اسپرسوساز یا قهوه ساز کدامیک بهتر است؟

اسپرسوساز یا قهوه ساز کدامیک بهتر است؟

اسپرسوساز یا قهوه ساز کدامیک بهتر است؟

اسپرسو یک روش دم‌آوری قهوه است که در آن آب نسبتا جوش از میان پودر قهوه با فشار زیاد عبور داده می‌شود و عصاره گرفته شده دارای عطری خاص و همچنین طعمی کامل و خامه‌ای است. اصلی‌ترین تفاوت قهوه‌ ساز و اسپرسوساز استفاده از فشار آب برای تهیه قهوه است. برای تهیه اسپرسو باید از دستگاه اسپرسوساز استفاده نمایید که در مدل‌های مختلف بر اساس فشار دستگاه و قدرت آن‌ها دسته بندی می‌شوند. دم کردن اسپرسو توسط دستگاه اسپرسوساز نیاز به دستگاهی با حداقل فشار 9 بار می‌باشد، امروزه دستگاه‌های اسپرسوساز تمام خودکار و یا نیمه خودکار در بازار دارای فشار 15 بار می‌باشند، حتی دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی نیز دارای بیش از 9 بار فشار هستند که می‌توان یک اسپرسو خوش طعم با عطری خاص را تولید کرد.

اسپرسوساز یا قهوه ساز کدامیک بهتر است؟
اسپرسوساز یا قهوه ساز کدامیک بهتر است؟

اسپرسو دارای ساختار لایه‌ایی است که این لایه ها توسط اسپرسوساز تهیه می‌شوند و می‌توان این ساختار را از تفاوت های قهوه ساز و اسپرسوساز در نظر گرفت. اسپرسو پایه تهیه پرطرفدارترین قهوه‌های جهان است که یکی از روش‌های تهیه آن دستگاه اسپرسوساز است. در عین حال قهوه سازها هم کیفیت مطلوب و دلچسب قهوه را در چشم بر هم زدنی فراهم می‌کنند. اگر در دو راهی انتخاب بین اسپرسوساز یا قهوه ساز قرار گرفته‌اید راهنمای خرید امروز را تا پایان مرور کنید.

 

اسپرسوساز چیست؟

اسپرسو، یک نوشیدنی مهم ایتالیایی است که اکنون در سراسر جهان توسط دوستداران قهوه پذیرفته شده است. با اضافه کردن مقدار کمی آب تقریبا جوشان تحت فشار، از طریق دانه های ریز آسیاب شده، قهوه دم می‌شود. محصول نهایی این دستگاه، اسپرسو نام دارد. اسپرسو از گذراندن آب نزدیک به نقطه جوش از پودر قهوه فشرده شده در سبد و از یک فیلتر به دست می‌‌آید. قهوه تهیه شده در این دستگاه غلیظ و بعضا همراه با یک کِرم روی سطح آن خواهد بود. می‌توان آن را به صورت تنها مصرف کرد یا می‌تواند به عنوان پایه‌ای برای انواع دیگر قهوه مانند کاپوچینو، لاته، ماکیاتو، ریسترتو یا لانگ بلک، استفاده شود. ساده‌ترین راه برای تهیه اسپرسو، استفاده از اسپرسوساز های موجود در بازار است.

اسپرسوساز چیست؟
اسپرسوساز چیست؟

قوام اسپرسو نسبت به قهوه فیلتر ضخیم‌تر است و میزان بیشتری کافئین دارد. آن‌ها همچنین دارای لایه هایی به نام قلب، بدن و کرم هستند. همانطور که می‌دانید اسپرسوساز یک دستگاه قهوه ساز پایه است و فقط برای ساخت اسپرسو از آن استفاده نمی‌شود. بسته به میزان حرارت آب و موارد دیگر می‌‌توان برای ساخت قهوه‌ های دیگری مانند دوپیو نیز از آن استفاده کرد. یک اسپرسو خوب نیازمند آبی است که تمیز و فاقد میزان زیادی مواد معدنی باشد. بیشتر دستگاه‌ها دارای فیلتر های سرخود هستند.

 

قهوه ساز چیست؟

 به طور کلی به وسیله‌ای که با استفاده از آن قهوه درست می‌کنند، قهوه ساز می‌گویند اما این اصطلاح معمولا برای قهوه ساز های برقی که مناسب برای تهیه قهوه های فیلتری است به کار می‌رود. روش کار قهوه ساز های فیلتری به این صورت است که ابتدا قهوه پودر شده را داخل فیلتر کاغذی یا فلزی ریخته و سپس آن را درون قیف دستگاه قرار می‌دهند.

قهوه ساز چیست؟
قهوه ساز چیست؟

پس از این مرحله آب سرد در مخزن آب دستگاه ریخته می‌شود که پس از روشن کردن دستگاه و رسیدن به نقطه جوش مستقیما به درون قیف هدایت می‌شود. معمولا در قسمت خروجی این دستگاه‌ها یک قوری شیشه‌ای یا سرامیکی قرار دارد که پس از ریخته شدن آب جوش بر روی قهوه آسیاب شده، قهوه آماده شده درون آن ریخته می‌شود، پس از اتمام کار دستگاه قهوه آماده است.

 

نوع عملکرد اسپرسوساز بهتر است یا قهوه ساز کدامیک؟

این دستگاه‌ها احتمالاً در نگاه اول یکسان به نظر برسند و حتی ممکن است تصور کنید که روش کار آن‌ها نیز یکی است اما در واقعیت، تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز بسیار زیاد است. در واقع برای درست کردن اسپرسو باید آب جوش با فشار زیاد از میان پودر قهوه عبور کند، ایجاد فشار برای عبور آب به نوع اسپرسوساز نیز بستگی دارد که در برخی از آن‌ها فشار را به وسیله پیستون دستی و در برخی دیگر به کمک بخار یا پمپ تولید می‌شود، اسپرسوسازها به دو صورت نیمه خودکار و تمام خودکار در بازار موجود می‌باشند که قابلیت تولید فشار استاندارد 15بار را دارند در صورتی که در قهوه سازها آب داغ به صورت قطره‌ای روی پودر قهوه ریخته می‌شود و قهوه دم می‌کشد.

نوع عملکرد اسپرسوساز بهتر است یا قهوه ساز کدامیک؟
نوع عملکرد اسپرسوساز بهتر است یا قهوه ساز کدامیک؟

عملکرد قهوه سازها بر اثر نیروی جاذبه است که سبب چکه آب شده است و از فیلتر می‌گذرد و وارد قوری می‌شود. میزان فشار قهوه سازها نسبت یه اسپرسوساز بسیار ناچیز است، به طور کلی دستگاه اسپرسوساز به فشار بسیار بالاتری نیاز دارد.

 

نوع کاربری

همانطور که در بالا گفته شد برای تهیه اسپرسو باید آب جوش با فشار زیاد از بین دانه‌های قطعه عبور کند. میزان فشار اعمال شده تعیین کننده کیفیت اسپرسو است و دستگاه‌های اسپرسو ساز در مدل‌ها و برند‌های مختلف ازنظر مقدار این فشار با یکدیگر متفاوت هستند. در برخی از مدل‌ها فشار آب به صورت دستی و در برخی دیگر به کمک بخار یا خود پمپ تأمین می‌شود، اما برای قهوه ساز کاملاً متفاوت می‌باشد. آنچه باعث می‌شود قهوه شما بسیار خوشمزه شود سرعت پایین دم کشیدن آن است. در واقع هر اندازه که قهوه به آرامی دم بکشد از نظر رنگ و کیفیت خوشمزه‌تر خواهد بود.

نوع کاربری
نوع کاربری

زمانی که آب جوش را به آرامی بر روی قهوه می‌ریزید به آرامی نیز از فیلتر عبور کرده و در داخل فنجان می‌ریزد. درنتیجه کیفیت قهوه بسیار عالی خواهد شد. به‌طورکلی فشار لازم برای تهیه اسپرسو در دستگاه اسپرسوساز حدود ۹ با و در دستگاه قهوه ساز حدود یک بار است. به طور کلی تهیه اسپرسو کاری سخت و حرفه‌ای می‌باشد که کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند طعم شات را عوض کند اما کار با قهوه سازها بسیار راحت بوده و با پر کردن آب و قهوه و زدن دکمه شروع می‌توان قهوه را تهیه کرد.

 

زمان دم آوری اسپرسوساز کمتر است یا قهوه ساز کدامیک؟

در رابطه با تقاوت قهوه ساز و اسپرسوساز از نظر زمان دم‌آوری باید بگوییم که دستگاه های اسپرسوساز نسبت به قهوه ساز مدت زمان کمتری را صرف می‌کنند، در واقع اسپرسوساز نیاز به قهوه ریزتری دارد اما در رابطه با قهوه ساز لزوما این گونه نیست به همین دلیل است که می‌توان بیان کرد هر اندازه که پودر قهوه ریزتر باشد مدت زمان کمتری برای دم کشیدن و آماده شدن آن نیاز است. در استفاده از قهوه ساز های قطره‌ای حدود 5 تا 10 دقیقه زمان نیاز دارد اما در استفاده از اسپرسوساز این زمان خیلی کمتر است، در واقع با استفاده از اسپرسوساز خودکار در 25-35 ثانیه می‌توانید قهوه خود را تهیه کنید.

 

سایز دانه قهوه

برای اینکه اسپرسوی باکیفیتی داشته باشید باید عوامل بسیاری را کنترل کنید، به عنوان مثال درجه ریزی و کیفیت قهوه می‌توانند طعم اسپرسو را تحت تاثیر قرار دهند، برای تهیه قهوه با استفاده از اسپرسوساز، قهوه باید حتما آسیاب شود که در برخی از مدل‌ها آسیاب داخلی وجود دارد و خود دستگاه می‌تواند عمل آسیاب را انجام دهد.

سایز دانه قهوه
سایز دانه قهوه

توصیه ما به شما برای استفاده ار اسپرسو ساز این است که از پودر قهوه‌‌ای استفاده شود که یکدست باشد. قهوه سازهای معمولی دارای انعطاف بیشتری هستند و می‌توان پودر قهوه دانه درشت‌تری را نیز در آن‌ها مورد استفاده قرار داد.

 

قیمت اسپرسوساز بهتر است یا قهوه ساز کدامیک؟

قهوه سازها دارای قیمتی پایین‌تری هستند و همین امر موجب شده طرفداران بیشتری داشته باشند، اسپرسوسازهای با کیفیت که از برندهای معتبر هستند چند برابر قهوه سازها قیمت دارند. همچنین برای اسپرسوسازهای قَدَر باید در فکر خرید آسیاب قهوه باکیفیت هم باشید.