حافظه جانبی و همچنین وجود اتصالاتی همانند درگاه اپتیکال برای اتصال به تلویزیون از ویژگی‌های مثبتی است که یک ساندبار می‌تواند داشته باشد.

وجود درگاه USB در ساندبار
وجود درگاه USB در ساندبار

در مورد درگاه اتصال کابل اپتیکال همین مقدار بدانید که وجود چنین درگاهی و البته استفاده از آن این تضمین را برای شما ایجاد می‌کند که از صدایی با نویز کمتر بهره ببرید و البته مشکلی هم بابت کابل‌کشی در مسافت‌های طولانی‌تر نداشته باشید.

 

قابلیت اتصال بی‌سیم

ویژگی دیگری که معمولا ساندبار‌های امروزی از آن پشتیبانی می‌کنند، قابلیت اتصال بی‌سیم به آن‌ها برای پخش موسیقی و البته کنترل صدا و تنظیمات آن‌ها است.

قابلیت اتصال بی‌سیم
قابلیت اتصال بی‌سیم

مهم‌ترین روشی که برای این مسئله مورد استفاده قرار می‌گیرد، تکنولوژی بلوتوث است و برای همین بهتر است در کنار بررسی وجود چنین قابلیتی، به میزان برد بلوتوث دستگاه هم کمی دقت کنید.

 

قابلیت جدا کردن تجهیزات

یکی دیگر از بهترین ویژگی‌های یک ساندبار مناسب، قابلیت جداکردن تجهیزات آن است. به گونه‌ای که می‌توانید هر یک از بلندگوهای ساندبار را به راحتی از آن جدا کنید و هر یک از آن‌ها را در مکان متفاوتی قرار دهید.

قابلیت جدا کردن تجهیزات
قابلیت جدا کردن تجهیزات

جالب است بدانید که برخی از ساندبارهای پیشرفته این قابلیت را دارند که پس از جداکردن بلندگوهای آن‌ها‌ بتوانید از هر یک از بلندگوها صدای متفاوتی را پخش کنید که بسیار کاربردی است.

 

هوشمند بودن ساندبار

صدایی که به صورت بلند از بلندگوهای تلویزیون شما دریافت می‌شود زیاد هیجان انگیز نیست. اما در تعدادی از ساندبارها خلاقیت‌های صوتی وجود دارد که در آن‌ها با وجود بلندگوهای بزرگتر صدای بازیگران خیلی طبیعی‌تر و واضح‌تر خواهد بود.

هوشمند بودن ساندبار
هوشمند بودن ساندبار

همچنین ویژگی‌هایی برای تقویت مکالمه اضافه شده که باعث ایجاد صدای بلندتر شده و آن‌ها را ترکیب کرده و پخش می‌کند.

 

سخن پایانی

به طور کلی می‌توان گفت که ساندبارها یکی از با کیفیت‌ترین لوازم صوتی و تصویری موجود در بازار هستند که نیاز شما را به یک سیستم صوتی خوب و با کیفیت صدای قابل قبول و حجم و اندازه مناسب فراهم می‌کند. دارا بودن امکانات متعدد از جمله اتصال بلوتوث،درگاه صدای اپتیکال و درگاه‌های دیگر که روی این مدل سیستم‌ها تعبیه شده، آن‌ها را به یکی از پرفروش‌ترین کالاهای صوتی تبدیل کرده است.