کیفیت تصویر ۴k یا Full HD برای خرید تلویزیون کدامیک؟

کیفیت تصویر 4k یا Full HD برای خرید تلویزیون کدامیک؟

کیفیت تصویر ۴k یا Full HD برای خرید تلویزیون کدامیک؟

کیفیت تصویر ۴k یا Full HD برای خرید تلویزیون  کدام کیفیت تصویر مناسب می‌باشد؟ این پرسش ممکن است برای بسیاری از افراد هنگام خرید تلویزیون پیش بیاید. برای پاسخ به این سؤال باید تمامی ویژگی‌­های مربوط به تلویزیون کیفیت تصویر 4k و Full HD را بدانیم. رزولوشن یکی از مهم­ترین قابلیت­‌های یک تلویزیون می‌باشد که هنگام خرید باید به این ویژگی توجه شود. ما در این مقاله از فروشگاه هشت طلایی قصد داریم تفاوت این دو کیفیت تصویر را برای شما بیان کنیم با ما همراه باشید.

 

تلویزیون ۴K چیست؟

تلویزیون ۴K یک تلویزیون با وضوح و کیفیت تصویر خیلی بالا می‌باشد. صفحه‌های نمایش دیجیتال از یک سری نقاط بسیار ریز متراکم ساخته شده‌اند که با ایجاد رنگ‌های متفاوت، می‌توانند تصاویر را به نمایش بگذارند. هر نقطه یک پیکسل است. تلویزیون ۴K دارای 3840 پیکسل افقی و 2160 پیکسل عمودی می‌باشد. در کل حدود 8.3 میلیون پیکسل دارا می‌باشد. در مشخصات محصول تلویزیون ۴K وضوح تصویر معمولاً به عنوان 3840 * 2160 نشان داده می‌شود. رزولوشن اصطلاحی است مقدار نقاط ریز یا پیکسل‌ها و اینکه با چه چگالی روی صفحه نمایش قرار گرفته‌اند را برای شما مشخص می‌کند.

کیفیت تصویر 4k یا Full HD
کیفیت تصویر 4k یا Full HD

پیکسل‌های جداگانه برای تشکیل تصویری که در صفحه نمایش مشاهده می‌کنید جمع می‌شوند، پس هرچه پیکسل تلویزیون شما بالاتر باشد وضوح و کیفیت تصویر نیز بالاتر خواهد بود. تلویزیون‌ 4k آنقدر نقطه‌های زیاد، کوچک و متراکمی را برای نمایش تصاویر به کار می‌برد که شما حتی قادر به تشخیص دادن این نقطه‌ها یا پیکسل‌ها با چشم غیرمسلح هم نخواهید بود. بنابراین کیفیت و وضوح تصاویر در تلویزیون 4k در بالاترین حد خودش قرار دارد.

 

تلویزیون FULL HD چیست؟

تلویزیون هایی که از فرمت Full HD پشتیبانی می کنند کیفیت تصویر بسیار خوبی ارائه می دهند به گونه‌ای که در این تلویزیون ها به راحتی می توان جزئیات تصویر را مشاهده نمود. پیکسل های موجود در این تلویزیون‌ها ۱۰۸۰*۱۹۲۰ می‌باشد.یعنی در این تلویزیون ها حداکثر ۱۹۲۰ پیکسل افقی و ۱۰۸۰ پیکسل عمودی در این تلویزیون‌ها مشاهده می‌شود. کیفیت FULL HD در تلویزیون های OLED بسیار عالی عمل می کند و باعث می شود که بهترین کیفیت برای کاربران ارائه شود و دیگر کاربران شاید نیازی به کیفیت ۴K نداشته باشند.

تلویزیون FULL HD
تلویزیون FULL HD

برای تماشای فیلم های FULL HD حتما باید از کابل های HDMI استفاده کنید و اگر از این کابل استفاده نکنید Full HD بی استفاده می‌باشد. گفتنی است که فرمت FULL HD در تلویزیون هایی که نسبت تصویر آن ها 16:9 است بسیار عالی نمایش داده می شود و اگر می خواهید در تلویزیون هایی که نسبت تصویر آن ها 4:3 است، از این فرمت با کیفیت استفاده کنید، هم کیفیت تصویر و هم اندازه کامل تصویر را از دست خواهید داد.

 

تلویزیون ۴K بخرم یا Full HD کدام کیفیت تصویر بهتر است؟

تلویزیون ۴K بخرم یا Full HD کدام کیفیت تصویر بهتر است؟ پاسخ به این سوال بستگی  دارد که شما به چه عنوان می‌خواهید این تلویزیون را خریداری کنید مثلا اگر شما یک گیم نت داشته باشید قطعاً به تلویزیون هایی با کیفیت و رزولوشن خیلی بالا احتیاج دارید و یا شاید قصد داشته باشید که در محل کار خود و در جلسات بخواهید یک تصویر را در ابعاد بزرگ برای افراد زیادی پخش نمایید مسئله کیفیت و رزولوشون در اینجا مسئله مهمی است.

کیفیت تصویر 4k یا Full HD
کیفیت تصویر 4k یا Full HD

اما اگر قصد خرید یک تلویزیون متوسط برای منزل خود دارید قطعاً نیاز زیادی به تلویزیون های خیلی بزرگ ندارید پس شما باید قبل از خرید تلویزیون هدف و کاربرد خود را از خرید آن مشخص کنید.

 

رزولوشن و تاثیر آن در کیفیت تصویر چیست؟

برای اینکه بتوانیم رزولوشن را تعریف کنیم، در مرحلۀ اول باید بدانید که پیکسل چیست. هر تصویر از تراکم پیکسل­ها در کنار هم تشکیل شده است و پیکسل­ها نقاط تشکیل دهندۀ یک تصویر هستند و هرچه تراکم پیکسل­ها بیشتر باشد، طبیعتاً تصویری که مشاهده می­کنید واضح­تر خواهد بود. به تعداد پیکسل­هایی که در سطر و ستون یک تصویر به کار رفته­ اند، رزولوشن می­گویند، پس هرچه یک تلویزیون تعداد پیکسل ­های بالاتری داشته باشد، ما یک تصویر را واضح­تر می­بینیم و آن تلویزیون دارای رزولوشن بالاتری می­شود و بعد از توضیح این اصطلاحات الان می­توانیم مهم­ترین تفاوت تلویزیون ۴K و Full HD را به شما بگوئیم.

 

کیفیت تصویر تلویزیون های ۴K چهار برابر Full HD

تلویزیون ­های Full HD با خطوط افقی ۱۹۲۰ و خطوط عمودی ۱۰۸۰ اینچ، میلیون‌­ها پیکسل را جمع­ آوری و تصویر با کیفیتی را نشان می‌دهند و تلویزیون­‌های ۴K این تعداد پیکسل را تقریباً ۴ برابر می‌نمایند و با این تفسیر شما متوجه شدید که در تلویزیون‌های ۴K قرار است با چه رزولوشن بالاتری روبه رو می‌شوید. این رزولوشن‌ها در اندازه های کوچک به چشم نمی آیند اما وقتی دو تلویزیون با سایزهای بزرگ و با دو کیفیت متفاوت Full HD و ۴K را در کنارهم قرار می‌دهید و یک فیلم را در آن‌ها پخش و سپس مشاهده نمایید، قطعا از این کیفیت شگفت زده می‌شوید.

کیفیت تصویر تلویزیون های ۴K چهار برابر Full HD
کیفیت تصویر تلویزیون های ۴K چهار برابر Full HD

تماشای یک فیلم و تصویر با رزولوشنی چهار برابر تلویزیون Full HD قطعا موضوع کوچک و مزیت کمی به شمار نمی‌آید و قطعاً لذت تماشا را به نقطه­ ای می­رساند که اولین انتخاب تلویزیون­‌های ۴K باشد. اما سعی کنید در هنگام خرید این تلویزیون‌ها به کاربرد و مکانی که می‌خواهید از آن استفاده نمایید دقت کنید مثلا برای یک آپارتمان کوچک خرید یک تلویزیون Full HD مناسب تر از ۴K خواهد بود و یا در یک مکانی که در آن گیمرها بازی می‌کنند قطعاً استفاده از یک تلویزیون ۴K بهتر از Full HD خواهد بود!