خرید کولر؛ کولر آبی، گازی و اسپیلت کدام یک بهتر است؟

خرید کولر؛ کولر آبی، گازی و اسپیلت کدام یک بهتر است؟

خرید کولر؛ کولر آبی، گازی و اسپیلت کدام یک بهتر است؟

با نزدیک شدن به فصل گرما، همه سیستم سرمایشی خود را در محیط های خانه نصب و راه اندازی می‌کنند. ممکن است شما سیستم سرمایشی نداشته باشید که در این صورت لازم است حتماً باید به فکر خرید کولر باشید. اما مسئله این است که با وجود مدل ‌های مختلف کولر باید چه نوع کولر را خریداری کرد؟ کولر آبی بخریم یا کولر گازی، کدامیک بهتر است؟ این سؤال خیلی از خریداران سستم‌های سرمایشی است.

کولر آبی، گازی و اسپیلت کدام یک بهتر است
کولر آبی، گازی و اسپیلت کدام یک بهتر است

واقعاً مسئله بسیار مهمی‌ است. چرا که مردم در این وضعیت اقتصادی نمی‌توانند هر بار کولر با مدل ‌های مختلفی را خریداری کنند. پس لازم است که با یک متخصص مشورت کنند. اما قبل از آن حتماً این مقاله را بخوانید و سپس با کمی ‌تحقیق اقدام به خرید کولر کنید.

 

کدام یک را انتخاب کنیم

همه می‌دانیم که کولر یک سیستم سرمایشی است. اما مدل ‌های زیادی از کولر در بازار وجود دارد که ما نسبت به مزایا و معایب آن هیچ شناختی نداریم. پس کدام را انتخاب کنیم؟ (کولر آبی بخریم یا کولر گازی و اسپیلت) مهم تر از خرید کولر مسئله نصب و راه اندازی آن مهم است.

 مساله این است کدام یک را انتخاب کنیم!
مساله این است کدام یک را انتخاب کنیم!

آیا این کولر در محیط ساختمان من می‌تواند قرار بگیرد؟ این کولر به چه انرژی برای خنک سازی محیط نیاز دارد؟
آیا از نظر هزینه برای من به صرفه است؟ مصرف انرژی دستگاه زیاد است یا کم؟ برای چه مناطقی می‌توانیم از کولر آبی یا گازی استفاده کنیم؟
تمامی ‌سؤالات که ممکن است ذهن هر شخص را برای خرید کولر در گیر کند را گفتیم. اما پاسخ آنها در ادامه ی همین مقاله از گلدن 8 خواهد بود.

 

هزینه خرید کولر

مهم ترین گزینه در دوراهی خرید کولر گازی یا آبی، هزینه است. با توجه به قیمت 4 تا 5 برابری کولرهای گازی به نسبت کولرهای آبی، پر واضح است که قدرت خرید حرف اول را می‌زند.

هزینه خرید کولر

در بسیاری از مواقع نداشتن جیب پر از پول در همان ابتدای کار مسیر ما را در دوراهی انتخاب خرید کولر به سمت کولرهای آبی مشخص می‌کند. قسمت دوم هزینه مربوط به پرداخت قبوض است. به ویژه آن که کولرهای گازی نسل گذشته، مصرف برق سرسام آوری دارند.

 

توجه به شرایط اقلیمی مناسب در خرید کولر

هر کمپانی با تولید کولرها قصد داشته است که این مدل کولر در مناطق‌های مختلفی به کار گرفته شود. مثلاً برای آب و هوای شرجی کمپانی‌ها کولر گازی را طراحی کرده اند. اما برای مناطقی که آب و هوای آن خشک است، از کولر آبی باید استفاده کرد.
پس می‌توان گفت اقلیم و شرایط محل زندگی شما خیلی زیاد بر انتخاب کولر تأثیر می‌گذارد. درست است که هزینه مهم است اما باید این نکات را فراموش نکنید.

توجه به شرایط اقلیمی مناسب در خرید کولر
توجه به شرایط اقلیمی مناسب در خرید کولر

مثلاً در مناطقی که آب و هوای آن خشک است باید محیط رطوبت کافی داشته باشد. پس کولر گازی نمی‌تواند گزینه ی مناسبی برای این مناطق باشد. اما کولر آبی با برگرداندن رطوبت به محیط می‌تواند به عنوان یک سیستم سرمایشی مناسب برای آب و هوای خشک استفاده شود.
اما بر عکس در مناطق شرجی که رطوبت هوا بسیار زیاد است نباید از کولر آبی استفاده کرد.
مثلاً در شمال کشور باید از کولر گازی که یک سیستم تهویه مطبوع می‌باشد و رطوبت را جذب می‌کند، استفاده کرد.

 

توجه به داشتن هوای پاک

جالب است که بدانید کولرهای گازی هوای کثیف و آلوده را که از بیرون به داخل پنل هدایت می‌کند را به هوای پاک و مطبوع تبدیل می‌کند. اما در مقابل همین تمیز کردن فضای داخلی ساختمان از بیرون کولرهای گازی آلودگی زیادی را برای محیط زیست به وجود می‌آورند و پیشنهاد می‌شود که کلان شهرها که آلودگی هوا بسیار زیاد است از کولر گازی زیاد استفاده نشود.

توجه به داشتن هوای پاک
توجه به داشتن هوای پاک

اما کولرهای آبی هوای بیرون را به داخل پوشال‌ها وارد می‌کنند ممکن است این هوا آلوده باشد اما امکان تهویه هوا توسط کولر آبی وجود ندارد. بنابراین محیط خانه آلوده است و مکانی مناسب برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها ایجاد می‌شود.

 

در نظر گرفتن مصرف انرژی در خرید کولر

اگر فکر می‌کنید که کولرهای آبی را به خاطر هزینه ی کم می‌توانید خریداری کنید، سخت در اشتباه هستید. وقتی در شهر شما مشکل کم آبی وجود دارد و هزینه ی برق و آب نیز بسیار زیاد است اصلاً درست نیست که از کولر آبی استفاده کنید. مصرف آب کولر آبی بسیار زیاد است. اما در مقابل مصرف برق آن با توجه به برچسب انرژی کولر می‌توان گفت تا حدودی کم مصرف است. اما می‌توانید با رعایت کردن چند مورد در مصرف برق صرفه جویی کنید. مثلاً برای کولرهای آبی اگر پوشال‌ها به موقع تعویض شوند و سایه بان مناسبی برای کولر وجود داشته باشد، خب مسلماً محیط زودتر خنک می‌شود و لازم نیست ساعت‌ها کولر برای خنک سازی ساختمان روشن بماند.

در نظر گرفتن مصرف انرژی در خرید کولر
در نظر گرفتن مصرف انرژی در خرید کولر

از طرف دیگر مصرف برق کولر گازی نیز بسیار زیاد است. برای اینکه مصرف این دستگاه کاهش یابد، باید در مکانی مناسب کولر گازی را نصب کنید. مساحت فضای خنک سازی و استفاده از فیلتر تمیز نیز دو عامل دیگر در کاهش مصرف برق است.

 

خرید اسپیلت یا خرید کولر گازی کدام یک بهتر است؟

اسپیلت‌ها نسل برتر كولرهای گازی هستند به ‌طوری‌كه با وارد شدن آنها به كشور، فروش كولرهای گازی کاهش یافته است. اسپیلت‌ها نه تنها هوا را با دمای مورد علاقه شما هماهنگ می‌كنند بلكه رطوبت هوا را هم به حد استاندارد می‌رسانند، باكتری‌های اتاق را از بین می‌برد و به وسیله فیلتری كه در آنها تعبیه شده، هوا را هم كاملا تصفیه می‌كنند.

خرید اسپیلت یا خرید کولر گازی کدام یک بهتر است؟
خرید اسپیلت یا خرید کولر گازی کدام یک بهتر است؟

همچنین به وسیله ماده‌ای بی‌بو و بی‌رنگی كه از فیلتر این دستگاه تولید و در هوا پخش می‌شود، میكروب‌های معلق در هوا را نیز می‌كشند و سرانجام اینكه حجم كانال این دستگاه بسیار بالاتر از كولرهای گازی است، به طوری كه شما می‌توانید با استفاده از این دستگاه یك اتاق 50متری را به دمای متعادل برسانید.

 

نگران مصرف برق نباشید

نقطه ضعف بزرگ كولرهای گازی مصرف بالای برق آنهاست. اما این كاستی در اسپیلت‌ها برطرف شده به طوری كه اسپیلت‌ها به‌دلیل مصرف برق بسیار متعادل‌شان در میان خریداران زبانزد شده‌ است.

نگران مصرف برق نباشید
نگران مصرف برق نباشید

برچسب انرژی بیشتر این دستگاه‌ها A است و همین یكی از بزرگ‌ترین مزیت‌های این خنک ‌كننده‌های همه‌كاره است.

 

همراه با موزیک گوش کردن خنک هم شوید

اسپیلت​ها غالبا ویژگی‌ها و امكانات جانبی متنوعی دارند. مثلا می‌توانند دمای محیط را وقتی به خواب می‌روید كم‌كم بالا بیاورند تا صبح به‌راحتی از تختخواب بلند شوید. فیلترهای گوناگونی دارند كه گرد و غبار و باكتری محیط را حذف می‌كنند.

همراه با موزیک گوش کردن خنک هم شوید!
همراه با موزیک گوش کردن خنک هم شوید!

به هوا ازن می‌زنند تا به آن طراوت هوای پس از باران را بدهد و… به طور كلی از سال 2010 كه فروش این اجناس بالا رفت، برندها برای رقابت با یكدیگر و محبوب شدنشان آپشن‌های جالبی مانند لامپ‌های LED زیبا كه حتی به‌عنوان چراغ خواب هم می‌‌توان از آنها استفاده كرد را نیز به اسپیلت‌ها اضافه كردند. بعضی از این مدل‌ها مثل مدل 2790 LG موزیكال هستند و با استفاده از فلش‌مموری‌ها می‌توانند موزیك پخش كنند.

 

شیری ها محبوب ترند

شما برای انتخاب رنگ اسپیلت‌ها بیشتر باید به طراحی خانه خود توجه داشته باشید. اما رنگ محبوب این اجناس (شیری) است.

شیری ها محبوب ترند
شیری ها محبوب ترند

اما رنگ و مدل‌های جدیدی در برندهای متفاوت در بازار دیده می‌شود، مثل مدل‌های آجری با رنگ‌های چوبی، نقره‌ای و براق.

 

اول بدانید بعد نسبت به خرید کولر اقدام کنید

بدون اطلاعات كافی هرگز تصمیم به خرید این ابر خنك‌كننده‌ها نگیرید شما باید با اطلاعات كامل راهی بازار شوید.

اول بدانید بعد نسبت به خرید کولر اقدام کنید
اول بدانید بعد نسبت به خرید کولر اقدام کنید

اطلاعاتی كه باید درباره كولر گازی داشته باشید، عبارتند از: پنل (در كولرهای اسپیلت) توان گرمایش و سرمایش هر پنل، نوع كمپرسور، برق مصرفی بر حسب آمپر، توان مصرفی كل بر حسب وات، ابعاد اسپیلت در اسپیلت‌های پنجره‌ای، وزن خالص خود دستگاه، رده انرژی میزان صدای دستگاه در هنگام كار و … .

 

چند بی تی یو

برای اندازه‌گیری دستگاه‌های اسپیلت از واحد (BTU) بی تی یو استفاده می‌شود. در حقیقت میزان سرمادهی کولر با معیار BTU مشخص می‌شود. BTU بالاتر به معنای میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است (نه اینکه دمای باد کولر خنک‌تر است بلکه میزان سرمایی که وارد محیط می‌شود بیشتر خواهد بود).

چند بی تی یو؟!
چند بی تی یو

اندازه اسپیلت‌ها از 9000BTU شروع شده و تا 96000 هم می‌رود و استاندارد و پرفروش‌ترین آنها 18000 است كه یک اندازه استاندارد و بسیار مناسب برای یك خانه 100متری است. اندازه 9000 و12000 بیشتر برای شركت‌ها كه فضاهای بزرگ‌تری دارند، استفاده می‌شود. اگر خانه مجلل و بزرگی دارید و می‌خواهید از 2 اسپیلت استفاده كنید، می‌توانید از یک اسپیلت به اندازه 18000but برای هال و پذیرایی و یك اسپیلت BTU 900 برای آشپزخانه یا اتاق ‌خواب استفاده كنید.

 

دلایل خرید کولر آبی

در ادامه چند دلیل برای خرید کولر آبی را برایر شما توضیح خواهیم داد.

 

1- مقرون به صرفه بودن

قیمت بسیار ارزان در کنار نصب آسان و هزینه نگهداری پایین،خرید کولرهای آبی را مقرون به صرفه می‌کند.

 

2- مناسب برای آب و هوای خشک

با توجه به این که بیشتر شهرهای ایران در مناطق گرم و خشک واقع شده اند کولرهای آبی با ایجاد رطوبت گزینه خوبی برای این مناطق محسوب می‌شوند.

 

3- کولر های آبی دوستدار محیط زیست هستند

کولرهای آبی به علت ایجاد نکردن آلودگی و تولید گازهای سمی برای محیط زیست خطری ندارند.

دلایل خرید کولر آبی
دلایل خرید کولر آبی

 

4- مصرف کم انرژی

انرژی برق مصرفی کولر آبی بسیار پایین است. در مقابل اگر نکات لازم که قبلاً گفتیم را رعایت نکنید باید همیشه کولر آبی روشن بماند. از نظر مصرف آب نیز بسیار پر مصرف می‌باشد. مگر اینکه کولر سایه بان و پوشال‌ها تمیز داشته باشد.

 

5- دسترسی راحت به قطعات

از آن جایی که کولرهای آبی اکثرا تولید داخل هستند و مکانیزم ساده ای دارند در صورت نیاز به قطعات یدکی به راحتی می‌توان به آن ها دسترسی پیدا کرد. همچنین از آن جایی که تقریبا همه ما تجربه استفاده از آن را داریم، در بیشتر مواقع می‌توانیم خودمان سرویس کارش شویم. بنابراین برای تعمیرات ساده نیازی به تعمیرکاران ماهر نیست.

 

دلایل نخریدن کولر آبی

در ادامه مطلب همچنین دلایلی که باعث می‌شود خرید کولر آبی را انجام ندهید برای شما توضیح خواهیم داد.

 

1- مصرف آب زیاد با خرید کولر آبی

با توجه به بحران کم ‌آبی و خشک‌ سالی، مصرف آب زیاد این نوع کولرها از معایب آن به شمار می‌رود.

 

2- زنگ زدگی بدنه و قطعات کولر در خرید کولر آبی

به خاطر اینکه کولر آبی در محفظه خود آب نگه داری می‌کند تمام قطعات به خاطر اینکه تحت تأثیر رطوبت آب کولر قرار می‌گیرند همیشه قطعات و بدنه کولر زنگ می‌زند. این خود یکی از معایب کولر آبی است.

 

3- تولید هوای ناسالم در فضای داخلی

کولرهای آبی با ورود ذرات گرد و غبار هوای بیرون به درون خانه یا محل کار، سبب بروز انواع بیماری های تنفسی و حساسیت ها می‌شوند. همچنین پوشال ها به دلیل رطوبت همیشگی محل مناسبی برای رشد انواع قارچ و باکتری هستند. بنابراین تعویض سالانه پوشال ها توصیه می‌شود. اما درباره ورود ذرات معلق هوا تقریبا کاری نمی‌توان انجام داد.

 

4- خرید کولر آبی برای مناطق شرجی نامناسب است

کولرهای آبی با ایجاد رطوبت برای مناطق شرجی و مرطوب مناسب نیستند. به‌ طور کلی برای مناطقی که رطوبت آنجا بیشتر از ۲۵ درصد است کولر آبی گزینه خوبی محسوب نمی‌شود.

 

5- تعویض پوشالها و ارائه سرویس برای همیشه

به خاطر اینکه باید همیشه کولر آبی محیط را با توان بالا خنک کند هزینه ی کولر بعد از خرید بیشتر می‌شود. همچنین مصرف زیاد برق به خاطر عوض نکردن پوشال‌ها است، پس در حالت کلی هزینه‌های بعد از خرید کولر آبی بسیار زیاد است.

 

6- ایجاد بوی نامطبوع

درصورت تعویض نکردن به موقع پوشال یا پد، امکان انتشار بوی نامطبوع در محیط وجود دارد.

 

7- میزان خنک کنندگی محدود محیط با خرید کولر آبی

ازآنجایی‌که کولرهای آبی هوای بیرون را بعد از خنک کردن به داخل هدایت می‌کنند، در شرایطی که دمای محیط خیلی بیشتر از دمای اکثر اوقات گرم شود، حداکثر توان خنک ‌کنندگی کولرهای آبی نیز ممکن است بسیار مطلوب نباشد.

چرا نباید خرید کولر آبی را انجام بدیم؟
چرا نباید خرید کولر آبی را انجام بدیم؟

به ‌اصطلاح از پس آن برنیاید و سرمایش مورد انتظار حاصل نشود. این در حالی است که کولرهای گازی دارای درجات مختلف سرمایش هستند.

 

8- نداشتن سیستم تهویه

کولر آبی به خاطر نداشتن سیستم تهویه مطبوع به عنوان یک دستگاه سرمایشی ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع اگر هوای آلوده باشد محیط نیز آلوده و بعداً نیز به مکانی برای تولید قارچ و باکتری تبدیل می‌شود.

 

9- توان خنک کنندگیی پایین

وقتی کولر آبی در محیط بسیار گرم قرار بگیرد باید انرژی زیادی را برای خنک سازی محیط مصرف کند. پس در واقع با گرم شدن هوا کولر نمی‌تواند محیط را سرد و خنک کند و باید حتماً از یک دستگاه دیگری برای خنک سازی استفاده کرد.

 

دلایل خرید کولر گازی

دلایلی وجود دادرد که باعث می‌شود به فکر خرید کولر گازی باشید. در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

1- فیلترهای مخصوص تصفیه هوای محیط

کولرهای گازی توسط فیلترهای مخصوص خود هوای سالم و تصفیه شده در خانه یا محل کار ایجاد می‌کنند.

 

2- خنک کنندگی محیط در زمان کمتر

تقریباً با روشن شدن کولرگازی شما هوای خنک و مطبوع را احساس خواهید کرد. درحالی‌که این اتفاق در کولرهای آبی خیلی دیرتر می‌افتد.

 

3- بیصدا بودن کولر گازی

سیستم کولر گازی‌های مدل جدید به گونه ای طراحی شده است که بدون هیچ‌گونه سرو صدایی محیط را خنک می‌کند. در واقع به نسبت مدل‌ های قبلی خود این بار کولر گازی پیشرفته تر و بهتر از قبل وارد بازار شده است.

چرا باید خرید کولر گازی را انجام بدیم
چرا باید خرید کولر گازی را انجام بدیم

 

4- قابلیت کنترل خنک کنندگی بخشهای مختلف خانه

با کولرهای گازی می‌توان انتخاب کرد که کدام بخش از خانه خنک شود. هال یا یکی از اتاق های خواب یا حتی آشپزخانه. این قابلیت در مصرف کمتر انرژی نیز بسیار موثر است.

 

5- استفاده نکردن از آب برای انرژی مصرفی

مصرف انرژی کولر گازی فقط برق و گاز است. اما از لحاظ برق باید گفت بسیار پر مصرف است مگر اینکه از کولر اینورتر استفاده شود.

 

دلایل نخریدن کولر گازی

دلایلی نیز وجود دارد که باعث می‌شود ما از خرید کولر گازی منصرف شویم که به توضیح آن خواهیم پرداخت.

 

1- گران بودن خرید کولر گازی

شاید اساسی ترین مسئله که می‌تواند تمام معایب و مزایای هر دو نوع را بی اثر کند بحث قیمت کولرهای گازی است.

چرا خرید کولر گازی را نباید انجام بدیم!
چرا خرید کولر گازی را نباید انجام بدیم!

هزینه 4 تا 5 برابری نسبت به خرید کولرهای آبی، در بیشتر مواقع دست خریداران را برای یک انتخاب اصولی و کارآمد می‌بندد.

 

2- آلایندگی محیط زیست با خرید کولر گازی

کولرهای گازی به دلیل مکانیزم خاص سرمایشی‌ خود، انواعی از گازهای مضر برای لایه اوزون را تولید می‌کنند. این گازها در کنار تعداد بی‌شمار ذرات معلق و گازهای سمی تنها به قیمت خنک شدن ما به فضا و محیط‌ زیستمان روانه می‌شود. این موضوع در شهرهایی که به ‌خودی ‌خود دارای آلایندگی هستند مانند شهرهایی چون تهران و اهواز مشکل ‌ساز خواهد شد. از طرفی ممکن است محل موتور دستگاه در تراس منازل و تقریباً پشت پنجره اتاق ‌ها تعبیه شود، این امر در بیشتر مجتمع ‌ها اتفاق می‌افتد و باعث ورود گازهای ناسالم به منزل می‌شود.

 

3- مصرف بالای انرژی برق در خرید کولر گازی

یکی دیگر از معایب کولر های گازی بحث مصرف بالای انرژی برق است. این نکته با توجه به این که غالبا کولرها در ساعات اوج مصرف برق، روشن می‌شوند ( ظهر و بعد از ظهر) بیشتر قابل توجه می‌شود. البته خوشبختانه نسل جدید کولرهای گازی اینورتر به بازار آمده است که مصرف برق را به میزان 70 درصد کاهش می‌دهند.