تفاوت مایکروفر و آون توستر در چیست؟

تفاوت مایکروفر و آون توستر در چیست؟

تفاوت مایکروفر و آون توستر در چیست؟

مایکروفر و آون توستر هر دو از لوازم برقی آشپزخانه هستند که از لحاظ شکل و ظاهر شبیه به هم هستند ولی کارایی هر یک به گونه‌ای است که می‌توان تفاوت زیادی برای آن‌ها قائل شد. این دستگاه‌ها جهت طبخ و پخت انواع مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع این دو وسیله کاربردی را می‌توان از مهم‌ترین اختراعات بشر دانست که تحولی بزرگ را در زمینه پخت و پز ایجاد کردند و هم اکنون در بیشتر آشپزخانه‌های ایرانی از این دو وسیله استفاده می‌شود. آون توستر ماهیتی شبیه به فر دارد و بیشتر برای گریل کردن غذا استفاده می‌شود، در حالی که مایکروفر با تابیدن موج به غذا و فعال کردن مولکول‌های آب باعث پخت غذا می‌شود.

تفاوت مایکروفر و آون توستر در چیست؟
تفاوت مایکروفر و آون توستر در چیست؟

در این مقاله قصد داریم کاربردهای آن‌ها را به صورت مجزا بیان کنیم و سپس به مهم‌ترین تفاوت‌ آون توستر و مایکروفر بپردازیم. قبل از هر چیز بهتر است این نکته را بدانید که کاربرد مایکروفر و آون توستر در حالت کلی تقریبا یکسان است، در واقع شما نیازی به داشتن همزمان هر دو آن‌ها نخواهید داشت. بنابراین بهتر است با اجزای سازنده‌ی آن‌ها، نحوه عملکرد و مهم‌ترین تفاوت آون توستر و مایکروفر آشنا شوید سپس اقدام به خرید یکی از آن‌ها کنید. پس با ما همراه باشید تا بتوانید بهترین را برای آشپزخانه خود خریداری نمایید.

 

مایکروفر چیست؟

اجاق مایکروویو می‌تواند یکی از بزرگترین اختراعات قرن بیستم باشد. امروزه صدها میلیون خانه در سراسر جهان از یکی از این وسیله‌ها استفاده می‌کنند. فرض کنید در صبح یک روز کاری خواب مانده‌اید باید قبل از ساعت ۸ در محل کار خود حاضر باشید. صبحانه نخورده‌اید و طبیعتاً گرسنه هستید همان طور که با سرعت از مترو به سمت محل کار در حرکت هستید یک کیک صبحانه می‌خرید و در ماکروفر دفتر خود گرم می‌کنید و به عنوان صبحانه استفاده می‌کنید. این اتفاق برای وعده‌های بعدی نیز رخ می‌دهد.

مایکروفر چیست؟
مایکروفر چیست؟

ظرف غذا را بدون اینکه ظرفی دیگری برای گرم کردن غذا نیاز باشد در مایکروفر قرار می‌دهید و در کمترین زمان ممکن ناهار یا شام آماده استفاده است. در حقیقت برای دنیایی که همه چیز با بیشترین سرعت در حال جریان است ماکروفرها انتخاب مناسب و منطقی هستند. همانطور که مشاهده می‌کنید اجاق‌های ماکروویو محبوب هستند چرا که در مدت زمان بسیار شگفت انگیزی غذا را می‌پزند.

 

آون توستر چیست؟

آون توستر یکی از پرکاربردترین وسایل آشپزخانه است، که می‌توانید به وسیله آن نان برشته و تست کنید و در عین حال یک نسخه مینیاتوری از اجاق گاز نیز در اختیار دارید که کارهای کوتاه مدت و ساده فر را انجام می‌دهد و انرژی کمتری مصرف می‌کند. اگر شخصی هستید که مهمونی‌های شبانه و دوره همی‌های بسیاری برگزار می‌کنید، متوجه می‌شوید که داشتن یک فر به تنهایی برای برگزاری این مراسم‌ها کافی نیست. باید منتظر بمانید تا یک غذا کاملا آماده شود و دوباره تنظمات فر خود را اعمال کنید و منتظر بمانید تا غذای بعدی پخته شود.

آون‌توستر چیست؟
آون توستر چیست؟

مطمئنا همه ما دوست داریم یک فر دوقولو داشته باشیم، اما این راه ممکن است مقرون به صرفه نباشد در اینجا وجود یک وسیله کمکی بسیار مفید است. آون توستر بهترین گزینه است.

 

تفاوت مایکروفر و آون توستر

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ آون توستر و مایکروفر این است که در مایکروفر غذا به خوبی برشته نمی‌شود،چرا که در مایکروفر امواج الکترومغناطیس با استفاده از ارتعاش مولکول‌های آب باعث تولید گرما و پخته شدن غذا از داخل می‌شوند، به همین دلیل غذا از بیرون برشته نمی‌شود. مایکروفر برای پختن غذاهای آبدار یا با درصد چربی بالا مناسب است اما در آون توستر پختن غذا با استفاده از اشعه‌ی مادون قرمز که از المنت‌هایش تولید شده، انجام می‌شود. گرمای تولید شده توسط المنت‌ها دستگاه را گرم می‌کند، در نتیجه داخل غذا پخته می‌شود و بیرون غذا برشته می‌شود.

تفاوت مایکروفر و آون توستر
تفاوت مایکروفر و آون توستر

در پخت و پز غذاهای ترد آون توستر مناسب‌تر از مایکروفر است. از نظر وزن آون توسترها بسیار سبک‌تر از مایکروفرها هستند و از این نظر مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. از نظر فضای اشغال شده مایکروفر فضای بیشتری نسبت به آون‌ توستر اشغال می‌کند به همین دلیل برای خانه‌های بزرگ مناسب‌تر است. در زیر برخی از تفاوت ها را باهم بررسی خواهیم کرد.

 

اندازه و ظرفیت

نکتهای که باید مدنظر داشته باشید، این است که آون توستر و مایکرویو در ظاهر و شکل و سایز با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین اگر می‌خواهید یکی از این دو را برای خرید انتخاب کنید، در این صورت به فضایی که در آشپزخانه دارید، توجه و دقت کنید. بر اساس این که چه مقدار فضای برای گذاشتن مایکروویو و یا اون توستر در اختیار دارید، انتخاب مناسب خود را انجام دهید.

اندازه و ظرفیت مایکرویو یا آون توستر
اندازه و ظرفیت مایکرویو یا آون توستر

ظرفیت مایکروویو در مقایسه با آون توستر بسیار زیاد است. بنابراین اگر دارای خانواده پر جمعیت می‌باشید و یا مهمان زیاد به خانه رفت و آمد می‌کند، در این صورت بر حسب این که به چه ظرفیتی از مایکروویو و یا آون توستر نیاز دارید، به انتخاب و خرید یکی از آن‌ها اقدام کنید.

 

تفاوت مایکروفر و آون توستر از نظر نحوه پخت

پخت غذا توسط آون توستر با استفاده از اشعه مادون قرمز موجود در المنت‌ها است، چرا که این المنت‌ها باعث می‌شوند غذا از درون کامل بپزد و بیرون غذا نیز حالت برشته پیدا کند، اما مایکروفر با به حرکت در آوردن مولکول‌های آب درون غذا موجب پخت و گرم شدن غذا می‌شود، بنابراین اگر غذای گریل شده دوست دارید و مایل هستید که آن را بپزید، آون توستر مناسب‌تر است اما اگر بیشتر مواد غذاهایی آبدار و با درصد چربی بالا استفاده می‌کنید، مایکروفر مناسب‌تر می‌باشد.

 

مصرف انرژی

از آون توستر بیشتر برای پختن غذا، گریل یا برشته کردن گوشت و پختن پیتزا استفاده می‌شود، در حالی که از مایکروفر بیشتر برای گرم کردن غذا استفاده می‌کنند. به طور میانگین مصرف انرژی مایکروفر بین ۷۰۰ تا ۱۳۰۰ وات بوده و مصرف انرژی آون توستر بین ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ وات است. بنابراین مصرف انرژی آون توستر از مایکروفر بیشتر است.

مصرف انرژی
مصرف انرژی

اگر در یک مدت زمان معین، از آون توستر و مایکروفر استفاده کنیم، میزان مصرف انرژی در آون بیشتر خواهد بود، چرا که آون توستر مدت زمان بیشتری برای طبخ غذا نیاز دارد، به همین دلیل باید بیشتر روشن بماند،داین دلایل، ثابت کرده است که آون توستر، بیشتر انرژی مصرف می‌کند.

 

تفاوت مایکروفر و آون توستر از نظر زمان پخت

همانطور که گفتیم مایکروفر به زمان کمتری نسبت به آون توستر برای پخت غذا نیاز دارد، زیرا در آون توستر، غذا باید به شکلی آرام پخت شود و اگر درجه حرارت المنت زیادی بالا باشد، ممکن است باعث شود غذا از داخل خام بماند و روی آن بسوزد، بنابراین، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا درجه حرارت به دمای مورد نیاز برسد. اگر سرعت در پخت غذا اهمیت دارد، بهتر است مایکروفر را خریداری نمایید.

 

قیمت

یکی از تفاوت های دیگر بین آون توستر و مایکروفر از نظر قیمت است. به طور میانگین، آون توستر ارزان‌تر از مایکروفر‌ها هستند، بنابراین اگر قصد خرید چنین دستگاهی را دارید، اول به نیاز‌های خود توجه کنید تا اگر کار، با آون توستر انجام خواهد شد، لازم نباشد مایکروفری تهیه کنید که قیمت آن تا چند برابر بیشتر از آون توستر باشد.

قیمت مایکروفر یا آون توستر
قیمت مایکروفر یا آون توستر

یکی از مهم‌ترین تفاوت های بین آون توستر و مایکروویو به قیمت آن مربوط می‌شود. اگر در بازار نگاهی بیاندازید، با قیمت‌های مختلف آون توستر و مایکرویو مواجه می‌شوید. اگر چه بین برند مختلف آون توستر و ماکروویو هم اختلاف قیمت وجود دارد. ولی با این حال، قیمت بین آن‌ها نیز متفاوت هستند، بنابراین بر اساس هزینه‌ای که می‌خواهید آون توستر و یا مایکروویو مناسب را انتخاب کنید. قیمت آون توستر نسبت به مایکرویو پایین‌تر است.

 

آون توستر یا مایکروفر کدامیک بهتر است؟

ممکن است خیلی از افراد به دنبال پاسخ این سوال باشند که آون توستر بهتر است یا مایکروفر؟ با توجه به مواردی که در رابطه با تفاوت های مایکروفر و آون توستر گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت که هر کدام از این دستگاه‌ها دارای مزیت و کاربردهایی هستند، که بسته به میزان نیاز و انتظاراتی که هر فردی از آشپزی و سبک درست کردن غذا دارد، می‌تواند آن‌ها را خریداری نماید. باید هزینه خرید هر کدام از آن‌ها را نیز در نظر گرفت. چرا که توان مصرفی و قابلیت‌هایی که هر کدام از این دستگاه‌ها دارند با هم تفاوت دارند.