تلویزیون تخت یا تلویزیون خمیده کدام بهتر است؟

تلویزیون تخت یا تلویزیون خمیده کدام بهتر است

تلویزیون تخت یا تلویزیون خمیده کدام بهتر است؟

تلویزیون تخت یا تلویزیون خمیده؛ تلویزیونها با دو حالت نمایشگر تخت و خمیده موجود هستند و انتخاب هر یک از این نمایشگرها ویژگیهای خاصی را در اختیارتان قرار خواهد داد. اولین تلویزیونهای منحنی در سال 2013 تولید و روانه بازار شدند، برندهای تولید کننده‌ی این محصولات شامل سامسونگ و ال جی هستند. در سال 2014 نیز مدلهای جدید تلویزیون با پنل خمیده و در مقیاس وسیعتر تولید گشتند و نمایشگرهای LCD منحنی وارد بازار رقابتی تلویزیونها شدند. این نمایشگرها با قیافه‌ی جدید خود کاربران زیادی را به سمت خود کشیدند.

اما برای بسیاری از آنها این سوال مطرح شد که تلویزیونهای تخت چه ایرادی دارند که اکنون لازم است تلویزیونهای منحنی تولید شوند؟ احتمالا شما نیز جزو همین افراد هستید و اکنون در انتخاب تلویزیون تخت یا منحنی شک دارید. البته این گزینه نیز مطرح است که قبل از تولید تلویزیونهای تخت و در زمان تلویزیونهای CRT نیز نمایشگرها دارای انحنا بودند البته این نمایشگرها محدب بودند و ایراداتی به نحوه تشکیل تصویر وارد بود. با وجود این ویژگیها لازم است تلویزیونهای منحنی کاملا بررسی شوند. برای دانستن جواب این سوال که تلویزیون تخت یا تلوزیون منحنی بخریم، در ادامه مطلب از سایت گلدن 8 با ما همراه باشید. همچنین می‌توانید مقایسه OLED و LED را در اینجا مشاهده کنید.

 

تعریف تلوزیون تخت و تلوزیون منحنی

تلوزیون تخت، تلویزیونی به سبک معمولی با پنل مسطح و تخت است. اما تلوزیون منحنی، نسل جدید تلویزیون با صفحه نمایش خمیده است. تلویزیون منحنی یا خمیده انقلابی در صنعت تلویزیون به حساب می‌آید و ادعای اصلی منحنی این است که صفحه نمایش آن، شکل طبیعی تری برای استفاده از دید محیطی دور چشم ما دارد.

تلوزیون تخت و تلوزیون منحنی
تلوزیون تخت و تلوزیون منحنی

این بدان معناست که تلویزیونهای منحنی تجربۀ همه جانبه تری را فراهم می‌کنند، و انحنای موجود باید نسبت به تلویزیون تخت دید ما را بیشتر پر کند و علاوه بر آن زاویه دید وسیعتری باید داشته باشند.

 

ویژگی ظاهری کدام بهتر است؛ تلویزیون تخت یا تلویزیون خمیده

ظاهر تلویزیون اولین چیزی است که در هنگام انتخاب تلویزیون در نظر گرفته می‌شود. شما به دنبال تلویزیونی می‌روید که از نظر ظاهری توجه شما را جلب کرده باشد. سپس بقیه‌ی ویژگیهای آن را از فروشنده جویا خواهید شد. تلویزیونهای خمیده به دلیل پنل باریکتر بسیار زیبا و شکیل هستند اما انحنای آن ها باعث می‌شود فضای بیشتری اشغال کنند.

ظاهر تلویزیون‌ تخت‌ یا‌ خمیده‌
ظاهر تلویزیون‌ تخت‌ یا‌ خمیده‌

این تلویزیونها قابلیت اتصال به دیوار را ندارند. اما تلویزیونهای تخت این قابلیت را دارند. پس اگر قصد دارید تلویزیون خود را به دیوار متصل کنید طبیعتا باید نوع تخت را انتخاب کنید. در مدلهای جدید تلویزیونهای منحنی قابلیت اتصال به دیوار وجود دارد اما ظاهری دلچسب نخواهد داشت.

 

تجربه ی فراگیر در تلویزیون تخت بهتر است یا تلویزیون خمیده

نکته‌ی دوم و مهمتری که در مورد تلویزیونهای خمیده و تخت باید به آن بپردازیم چیزی است که تولیدکنندگان از آن با اصطلاح تجربه‌ی فراگیر یا غوطه‌ور شدن در تصویر (Immersiveness) یاد می‌کنند. تصور عمومی با توجه به تبلیغات و گفته‌های تولیدکنندگان بر این است که تلویزیون خمیده نسبت به تلویزیون تخت در این زمینه خیلی بهتر عمل می‌کند. ولی به نظر می‌رسد این تصور تنها اندکی درست باشد.

تجربه ی فراگیر در تلویزیون تخت بهتر است یا تلویزیون خمیده
تجربه ی فراگیر در تلویزیون تخت بهتر است یا تلویزیون خمیده

برای مثال اگر یک تلویزیون ۶۰ اینچ خمیده را به صورت تخت دربیاوریم، صفحه نمایش آن بزرگتر از صفحه نمایش یک تلویزیون تخت ۶۰ اینچ خواهد بود. این فضای اضافه باعث می‌شود که در فاصله‌ای برابر، تلویزیون خمیده تصویر گسترده‌تری را نسبت به یک تلویزیون تخت با همان اندازه در برابر چشم شما قرار دهد. ولی برخی معتقد هستند عملا اختلاف به قدری اندک است که شاید حتی متوجه آن هم نشوید.

 

زاویه دید تلویزیون تخت بهتر است یا تلویزیون خمیده

زاویه دید در تلویزیونهای تخت تا حد زیادی به نوع پنل آن بستگی دارد. به طور مثال تلویزیونهایی با پنل IPS دارای زاویه دید بهتری نسبت به مدلهای دارای پنل VA می‌باشند. همچنین در OLED ها از کیفیت تصاویر در حین تماشا با زوایه غیر مستقیم کاسته نمی‌شود. انحنای موجود در تلویزیونهای خمیده این امکان را برای شما فراهم می‌کند که حتی در صورتی که به تلویزیون با زاویه غیر مستقیم می‌نگرید تصاویر به صورت واضح برای شما به نمایش در خواهد آمد.

زاویه دید تلویزیون تخت و تلویزیون خمیده
زاویه دید تلویزیون تخت و تلویزیون خمیده

از طرف دیگر زاویه‌ی دید تلویزیونهای منحنی که یکی از مزایای این سری به شمار می‌رود نیز می‌تواند نقص هایی داشته باشد. به طور مثال بر اساس تستهای انجام شده زاویه دید ایده آل آن بین 35- تا 35+ اندازه گیری شده است و یا انعکاس تصاویر و یا نور در صفحه آن کمی کشیده تر به نظر می‌رسد.

 

مقایسه کیفیت تصویر

معمولا شرکتها و برندهای سازنده تلویزیونهای جهان بهترین و جدیدترین تکنولوژیهای خود را جهت ساخت تلویزیونهای خمیده بکار می‌برند و این روزها در تبلیغات گسترده ای که برای این نوع تلویزیونها انجام می‌شود.

مقایسه کیفیت تصویر
مقایسه کیفیت تصویر

کیفیت ساخت آنها با کیفیت تصاویر تلویزیونهای تخت مقایسه و حتی به امکانات این تلویزیونها نیز اشاره می‌شود. البته تلویزیونهای تخت نیز همچنان ساخته و در بازارهای جهان به فروش می‌رسند و امکانات جانبی این تلویزیونها نیز در نوع خود بسیار مناسب هستند.

 

طراحی کدام بهتر است تلویزیون تخت یا تلوزیون خمیده

اگر قصد خرید تلویزیونی دارید که برای همه متمایز باشد باید یک تلویزیون خمیده را انتخاب کنید. طراحی تلویزیون خمیده توجه همه افرادی که در اتاق نشیمن هستند را به خود جلب می‌کند.

طراحی تلویزیون تخت و تلوزیون خمیده
طراحی تلویزیون تخت و تلوزیون خمیده

به هر حال همه عادت دارند که در پذیرایی شما یک تلویزیون تخت را مشاهده کنند. پوشش یا محافظ تلویزیون به دلیل منحنی بودن ضخیم تر است. آیا می‌خواهید تلویزیون خمیده را به دیوار نصب کنید؟ به خاطر داشته باشید که لبه های تلویزیون در مقایسه با تلویزیون تخت بیشتر از دیوار فاصله می‌گیرد.

 

سایز بندی تلوزیون منحنی و تخت

اگر به دنبال خرید یک تلویزیون منحنی هستید باید این نکته را بدانید که کوچکترین سایز این مدل از تلویزیونها 40 اینچ می‌باشد که سایزهای بزرگتر این مجموعه گرانتر و به طبع دارای فناوریهای ارتقاء دهنده تصویر بیشتری نیز هستند. تلویزیونهای تخت در شکل و اندازه‌های مختلف به بازار عرضه شده اند به طوری که شما می‌توانید بسته به بودجه و نیازهایتان نسبت به انتخاب آنان در سایزهای مختلف از وضوح HD تا Ultra HD اقدام کنید. در تلویزیونهای تخت نیز همانند تلویزیونهای منحنی با پرداخت هزینه ی بیشتر می‌توانید از کیفیت تصاویر بهتری برخوردار باشید.

سایز بندی تلوزیون منحنی و تخت

وقتی برای اولین بار این تلویزیونها وارد بازار شدن یکی از استدلالهایی که زیاد مورد توجه قرار گرفت اندازه‌ی صفحه نمایش این تلویزیونها بود که کمی افزایش یافته بود. به عنوان مثال تلویزیون 55 اینچ منحنی کمی بزرگتر از تلویزیون 55 اینچ تخت می‌باشد. به طوری که اندازه‌ی تقریبی آن 55.8 اینچ است.

 

از نظر قیمت  کدام بهتر است تلویزیون تخت یا تلویزیون خمیده

تعداد تلویزیون منحنی خیلی زیاد نیست. این تلویزیونها از محدوده قیمت بالاتر برخوردار هستند. تلویزیونهایی که دارای صفحه نمایش‌های بزرگتر از 40 اینچ هستند گرانتر هستند و به فناوری بصری بیشتری مجهز شده اند. این تلویزیونها دارای صفحه نمایش‌هایی با بیشترین منحنی هستند.

قیمت‌ تلویزیون‌ تخت بهتر است یا خمیده
قیمت‌ تلویزیون‌ تخت بهتر است یا خمیده

اگر تلویزیون تخت را انتخاب کنید گزینه‌های مختلفی در بازار وجود دارد. تلویزیونهای تخت در هر شکل و اندازه ای وجود دارند. می‌توانید از بین انواع مختلف از تلویزیونهای HD تا Ultra Hd انتخاب داشته باشید. به راحتی می‌توانید تلویزیون را با توجه به کیفیت تصویر، متناسب با بودجه و نیاز خود پیدا کنید. برای داشتن بهترین کیفیت تصویر، مدلی که دامنه قیمت بالاتری دارد را انتخاب کنید. مشابه تلویزیونهای خمیده این نوع تلویزیونها به فناوریهای بصری زیادی مجهز هستند.

 

در نهایت تلویزیون تخت یا تلویزیون خمیده کدام را بخریم

در واقع بزرگترین دلیل برای گرفتن یک تلویزیون منحنی، ظاهر آن است. چرا که شما هر وقت به آن نگاه کنید لذت می‌برید. اگر علاقمند به تماشای فیلم به وسیله تلویزیونهای خانگی هستید پس تلویزیونهای منجنی راسته کار خودتان است. چون اولاً انحنای موجود در آن می‌تواند تداعی کننده پرده‌ی سینما برای شما باشد و ثانیاً تحدب موجود در صفحه از انحنای طبیعی چشم پیروی کرده است. بنابراین لبه‌های تلویزیون نیز در میدان بینایی فرد قرار گرفته و تسلط نسبی فرد بر روی کل نمایشگر بسیار عالی می‌باشد.

تلویزیون تخت یا تلویزیون خمیده
تلویزیون تخت یا تلویزیون خمیده

ولی اگر عادت دارید بر روی مبل یا کاناپه لم داده و در طول روز به تماشای برنامه‌های تلویزیونی به خصوص مسابقات ورزشی بپردازید بهترین گزینه برای شما تلویزیونهای تخت به خصوص از نوع QLED می‌باشد. چون فاصله هر نقطه از نمایشگر تقریباً با هر موقعیتی که شما در آن قرار دارید یک فاصله معین است.