جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت کدام بهتر است؟

جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت کدام بهتر است؟

جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت کدام بهتر است؟

شاید خیلی از شماها به هنگام خرید جارو برقی این سوال برایتان پیش آمده که جاروبرقی پاکت دار یا بدون پاکت. در این مقاله از گلدن ایت ‌قصد داریم مزایا و معایب هر دونوع جارو برقی را به صورت کامل برای شما عزیزان توضیح دهیم، تا شما با اطلاعات کامل خریدی به صرفه و مناسب داشته باشید. قیمت جاروبرقی متناسب با پاکت‌ دار بودن یا نبودن متفاوت می‌باشد. پیشنهاد ما به شما این است، که قبل از خرید جاروبرقی ویژگیهای آن را به دقت مطالعه نمایید.

 

جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت از نظر عملکرد

جاروبرقی کیسه ای و بدون کیسه از لحاظ عملکرد، مشابه هم بوده و می‌توان گفت عمدتاً در نوع جمع آوری زباله و تخلیه با هم متفاوت می‌باشند. هر دو نوع جاروبرقی دارای نقاط ضعف و قوت می‌باشند. در جاروبرقی های کیسه ای، نیازی نیست که به طور مداوم فیلتر یا مخزن را تمیز کرده و شستشو نمائید. این درحالی است که مخزن و فیلتر جاروهای بدون کیسه می‌بایست به صورت مرتب شستشو و تمیز گردد.

جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت از نظر عملکرد
جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت از نظر عملکرد

لذا می‌توان گفت که در جاروهای کیسه دار، مسائل بهداشتی به میزان بسیار بالایی در مقایسه با مدلهای بدون کیسه رعایت می‌شود. هر دو نوع جاروبرقی کیسه دار و بدون کیسه دارای فیلتر می‌باشد. وظیفه این فیلتر، جلوگیری از ورود گرد و غبار نرم و ریزِ مکش شده به مخزن می‌باشد. این فیلتر در مدلهای کیسه دار در مقایسه با مدلهای بدون کیسه بهتر عمل می‌کند.

 

تفاوت جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت

کیسه‌ی جارو برقی‌های کیسه‌دار در سه مدل پارچه‌ای، پلیمری و کاغذی است که به صورت دائمی و یا یکبار مصرف بر روی جاروبرقی نصب می‌گردند. کیسه‌ی دائمی را باید پس از هربار خالی کردن شست.

تفاوت جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت
تفاوت جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت

در حالی که کیسه‌های یکبار مصرف همچون کاغذی، پس از پرشدن دور انداخته می‌شوند و یک کیسه‌ی کاغذی نو جایگزین قبلی خواهد شد. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت خلاصه و کوتاه به تفاوت جاروبرقی کیسه‌ دار و بدون کیسه اشاره می‌کنیم.

 

1-  جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت از نظر مخزن و فیلتر

در نوع جاروبرقیهای بدون کیسه شما باید مدام فیلتر و مخزن جاروبرقی را شسته و تمیز کنید. این در حالی است که در جاروبرقی های پاکت دار خبری از شستشو مخزن و فیلتر نیست.

از نظر مخزن و فیلتر
از نظر مخزن و فیلتر

جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت هر دو دارای فیلتر می‌باشند، دقت نمایید فیلتر که وظیفه‌ی جلوگیری از گرد و غبار را دارد، در جاروبرقی‌های پاکت ‌دار بهتر عمل می‌کند.

 

2- توجه به بیماری آسم

جاروبرقی‌های پاکت‌ دار برای افرادی که بیماری آلرژی و آسم دارند، مناسب‌تر می‌باشد. چرا که در این کیسه‌ها به دلیل بسته بودن گرد و خاک و ذرات معلق کاملا در کیسه قرار می‌گیرند، و احتمال این که بتواند دوباره به هوا برگردد، بسیار کم است. لازم به ذکر است که جاروبرقی‌های بدون پاکت می‌تواند سلامتی افراد را به خطر بیاندازد.

 

3- نمایان شدن خالی یا پر بودن مخزن کیسه

در نوع کیسه‌دار شما پر بودن کیسه را متوجه نخواهید شد و همین طور اشیای مکنده شده را نمی‌بینید.

نمایان شدن خالی یا پر بودن مخزن کیسه
نمایان شدن خالی یا پر بودن مخزن کیسه

در حالی که در نوع بدون کیسه شما قادرید به راحتی میزان پر یا خالی بودن جارو را مشاهده کرده و اشیایی را که مکیده شده هم می‌توانید به راحتی ببینید.

 

4- از نظر سازگاری بیشتر با فیلتر هپا

از فیلتر هپا در هر دو نوع جاروبرقی استفاده می‌شود. اما این جاروبرقی‌های کیسه دار هستند که سازگاری بیشتری با فیلتر هپا دارند. فیلتر هپا گزینه‌ای عالی برای گیر انداختن ذرات آلاینده در منزل است.

سازگاری با فیلتر هپا
سازگاری با فیلتر هپا

چرا که فیلتر  فیلتر هپا توانایی جذب ۹۹.۹۷ درصد ذرات آلرژی ‌زا و آلاینده در سطح هوا را دارد.

 

5-  از لحاظ هزینه نگهداری

از جمله برتری‌هایی که جارو برقی مخزن دار یا جاروبرقی بدون پاکت به جاروبرقی پاکت دار دارد این است که در این نوع جاروبرقی هر بار نیازی به تعویض کیسه و در نتیجه صرف هزینه برای خرید کیسه جدید نیست.

هزینه نگهداری جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت

در این نوع جاروبرقی‌ها، آشغال‌ها به مخزن وارد می‌شوند و بایستی پس از پر شدن مخزن آن را خالی کرد.

 

6- از نظر اقتصادی کدام بهتر است

از لحاظ اقتصادی در نوع کیسه‌ای شما بر اساس مدل جاروبرقی نیاز به خرید کیسه دارید، در حالی که در نوع بدون کیسه این هزینه وجود ندارد.

 

7- از نظر بهداشتی کدام برتری دارد

جاروبرقی‌های پاکتی یا همان کیسه‌ای بهداشتی هستند. این قضیه علل مختلفی دارد، از بسته‌ بودن کیسه گرفته تا تعویض بدون گرد و خاک کیسه.

از نظر بهداشتی
از نظر بهداشتی

افزون بر این، در این نوع جاروبرقی‌ها هیچ نیازی نیست که فیلتر بهداشتی به طور مکرر تمیز شود، درحالی ‌که در جاروبرقی‌های مخزن دار یا همان بدون پاکت باید به شکل منظم فیلتر بهداشتی تمیز شود.

 

8- میزان سر و صدا در جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت

سر و صدا یکی از عواملی است که ممکن است شما را در هنگام استفاده از جاروبرقی اذیت کند ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی جاروبرقی ها سر و صدا تولید می‌کنند.

میزان سر و صدا
میزان سر و صدا

ولی صدای جاروبرقی کیسه ای نسبت به بقیه کم تر فرد را آزار می‌دهد و صدای کمی دارد.

 

سخن پایانی

از لحاظ قدرت مکندگی و امکانات، هیچ یک از این دو نوع مدل به صرف کیسه‌دار یا بی‌کیسه ‌بودن بر دیگری برتری ندارند. بلکه این مدل جاروبرقی است که می‌تواند نشان از امکانات و قدرت مکندگی باشد. اما به هر حال هر یک از شما ممکن است توقعات خاص خود را از جاروبرقی داشته باشید و به همین دلیل می‌توان گفت که انتخاب گزینه‌ی بهتر از میان این دو نوع به توقعات شما بستگی دارد، به این که کدام یک از معایب این دو نوع بیشتر برای شما آزاردهنده اند.